Šviečia skylės ir skylutės

Šviečia skylės ir skylutės

Šviečia skylės ir skylutės

Šiandien Šiaulių apskrityje visų savivaldybių biudžetai skylėti. Nė viena savivaldybė nesurinko į biudžetą tiek lėšų, kiek buvo planuota.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Nepamatuoto optimizmo kaina — 8 milijonai

Per septynis šių metų mėnesius Šiaulių savivaldybės biudžeto skylė — 8,6 milijono. Iš jų gyventojų pajamų mokesčio (GPM) — apie 5,5 milijono litų.

Šiaulių savivaldybės administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus teigimu, nuosaikesnis biudžetas buvo suplanuotas 2010 metams.

„O 2011 metais formuojant biudžetą visi buvome persisunkę optimizmu. Biudžetas buvo lengvai priimtas, bet sunkiai vykdomas. Buvo vieši skelbimai, pareiškimai, kad 2011— ieji turi būti atsigavimo metai. Bet tai buvo kalbama be pagrindo. Mūsų optimizmas iškreipė vaizdą“, — pripažino V. Damulevičius.

Apie 2011 metų atsigavimą garsiausiai kalbėjo konservatorių premjeras Andrius Kubilius. Ar jo pažadais ir patikėjo Šiaulių savivaldybė formuodama biudžetą prieš savivaldos rinkimus?

„Nemanau, kad visi miesto Tarybos nariai klausėsi A. Kubiliaus. Kiekvienas klausėsi savo partijos lyderio ir vykdė jo norus“, — aiškino konservatorius V. Damulevičius.

Žada neliesti atlyginimų

„Tendencija nesurinkti biudžeto išlieka ir toliau. Savivaldybei iki metų pabaigos apie 15 milijonų teks mažinti išlaidas. O kaip tai padaryti — galvosime“, — aiškino V. Damulevičius.

V. Damulevičius tikino, kad biudžeto skylei užlopyti nelies biudžetininkų algų ir nevarys darbuotojų nemokamų atostogų.

„Miestas šiemet turėjo ir daugiau išlaidų — krepšinio čempionatas jau kainavo ne vieną šimtą tūkstančių litų tvarkant miestą. Vieno kelio ženklo pastatymas kainuoja apie 300 litų, kainuoja ir jį nuimti“, — sakė administracijos direktorius.

Mažėjo darbo vietų

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Eugenijaus Pranevičiaus teigimu, šiemet per septynis mėnesius trūksta 1,25 milijono iki planuotos sumos. GPM nesurinkta iki planuotos sumos 1,3 milijono litų.

„Rajone mažėjo dirbančių žmonių. Nuo metų pradžios rajone sumažėjo apie 130 darbo vietų, todėl sumažėjo ir GPM. Įmonės neužsidarė, tiesiog susimažino darbuotojų, nes verslininkai optimizuoja savo verslą“, — sakė E. Pranevičius.

Radviliškio rajone mažėjo ir vidutinis darbo užmokestis, tai taip pat kirto GPM surinkimui.

E. Pranevičiaus teigimu, neketinama mažinti biudžetininkams atlyginimų ar varyti darbuotojus „priverstinių nemokamų atostogų, kas buvo daroma praeitais ir užpraeitais metais“.

„Mažinsime ūkines išlaidas: mažiau pirksime priemonių, galbūt atsisakysime kai kurių tvarkymo darbų. Mūsų rajono biudžetas — 119 milijonų, todėl biudžeto skylė ne tokia ir didelė“, — sakė E. Pranevičius.

Direktorius jau yra parašęs įsakymą, kad visos rajono biudžetinės įstaigos ir seniūnijos privalo sutaupyti po 10 procentų ūkinių išlaidų.

Joniškyje skylė — beveik 2 milijonai litų

Joniškio savivaldybės Finansų skyriaus vedėjos Stefanijos Šniukienės teigimu, į biudžetą iki planuotos sumos nesurinkta 1,9 milijono litų. Iki planuoto GPM nesurinkta beveik 1,6 milijono litų.

„Su praėjusiais metais palyginti sunku, nes nuo 2010 metų gegužės mėnesio GPM gavome labai daug, kai kitos savivaldybės gavo mažai, kadangi mokesčių inspekcija per klaidą mums buvo pervedusi kitoms savivaldybėms priklausantį GPM“, — sakė S. Šniukienė.

