Trylika grožio metų

Trylika grožio metų

Trylika grožio metų

Šiaulių rajono gyventojų, ginkūniškių Rimgaudo ir Dalės Mickų sodyba šių metų „Gražiausiai tvarkomų apskrities sodybų“ konkurse nugalėjo nominacijoje “Gražiausiai tvarkoma miestelio sodyba“. 2000-aisiais jų sodyba išrinkta gražiausiai tvarkoma seniūnijoje, 2005-aisiais — Šiaulių rajone.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Nuo gyvulių ir bulvių iki poilsio zonų

Ponia Dalė skaičiuoja, kad 42 arų sodyboje gyvena jau 15 metų, grožį joje kartu su vyru puoselėja kiek trumpiau — trylika. „Kūrėmės nuo nulio. Šioje teritorijoje buvo vien pievos, ganyklos. Pasistatėme namą, kartu atsikėlė gyventi vyro mama iš kaimo, todėl pirmaisiais metais dar auginome kiaulių, vištų, darže — bulvių“, — šypsojosi šeimininkė.

Dabar daržui skirta vos 2— 3 arai visos sodybos teritorijos. Anot pašnekovės, ūkininkavimą jiedu su vyru palieka ūkininkams, o daržovių augina tik tiek, kiek reikia jų šeimai. Pradėję nuo nedidelio žolinėlio prie namų, žolynų plotus šeimininkai gerokai praplėtė. Dabar juos prižiūri 26-erių sūnus Artūras. „Apskritai mūsų sodyboje esame pasiskirstę darbus: vyras karpo ir rūpinasi medžiais, krūmais, aš — augalais, gėlėmis“, — sako moteris.

Šiuo metu sodyboje įrengta keletas poilsio zonų. Nedidelis stalas su keliomis kėdėmis — ramiai pasėdėti namo prieangyje, erdvesnė pavėsinė su čia pat įrengtu lauko židiniu — jaukioms vakaronėms svečių kompanijoje, kitas staliukas su sėdimomis vietomis — rytinei kavai greta baseinėlio su vandens lelijomis ir sraunaus krioklio. Beje, iš dolomito akmenų prieš kelis metus sumeistrautas krioklys — ponios Dalės vyro ir sūnaus bendro darbo rezultatas. „Beveik viską savo sodyboje darome patys ir po truputį, todėl ir investicijos į aplinkos grožį piniginės smarkiai netuština“, — paaiškina sodybos puoselėtoja.

Daugiausiai lietuviški medeliai, krūmai ir augalai

Paprašyta papasakoti apie sodybos medžių, krūmų ir augalų įvairovę, šeimininkė minėjo daugiausia auginanti lietuviškas jų rūšis. „Mėgstame keliauti, svetur išvykstame dažniausiai pavasarį, pasibaigus sėjai, tačiau egzotinių augalų neparsivežame. Mieliau auginame Lietuvos klimatinėms sąlygoms pritaikytus medelius, krūmus, augalus“, — sakė moteris.

Šeimininkės skaičiavimu, sodyboje auga ne vienas šimtas įvairių medelių ir krūmų, tarp jų — nemažai retų. Tai geltonoji eglė, juodoji pušis, svyrantieji šermukšnis, berželiai, klevas, eglės, raudonasis beržas, ąžuolai, kedrinė pušis, kadagiai ir gausybė kitų.

Tarp augalų — ir vienmečiai, ir daugiamečiai. „Kartais nusiperku gėlę ir vaikštinėju po sodybą, žiūrėdama kuriam gėlynui ji tinkamiausia. Kartais būna atvirkščiai, matau, kad gėlynui trūksta tam tikros spalvos gėlių, tad tokių ir ieškau. Kadangi nemažai daugiamečių augalų nužydi pavasarį, tarp jų sodinu vienmečius, kad gėlynas žydėtų ir vasarą, ankstyvą rudenį“, — pasakoja šeimininkė.

Daugumą vienmečių augalų iš sėklų ji užsiaugina pati, dalį daugiamečių, saugodama nuo žiemos šalčių, persodina į vazonus ir įsineša į namus. „Augindama gėles iš sėklų ir juos rūpestingai prižiūrėdama, nemažai sutaupau“, — šypsosi moteris. Tačiau natūrali augalų kaita dėl šalnų ar kitokio aplinkos poveikio, anot jos, vyksta kasmet.

Kaktusai auga greta pomidorų

Naujausias sodybos šeimininkų sumanymas — oranžerija. Įsitikinę, kad šiltnamyje užauginamų pomidorų, agurkų ir paprikų derlius jų šeimai — per didelis, sutuoktiniai ryžosi jo dalį skirti oranžerijai. Namuose vazonuose iki tol augintus kaktusus ponia Dalė šį pavasarį persodino į šiltnamį. Ir tai pasiteisino. „Nė karto ankstesniais metais nežydėję kaktusai, pasodinti šiltnamyje, ne tik gerokai ištįso, bet ir apsipylė žiedais“, — džiaugiasi moteris.

Šiuo metu šiltnamyje kaktusams kaimynystę palaiko pomidorai ir paprikos, čia jau pastatytas ir stalas su kėdutėmis. Šeimininkė tiki, kad čia bus šilta ir jauku sėdėti vėsesniais, vėjuotais vakarais. Tiesa, dar laukia gausybė darbų. Kadangi šiltnamis — nešildomas, kaktusus rudenį vėl teks susodinti į vazonus ir nešti į šiltus namus.

Kol kas tolimesnių sodybos gražinimo planų ponia Dalė nekuria, apsiriboja oranžerija ir jau esamų plotų priežiūra. Tam tikina neskirianti laiko kasdien, darbuojasi savaitgaliais, žinoma, pavasarį ir rudenį rūpesčių būna daugiau.

 

CITATA: „Beveik viską savo sodyboje darome patys ir po truputį, todėl ir investicijos į aplinkos grožį piniginės smarkiai netuština.“

FORMA: Originaliai kadagius karpo sodybos šeimininkas Rimgaudas Mickus.

.

POILSIS: Ši poilsio oazė vien šeimininkų rankomis sodyboje atsirado vos prieš kelis metus. Vakarais krioklys būna apšviečiamas.

ŽIDINYS: Vienas iš nedaugelio aplinkos akcentų, kuriuos įrengė meistrai, o ne patys šeimininkai.

ŠERMUKŠNIS: Dalė Mickuvienė džiaugiasi įspūdingais svyrančio šermukšnio šakų vingiais.

ŠULINYS: Stogelis šuliniui — neįprastos apvalios formos, jis derintas prie tokio pat anksčiau įrengtos pavėsinės stogo.

ORANŽERIJA: Šiltnamyje įrengta oranžerija, kurioje greta kaktusų tebeauga pomidorai, atsirado vietos staliukui su kėdėmis.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.