Tėvų ūkį perėmė vaikai

Tėvų ūkį perėmė vaikai

Tėvų ūkį perėmė vaikai

Kelmės rajone vieni iš pirmųjų, gavę žemės pagal Valstiečių ūkio įstatymą, pradėjo ūkininkauti Renė ir Zigmantas Ričkai. Dabar Ričkai pasitraukė iš aktyvios žemės ūkio gamybos. Grįžo gyventi į tėviškę — į Joniškio rajoną. Ūkį Kalniškių kaime perdavė savo dukrai Karolinai Vainorienei ir sūnui Dariui. Sūnus Žilvinas taip pat padeda ūkyje.

Regina MUSNECKIENĖ

Ūkininkavimo mokėsi Vokietijoje

Darius Ričkus sakė, jog daugiausia patirties perėmė iš savo tėvų. Vaikinas mokėsi geležinkeliečio specialybės, paskui baigė kolegiją, kur mokėsi verslo administravimo disciplinų.

Bet artimiausi jam buvo ūkininkavimo rūpesčiai. Grįžęs savaitgaliais ar vasaros atostogų kasdien susidurdavo su tėvų rūpesčiais, problemomis ir džiaugsmais. Dar prieš studijas kolegijoje Darius buvo išvažiavęs į Vokietiją. Ten dirbo viename pieno ūkyje.

„Dirbom tik aš ir patys ūkininkai. Melžėm karves, šėrėm gyvulius, vairavom traktorius į laukus. Bet ten darbai taip gerai sustyguoti, kad nejautėme, jog trūktų darbo jėgos. Viską suspėdavome vieni,“ — prisimena Darius.

Prieš penkerius metus Darius įkūrė savo ūkį. Šalia tėvų ūkio pradėjo veisti savą karvių bandą, nuomojosi ir pirko žemės. Žemės aplink Kalniškius — nenašios. Augalininkystė neduotų naudos, todėl kaip ir tėvai nusprendė verstis iš pieno ūkio. Pradėjo nuo dvidešimties karvių. Tėvai davė 18 telyčių. Šiandien jo bandoje jau 48 melžiamos karvės.

Jaunas ūkininkas dabar jau turi 65 hektarus nuosavos žemės. Dar dvidešimt hektarų nuomoja. Arčiau namų — ganyklos. Tolimesnius plotus šienauja.

Ūkininko diena

Ūkininkų darbo diena prasideda ketvirtą valandą ryto. Dariaus žmona Edita, beje, taip pat turinti vadybininkės specialybę, eina melžti karvių. Devintą atvažiuos paimti pieno. Iki to laiko pienas šaldytuve dar turi atvėsti. Paskui moteris turi išplauti pieno liniją, indus ir imtis namų ruošos darbų. Šeima augina du vaikus. Šešioliktą valandą popiet melžimo ritualas vėl kartojamas. Per metus iš D. Ričkaus ūkio išvežama 330 tonų pieno.

Darius padeda žmonai, rūpinasi pašarais, daug laiko praleidžia laukuose ir dirbdamas su technika, pats, kai prireikia, leidžia vaistus gyvuliams. Jaunų žmonių darbo diena trunka šešiolika valandų, o kartais ir ilgiau.

„Ar tau sekmadienis, ar Kalėdos, ar Joninės, ar Nauji metai, ar kokia valstybinė šventė, ar atvažiavo svečių, privalai viską palikti ir eiti prie gyvulių. Jie svarbiausi, nes mus maitina, — kalba Darius. — Kam pasiskųsi? Juk patys taip pasirinkome. Negalėjau gyventi mieste. Man ten oro trūko. Į miestą reikalui esant nuvažiuojame. Leidžiame sau pažiūrėti įdomesnį filmą, aplankyti kokį kultūrinį renginį. Bet nuolatos ten murksoti negalėčiau.“

Du broliai ir sesuo po vienu stogu

Jeigu ne paskolos bankui, pasak Dariaus, gyventi kaime ir ūkininkauti labai apsimokėtų. Tačiau Ričkai naudojosi parama, turi paskolų bankui. Nebuvę kitos išeities. Tėvai per dvidešimt ūkininkavimo metų naudojo rusišką techniką. Ji nusidėvėjo. Reikėjo atnaujinti. Pirko traktorių, sėjamąją, grėblį, plūgų, kultivatorių ir kitos ūkiui reikalingos technikos. Nuo paskolų išsivaduos tik po trejų metų.

„Kai pieno kainos buvo nukritusios iki penkiasdešimties centų, galvojom, kad jau bus viskas,“ — savo nerimą prisimena Darius.

Melžimo linija ir kai kuria technika jauni ūkininkai dalijasi. Mat tėvų sodyboje, po tuo pačiu stogu, gyvena trys šeimos. Darius ir jo sesuo Karolina Vainorienė ūkininkauja. Brolis Žilvinas jai padeda. Jis su žmona Jurgita gyvena toje pačioje tėvų sodyboje. Trys ūkininkų vaikai pasidalijo erdves namuose ir laukuose. Po kiemą laksto penkios jaunųjų ūkininkų atžalos. O pavėsinėje, kai reikia aptarti bendrus reikalus ar šiaip pasiplepėti, susirineka gausi vienuolikos žmonių šeimyna.

DARNA: Darniai dirbdami Edita ir Darius Ričkai įveikia visus ūkininkavimo sunkumus.

PASIRINKIMAS: Kelmės rajone Kalniškių kaime ūkininkaujantis Darius Ričkus, įsigydamas technikos turėjo skolintis iš banko. Skola jauną ūkininką slegia, tačiau patogu dirbti žemę su gera technika.

BANDA: Dariaus Ričkaus ir sesers Karolinos Vainorienės banda ganosi netoli namų.

NAMAI: Šiame name, kurį vaikams paliko vieni pirmųjų Kelmės rajono ūkininkų Renė ir Zigmantas Ričkai, telpa trys kaime likusių dviejų sūnų ir dukros šeimos.

Autorės nuotr.