Taupyti pensijai siūloma jaunystėje

Taupyti pensijai siūloma jaunystėje

Taupyti pensijai siūloma jaunystėje

Praėjusią savaitę Šiauliuose apsilankiusi SEB banko prezidento patarėja ir šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė tikino, kad taupyti pensijai reikia pradėti jaunystėje, nepamokė, kaip susitaupyti milijono, tačiau patarė, kaip tvarkyti šeimos finansus, kad senatvėje galima būtų ne tik sočiai pavalgyti, bet ir pakeliauti.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Pinigai turi tarnauti

Šeimos finansų patarėja J.Varanauskienė pastebėjo, kad kol pinigų vos užtenka nuo algos iki algos, paprastai žmonės negalvoja apie pinigų taupymą. Tačiau ėmus daugiau uždirbti, atsiranda minčių, kaip juos panaudoti. Pajuokavo, kad šeimoje finansiškai gyventi labiau apsimoka, negu po vieną.

„Finansiniu požiūriu šeima yra naudinga, nes kai du žmonės gyvena kartu, gaunamų pinigų lieka. Galima pradėti taupyti. Tačiau vaikai šeimai finasiniškai yra nenaudingi. Tada reikia imti taupyti jų mokslams ir kitoms reikmėms“, — juokavo J. Varanauskienė.

Šeimos finansų ekspertė pasakojo, kad šeimas reikia mokyti tvarkyti savo finansus, taupyti, investuoti, dėl to, kad lietuviai ilgai neturėjo galimybės užsidirbti daug pinigų ir žmonės nesuko sau galvos, ką su jais veikti, kaip įvertinti savo ir savo šeimos finansinę padėtį — turto vertę, skolos lygį, taupymo galimybes, kaip sukaupti lėšų ilgalaikiams planams ir kur jų gauti trumpalaikiams, kuo skiriasi įvairios taupymo ir investavimo paslaugos.

„Reikia išmokti, kad pinigai turi būti tarnas, o ne šeimininkas“, — patarė ekspertė.

Siūloma taupyti

J. Varanauskienė patikino, kad šiuo metu šalyje esanti beveik 12 procentų infliacija yra nenormali, todėl santaupas kaupti rizikinga, tačiau kaupti jas vis tiek būtina. Ekspertė neslėpė, kad vis dažniau pasigirsta kalbų, jog nemaža dalis žmonių yra ant prasiskolinimo ribos.

„Vis didesnė atsakomybė už savo finansinę gerovę tenka patiems gyventojams. Kaip susitaupyti milijoną nepasakysiu, bet kiekvienam pasiūlysiu taupymui atidėti bent dešimtadalį mėnesio pajamų“, — siūlė J. Varanauskienė.

Vienas svarbiausių šeimos biudžeto sudarymo principų, pasak J. Varanauskienės, — išlaidos neturi viršyti pajamų, kas liko iš pajamų — santaupos. Iš jų kaupiamos atsargos nenumatytiems atvejams, kai pajamų užsidirbti nebepajėgiama dėl sveikatos būklės ar amžiaus.

Sprendžiant, ką daryti su pajamomis, galima sudaryti planą pagal išlaidų grupes ir numatyti eilutę, kurioje būtų žymimos santaupos. Jei netikėtai gauta papildomų pajamų, pavyzdžiui, premija, rekomenduojama ją iš karto perkelti į santaupas ir išvengti pagundos išleisti kasdieniams pirkiniams.

„Net jei pajamos yra labai mažos, reikėtų dalį pinigų atidėti taupymui. Sakoma, kad žmogus, norintis užsitikrinti panašų gyvenimo lygį senatvėje, pradėjęs taupyti nuo trisdešimties metų, turi skirti 10 procentų pajamų, po trisdešimties — jau 20 procentų, o jei po keturiasdešimties — 30 procentų“, — skaičiavo ekspertė.

Taupymo formų įvairovė

J. Varanauskienė pasakojo, taupymo formų yra įvairių: galima pinigus paprasčiausiai atidėti ir laikyti banko sąskaitoje. Galima rinktis kitokius taupymo būdus, jei lėšos kaupiamos ilgesniam laikui, taupyti apdraudus gyvybę gyvybės draudimo bendrovėje, kaupti pensijų fondo sąskaitoje, investuoti į investicinius fondus, vertybinius popierius, nekilnojamąjį turtą. Kurį būdą rinktis, apsispręsti turi pati šeima.

Rekomenduoja taupomus pinigus atidėti iš karto, kai jie gauti, o ne tada, jei liko mėnesio pabaigoje. Pataria, jog pinigų nereikėtų laikyti namuose ar mokamosios kortelės sąskaitoje, kad nekiltų pagundų jų paimti. Rinktis terminuotąjį indėlį, nuo neapgalvotų veiksmų sulaikys terminai.

„Manau, kad tik apie 10— 12 procentų žmonių savo išlaidas registruoja. Kitiems tai varginantis ir beprasmis užsiėmimas — skaičiuok neskaičiavęs, pinigų nepadaugės. Išlaidų registravimas leidžia valdyti situaciją — visada žinosite, kiek pinigų dar liko. Aiškiai pamatysite, kur dingsta pinigai“, — sakė šeimos finansų ekspertė.

Pasak J. Varanauskienės, neužtenka tik registruoti išlaidas: reikia jas ir planuoti, ir kontroliuoti. Kai bus žinoma, kiek per mėnesį reikia sutaupyti, bus ieškoma galimybių, kaip sumažinti išlaidas — ekspertė tikina, kad tai lengviau nei padidinti pajamas.

Siūloma kiekvienai šeimai paskaičiuoti šeimos biudžeto galimybes tokiu principu: iš pajamų atimti išlaidas ir bus gautos realios santaupos.

citata:

„Reikia išmokti, kad pinigai turi būti tarnas, o ne šeimininkas“

TAUPYMAS: „Jei žmogus, nori užsitikrinti panašų gyvenimo lygį senatvėje, pradėjęs taupyti nuo trisdešimties metų, turi skirti 10 procentų pajamų, po trisdešimties — 20 procentų, po keturiasdešimties — 30 procentų“, — sakė šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Jono TAMULIO nuotr.