Tėvystė: ar galime vaikų žaislus skirstyti į mergaitiškus ir berniukiškus?

tevyste
Tėvai, auginantys abiejų lyčių vaikus, dažnai pastebi skirtumus jų žaidimuose. Moksliniai tyrimai tai patvirtina: berniukai daugiau laiko praleidžia grubiems ir judriems žaidimams. Tėvai dažnai skatina berniukus konkuruoti, būti agresyvesniais, stipresniais ar greitesniais. Tačiau tai toli gražu ne vienintelis faktorius, lemiantis žaidimų pasirinkimą: hormonai, o jei tiksliau, testosteronas, kurio berniukai natūraliai turi daugiau nei mergaitės, skatina grubius žaidimus. 

Šios išvados buvo patikrintos moksliškais tyrimais su gyvūnais. Dirbtinai padidinus vyriško hormono lygį besivystančių patelių organizmuose, jos pradeda žaisti „berniukiškus“ žaidimus. 

Taigi, ar galima teigti, kad mergaičių ir berniukų žaislų pasirinkimai yra nulemti biologijos? 

Deja, viskas yra kur kas sudėtingiau. Hormonai lemia tai, kaip vaikai žaidžia: net ir su tuo pačiu žaislu mergaitės ir berniukai gali žaisti skirtingai. Jei duosite mergaitei žaisti su dinozauru, tikėtina, kad ji žais kaip su augintiniu ir globos jį. Tačiau jei dinozaurą duosite berniukui, šis netruks surengti dinozaurų kovų čempionatą. Mokslininkų atlikti tyrimai taip pat parodė, kad berniukai yra labiau linkę į „vyriškus“ žaislus, tuo tarpu mergaitės yra mažiau išrankios ir gali žaisti su didesniu pasirinkimu žaislų. 

Dauguma berniukų nori „vyriškų“ žaislų, nepriklausomai nuo tėvų pasiūlymų

Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai Klaidas Robinsonas ir Džeimsas Morris ištyrė ikimokyklinio amžiaus vaikų žaislų pasirinkimus ir paklausė tėvelių, kokias kalėdines dovanas jų vaikai gavo. Dalis dovanų buvo pageidauta vaikų, kita dalis - išrinkta tėvų iniciatyva. 

Tyrimas parodė, kad patys vaikai pageidavo lyčių stereotipų turinčių žaislų: mergaitės prašė lėlių, o berniukai - konstruktorių ar automobilių. Tuo tarpu tėvų išrinkti žaislai buvo neutralūs lyčių atžvilgiu: dominavo muzikiniai instrumentai, dailės ir meno priemonės, edukaciniai žaislai. 

Tyrime dalyvavo vaikų nuo 2 iki 5 metų tėvai. 75% visų amžiaus grupių berniukų pageidavo „vyriškų“ žaislų, tuo tarpu mergaitės „moteriškų“ žaislų pageidavo tik sulaukusios penkerių. Tad kodėl atsiranda toks skirtumas? Kai kurie tyrėjai teigia, kad berniukai rodo stipresnį nusistatymą, nes sulaukia daugiau kritikos dėl žaislų lyčių ribos peržengimo. Abiejų lyčių vaikai raginami žaisti su „lyčiai būdingais“ žaislais, tačiau berniukai, pasirenkantys „mergaitiškus“ žaislus yra stigmatizuojami daug labiau, nei mergaitės, žaidžiančios su „berniukiškais“.

Kultūra ir socialinis spaudimas daro didelę įtaką tam, kaip vaikai priima ir supranta žaislus ir jų lytiškumą. Tačiau ar tikrai hormonai ir jų sukuriami skirtumai lemia žaislų pasirinkimus? Suomijos mokslininkai, atlikę tyrimus su 48 6 mėnesių kūdikiais, nustatė, kad mergaitės, turinčios aukštesnius nei įprasta testosterono rodiklius yra linkusios žaisti su berniukams priskiriamais žaislais. Tuo tarpu berniukai, su žemesniais nei įprasta testosterono rodikliais mieliau žaidžia su lėlėmis. 

Tyrimai su beždžionėmis

Atlikto tyrimo metu mokslininkai beždžionių patinams ir patelėms pristatė skirtingus žaislus: ratines transporto priemones ir pliušinius žaislus. Patinai pirmenybę teikė ratiniams žaislams, tuo tarpu beždžionių patelės neparodė stiprios pirmenybės nei vienai grupei žaislų. 

Tyrimai su beždžionėmis negali apibendrinti mergaičių ir berniukų žaislų pasirinkimų, tačiau patvirtina faktą, kad žaislų preferencijos gali atsirasti ir be žmogaus kultūrinės įtakos.

Sunku paaiškinti, kodėl skirtingos lytis teikia pirmenybes skirtingiems žaislams, tačiau yra tam tikrų įrodymų, kad vyriškos lyties atstovai labiau linkę žiūrėti į mechaninį, nei į biologinį judėjimą. Eksperimento metu 12 mėnesių kūdikiams buvo rodomi automobilių arba veido išraiškų vaizdo įrašai. Berniukai praleido daugiau laiko žiūrėdami į judančius automobilius, o mergaitės dėmesį ilgiau išlaikė matydamos kintančias veido išraiškas. 

Populiariausi žaislai berniukams

Žaislai, kurie nelieka nepastebėti 

Sekanti idėja, sufleruojanti žaislinių transporto priemonių populiarumą - jų garsumas ir judėjimas. Jei pastumsite lėlę, nieko ypatingo neįvyks, nes ji neskleidžia garsų ir negali judėti iš inercijos. Priešingai nei lėlės, žaislinės transporto priemonės kelia garsą ir sukuria veiksmą. 

Būtent šis veiksmo faktorius ir yra aktualus, nes garsus triukšmas ir šurmulys yra pagrindiniai daugelio primatų dominavimo rodikliai. Turbūt todėl beždžionių patinai renkasi garsą keliančius ir veiksmą kuriančius žaislus, kurie gali atkreipti dėmesį į juos ir įtvirtinti jų dominavimą gentyje. Tačiau kodėl berniukai teikia pirmenybę mechaniniam judesiui? Toks žaidimas tobulina erdvinius įgūdžius, kurie dažnu atveju yra sėkmės garantas įvairiose srityse, įskaitant meną, architektūrą, inžineriją ir fizinius mokslus. Tikėtina, kad žaidimas su lėlėmis taip pat turi savų privalumų, tačiau dažnu atveju tai skatina mergaites vertinti save ir aplinkinius pagal fizinę išvaizdą, nors tai tikrai nėra perspektyvus intelektinės raidos receptas. 

Taigi, yra rimtų priežasčių apsvarstyti kokius žaislus geriausia rinktis savo mažyliui!


Užs. Nr. 477323