Taupyti moko gimnazistai

Taupyti moko gimnazistai

Taupyti moko gimnazistai

Kadangi apie skirtingų tipų apšvietimo lemputes pastaraisiais metais šnekama ir rašoma labai daug, jaunųjų tyrėjų klubo „MES“ nariai ketvirtokai Odeta Valiuškytė ir Germantas Jacys, norėdami patikrinti dalį informacijos, atliko keletą paprastų tyrimų.

Valentina RAKUŽIENĖ

Šiaulių J. Janonio gimnazijos fizikos mokytoja, jaunųjų tyrėjų klubo „MES“ vadovė

Skirumą pajunta ir akis

Pirmiausia liuksmetro pagalba buvo matuojama, ar kompaktiškų fluorescencinių (paprasčiau vadinamų ekonominėmis) lempučių apšviestumo parametrai iš tikrųjų tokie, kokius skelbia gamintojai.

Rezultatai akivaizdūs — tik geresnės kokybės naujos kartos lempų parametrai atitiko užrašus ant pakuočių. Norint atlikti tokį bandymą, nereikia nei labai daug žinių, nei sudėtingos įrangos. Įsukite į stalinę lempą pakaitomis tokių pačių parametrų (jie nurodomi ant pakuotės) skirtingo tipo lempas ir, nekeisdami lempos atstumo iki paviršiaus, palyginkite darbo vietos apšviestumą. Net neturėdami tam skirto prietaiso, jūs tikrai pajusite skirtumą, nes geriausias prietaisas šiuo atveju — akis. Akimis ir reikėtų labiausiai pasikliauti, ypač renkantis darbo vietos apšvietimą.

Lemputės degė trumpiau negu nurodo gamintojai

Antrasis tyrimas buvo skirtas nustatyti lempučių ilgaamžiškumą. Sumontuotame stende įtaisius laiko reles, kompaktiškos fluorescencinės lempos buvo automatiškai įjungiamos-išjungiamos kas dešimt minučių.

Buvo bandomos skirtingų gamintojų lempos skirtingose temperatūrose. Deja, visos tiriamos lempos gyvavo gerokai trumpiau, nei ant pakuočių nurodytus tūkstančius valandų.

Žemoje temperatūroje lempos gyvavo dar trumpiau. Džiugu, kad ant dalies gamintojų pakuočių šalia darbo trukmės jau parašyta apie papildomas sąlygas — temperatūrą, įjungimo/išjungimo ciklų skaičių.

Trečiojo tyrimo metu buvo patikrintas teiginys, kad jungikliai su šviečiančiais diodukais visiškai netinkami kompaktinėms lemputėms. Įmontavus į stendą tokį jungiklį, visos tiriamos tokio tipo lempos išjungtos blyksėjo, priklausomai nuo gamintojo ar lempos parametrų skyrėsi tik blyksėjimo trukmė bei intensyvumas. Pakeitus jungiklį paprastu, blyksėjimas liovėsi. Kaitrinėms lempoms ir LED ams jungiklis įtakos neturėjo.

Asmeninė nuomonė

Kalbėti apie energijos taupymą dabar labai madinga — tam daro įtaką ir astronominės elektros energijos kainos, ir prastėjanti ekologinė situacija. Bet taupyti reikia protingai, nesiblaškant į kraštutinumus.

Gal neverta jungti skalbyklės dėl vienos nešvarios palaidinės, o išskalbti ją rankomis? Sutaupytų pinigėlių pakaktų apšviesti gyvenamas patalpas ne vieną valandą bet kokio tipo lempomis. O ginčai, kurios lempos geresnės — betiksliai.

Žmogus, atsižvelgdamas į savo finansines galimybes, į savo poreikius, tikrai sugebės išsirinkti pats. Juk ES šalyse, kuriose nebegalima prekiauti didesnės galios kaitrinėmis lemputėmis, šitas draudimas apeinamas, pervardinus šias lemputes šildymo prietaisais ir sudėjus į kitas lentynas.

Pastaba: Mokykliniai tyrimai nepretenduoja į mokslinius tyrimus.

TYRĖJAI: Odeta Valiuškytė ir Germantas Jacys, bet ne prie to stendo, apie kurį kalbama straipsnyje. Jie tiria toliau, ruošiasi respublikiniam jaunųjų mokslininkų konkursui.

Asmeninio archyvo nuotr.