Taupome elektros energiją. Kieno sąskaita?

Taupome elektros energiją. Kieno sąskaita?

Taupome elektros energiją. Kieno sąskaita?

Ilgėjant tamsiajam metų laikotarpiui ir artėjant pinigines tuštinančiam šildymo sezonui, daugelis puola taupyti. Namuose šeimos nariai vieni kitiems rodomuoju pirštu baksnoja į užgesinti užmirštus šviestuvus, kai toje patalpoje niekas nieko neveikia, o elektros prekių parduotuvėse gausėja pirkėjų, ieškančių kuo pigiau nusipirkti įvairaus tipo elektros energiją taupančių lempučių.

Mokslininkai įspėja: kai kurios elektros lemputės yra žalingos žmogaus sveikatai.

Laimutė ZIMKIENĖ

redakcija@skrastas.lt

Lygintuvas — tarp elektros energijos „rajūnų“

Šiaulių universiteto Gamtos mokslų fakulteto dekanas, mokslų daktaras radiofizikas Alfredas Lankauskas sako, kad elektros energijos taupymas apšvietimo sąskaita yra reikalingas ir būtinas, nors išlaidos už apšvietimą sudaro tik apie 20 procentų visų išlaidų už buityje suvartotą elektros energiją. Didieji elektros energijos „rajūnai“ yra buitiniai elektriniai prietaisai: elektrinės viryklės, šaldytuvai, skalbimo mašinos, mikrobangų krosnelės, plaukų džiovintuvai, net lygintuvai. Tai ilgalaikio naudojimo ir brangios prekės, todėl prieš jas įsigyjant reikėtų susirinkti išsamią informaciją apie prietaiso energijos sąnaudas ir pirkti brangesnį, bet ekonomiškesnį įrenginį. Jis tikrai atsipirks!

Pasak A.Lankausko, nelabai „galingas“ lygintuvas per valandą “suryja“ vieną kilovatvalandę elektros energijos.

„Pasitelkite pagalbon vaizduotę. Už sunaudotą elektros energiją, lyginant drabužius, mokėsite tiek pat, kiek mokėtumėte valandą degindami 20 kaitrinių ar 100 ekonominių lempučių, — sako Alfredas Lankauskas.

Daugiausiai sutaupo LED ai

Kokios elektros lemputės sutaupo daugiausia energijos ir nėra žalingos žmogaus sveikatai?

A. Lankauskas teigia, kad paprastos, kaitriosios, lemputės tik maždaug 5-6 procentus sunaudotos elektros energijos paverčia šviesa, pačios geriausios ir brangiausios — 15 procentų. Visa kita energija iššvaistoma. Kompaktinės fluorescencinės arba taupančios, ekonominės lemputės paverčia šviesa 50 procentų elektros energijos, likusi energija taip pat šildo patalpas.

Daugiausia elektros energijos sutaupo vadinamieji LED ai (trumpinys iš angliško Light-Emitting Diodes — šviesą imituojantys diodai), kurie apie 80 procentų sunaudojamos energijos paverčia šviesa.

Pasak A. Lankausko, būtent šias lemputes teisingiau vadinti taupančiomis, ekonominėmis, tačiau šis pavadinimas kol kas neprilipo. „LED ai yra brangios lempos ir dar neperkamos masiškai,“ — sako mokslininkas.

Fluorescencinių ir LED lempučių šviesa erzina

A. Lankauskas sako, kad mokslininkai intensyviai tyrinėja problemą, kodėl dėl kai kurio dirbtinio apšvietimo suprastėja žmogaus savijauta: atsiranda galvos skausmai, greičiau pavargstama, jaučiamas diskomfortas dirbant ar ilsintis.

Kodėl taip atsitinka? Kodėl kartais taupančių fluorescencinių ar LED lempučių šviesa tiesiog erzina?

„Prieš perkant elektros lemputę, reikėtų turėti tikslių žinių, kad ji neskleidžia ultravioletinių spindulių, kuriems būdingas didelis biologinis ir cheminis aktyvumas. Šie spinduliai išprovokuoja galvos skausmus bei ardo akių tinklainę. Tai — vadinamo ekonominio apšvietimo “kaina“, — kalbėjo Alfredas Lankauskas. — Pirmosios ekonominės lemputės šį trūkumą turėjo, jos seniai nebegaminamos ir nebeparduodamos.“

Pasak A. Lankausko, žmogus geriausiai jaučiasi, esant natūraliai dienos šviesai. Gamintojai, kaip įmanydami stengiasi to siekti, kartais prirašo stulbinamai gerų lempučių charakteristikų. Ne viskas yra tiesa, pastebi fizikas.

Gamintojai užrašo geriausius parametrus

„Kiekvienas gamintojas savo informaciniuose ar reklaminiuose tekstuose užrašo pačius geriausius parametrus, tačiau, gaminant daiktą, šiuo atveju — elektros lemputes serijinės gamybos linijomis, šie parametrai nenoromis “išsibarsto“,–aiškino Alfredas Lankauskas.

Pasak jo, nereikėtų aklai tikėti, kad 12 W kompaktinė fluorescencinė lemputė yra tikrai ekvivalentiška 60, 80 ar 100 W kaitrinei lemputei.

Universiteto Gamtos mokslų fakultete buvo tyrinėtas ir elektros lempučių ilgaamžiškumo faktorius.

„Ką reiškia gamintojo garantija, kai jis reklamuojasi, kad elektros lemputė, jei tik bus tinkamai naudojama, švies, tarkime, 100 tūkstančių valandų? — šypsosi kalbėdamas Alfredas Lankauskas. — Pirmiausia, kiekvienam tokia informacija susižavėjusiam asmeniui siūlau paskaičiuoti, ką iš tiesų reiškia tas 100 tūkstančių valandų. Tai daugiau nei vienuolika metų! Ar kas galėjo atlikti tokius tyrimus iš tikrųjų? Negalėjo. Tai reiškia, kad buvo pritaikyta speciali metodika: šviesos diodas buvo tiesiog pajunginėjamas ar pakaitinamas dieną ar dvi, o po to atlikti skaičiavimai bei padarytos atitinkamos išvados.“

LED ai taupo, bet neigiamai veikai pasąmonę ir regą

Šviesą imituojančių diodų lempos — LED ai, pasak Alfredo Lankausko, turi ir privalumų, ir trūkumų. Tai, jog šios elektros lempos neturi inercijos, iš karto užsidega ir šviečia, nėra vien tik privalumas, taupantis elektros energiją.

„Kai įjungiate kaitrinę lemputę, ji įkaista ne taip greitai, o išjungiat užgęsta ir atvėsta iš lėto. LED ai užsidega ir užgęsta iš karto. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad šita LED lemputė 50 hercų dažnumu (tokiu standartiniu dažniu elektros srovė ateina į kiekvieną būstą) mirksi ir veikia žmogaus regą bei pasąmonę tol, kol dega, — aiškino Alfredas Lankauskas — Naudojant kitus elektros prietaisus, šis mirksėjimas nėra svarbus. 50 kartų per sekundę dažniu mirksinti elektros lemputė, kurios mirksėjimo “plika“ akimi nepastebime, neigiamai veikia ir žmogaus pasąmonę, ir regą. Tačiau LED lemputė, be abejonės, taupo.“

Atliekami bandymai

ŠU Gamtos mokslų fakulteto fizikai ir optometrijos specialistai neseniai ėmėsi tyrinėjimų, nustatant, ar šviesą imituojančių diodų lemputės, LED ai, neskleidžia ultravioletinių spindulių.

„Įtarimų yra, — konstatuoja Alfredas Lankauskas. — Atlikome pirminius bandymus, panaudodami mažus dviejų spalvų LED us — ryškiai baltą ir švelniai baltą.“

Nedidelis koncentruotos šviesos srautas buvo nukreiptas į knygos tekstą. Ryškiai balta šviesa apšviesto teksto „taškas“ baigėsi mėlynais pakraščiais, o apšviestas švelniai balta šviesa — žalsvais. Šviesą ryškinant, keitėsi ir spalvų spektras.

„Fizikui — mėlyna ir žalsva spalvos iš karto sukelia įtarimą, kad lemputės gali skleisti ultravioletinius spindulius. Dabar šiuos įtarimus reikia paversti objektyviais parametrais, — pastebi A. Lankauskas. — Opią problemą pirmiausia nagrinėsime ne taupymo, o poveikio žmogaus regai aspektu.“

Tyrimo metu dalyvaus grupė žmonių, kurie skaitys ir perrašys įvairių tipų elektros lemputėmis apšviestus tekstus, vėliau optometrijos prietaisais bus matuojami įvairūs parametrai, atliekama palyginamoji analizė. Tuomet, anot Alfredo Lankausko, bus galima kalbėti ir apie konkrečius rezultatus.

Naudokime kiemo apšvietimui

„Psichologinis poveikis, poveikis regai, greitas nuovargis ir visi kiti nemalonūs pojūčiai reikalauja specialių tyrimų, atsakančių į klausimus, kodėl taip atsitinka. Labai žavėtis LED lemputės nerekomenduoju, bent jau kol kas“, — teigia Alfredas Lankauskas.

Fizikas pataria naudoti LED lempas garažo, sodo ar privataus namo kiemo apšvietimui. Jos tam puikiausiai tinka! Naktį kieme daug laiko nepraleidžiama, ir žalos sveikatai apšvietimas LED lempomis nespėja padaryti, o elektros energijos sutaupoma maksimaliai. Juolab, kad gan dažnai kiemo apšvietimui naudojami elektroniniai jutikliai — užėjo kas į kiemą, lempos užsidegė, išėjo — užgeso.

„Jeigu savo namuose rengsite vakarėlį ir pasikviesite draugų, nevakarokite LED ų šviesoje. Pavargsite jau vien gerdami arbatą ar kavą,–sako Alfredas Lankauskas. — Rinkitės paprastesnį, nors ir brangiau kainuojantį apšvietimą.“

Skaityti ir dirbti, esant LED ų apšvietimui, A.Lankauskas irgi nepataria. Dar neprotingiau būtų pirkti parduotuvių sandėliuose trejus ketverius, o gal net penkerius metus užsigulėjusias ir pigiai išparduodamas senesnės kartos „spiralės“ tipo taupančias lemputes.

Ilgalaikė taupymo programa

Norintiems susidaryti ilgalaikę taupymo programą žmonėms A. Lankauskas siūlo pamąstyti ir apie alternatyvius elektros energijos šaltinius: saulės modulius ir vėjo jėgaines.

„Mano sode namelio kiemas yra apšviečiamas energija, kurią pagamina vėjas ir saulės baterija. Šis apšvietimas man nieko nekainuoja, ir kaimynai, su kuriais energijos šaltiniais dalinuosi, yra patenkinti“,–kalbėjo fizikas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotrauka

 

ĮSPĖJIMAS: Šiaulių universiteto Gamtos mokslų fakulteto dekanas docentas mokslų daktaras radiofizikas Alfredas Lankauskas sako, kad nereikia aklai pasitikėti elektros lempučių gamintojų teikiama informacija apie jų „stebuklingus“ parametrus.

Laimutės ZIMKIENĖS nuotraukos

RAJŪNAS: Lygintuvas sunaudoja tiek pat elektros energijos, kiek 20 paprastų kaitrinių lempučių po 50 W ar 100 taupančių po 10 W!

KAITRIOSIOS: Šios lemputės tik maždaug 5-6 proc. sunaudotos elektros energijos paverčia šviesa, pačios geriausios ir brangiausios — 15 proc.

FLUORESCENCINĖS: Taupančios, ekonominės lemputės paverčia šviesa 50 proceęntų elektros energijos, tačiau tokio — „spiralės“ — tipo lempučių fizikas nerekomenduotų pirkti.

LED ai: Tai kol kas ekonomiškiausios elektros lemputės, tačiau fizikai turi įtarimų, kad jos gali skleisti ultravioletinius spindulius. .