Kodėl šiemet GPM surenkama mažiau, nei planuota?

„Šiemet planavome per daug optimistinį biudžetą“, — sakė S. Šniukienė.

Planavo pro rožinius akinius

Akmenės rajono savivaldybės biudžeto šių metų septynių mėnesių prognozuojamų pajamų planas įvykdytas 90,4 procento. Per šių metų septynis mėnesius buvo planuota gauti 11,7 milijono litų, tačiau į biudžetą surinkta tik 10,6 milijono litų. Biudžeto skylė 1,1 milijono litų.

Rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Apolinaro Niciaus teigimu, biudžeto pajamų planas nevykdomas todėl, kad šiems metams Akmenės rajonui yra suplanuotas labai didelis Gyventojų pajamų mokesčio (GPM), gaunamo iš Valstybinės mokesčių inspekcijos, augimas.

2010 metais GPM buvo planuota gauti 7,7 milijono litų, o šiems metams planuota gauti 10,6 milijono litų, arba 2,9 milijono litų daugiau negu praėjusiais metais. GPM augimas planuotas net 38,2 procento.

Kelmės rajono savivaldybę dėl nesurenkamo planuoto biudžeto gelbėja tai, kad šiemet ji atgavo Europos sąjungos projektų kofinansavimui pernai ir užpernai panaudotus savivaldybės biudžeto pinigus.

Žirkles jau galando

Pakruojo rajono savivaldybės finansų skyriaus vedėjos Ingridos Kosteckienės teigimu, rajonui iki planuoto biudžeto trūksta 1,6 milijono litų. Iš šios sumos 1,2 milijono sudaro nesurinktas GPM.

Pakruojo savivaldybės administracijos direktorė, ja dirbusi ir praėjusią kadenciją, Asta Jasiūnienė tikino, kad bus labai sunku karpyti biudžetininkų atlyginimus dėl nesurenkamo biudžeto.

„Žirkles jau galandom praėjusiais metais. Šiemet to bandysim išvengti“, — sakė A. Jasiūnienė, paaiškinusi, kad pernai 15 procentų jau mažino mokos fondą. Didžioji dauguma darbuotojų ėjo nemokamų atostogų.

Tikisi išsisukti

Šiaulių rajono savivaldybė, administracijos direktoriaus Kęstučio Lukšo teigimu, turi „ne biudžeto skylę, o tik skylutę“. Nes biudžetą vykdo 98,9 procento.

Septynių mėnesių biudžeto surinkimo planas, K. Lukšo teigimu, buvo 67 milijonai litų, o surinkta 66,3.

GPM rajonas surinko daugiau, nei planuota: per 7 mėnesius planuota surinkti 9,9 milijono, o surinko 10,1 milijono litų.

„Kažkiek trūks, bet neįsivaizduoju, kad galėtume dėl to mažinti biudžetininkų atlyginimus ar eiti nemokamų atostogų. Galbūt atsisakysime kai kurių darbų, juos atidėsime kitiems metams“, — sakė K. Lukšas.

SKYLĖ: Šiemet visų apskrities savivaldybių biudžetas skylėtas. Surinkta mažiau, nei planuota. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

 

KOMENTARAS

Neklausė ministerijos?

Darius SADECKAS, Finansų ministerijos Biudžeto departamento direktoriaus pavaduotojas:

— Rengdama ateinančių metų biudžetus, Finansų ministerija, remdamasi makroekonominėmis prognozėmis, mokesčių inspekcijos bei savivaldybių pateiktais duomenimis prognozuoja kiekvienos savivaldybės pajamas iš mokesčių. Pagal šią Finansų ministerijos prognozę, Šiaulių miesto pajamos per pirmąjį 2011 metų pusmetį yra iš esmės vykdomos — surinkta 98 procentai planuotų pajamų.

Tačiau, jei Savivaldybė neįvertino Finansų ministerijos prognozių ir pasitvirtino pajamas, neatitinkančias bendrų makroekonominių prognozių ir konkrečios situacijos savo teritorijoje, tai taip „suplanuotos“ ir savivaldybių tarybos patvirtintos biudžeto pajamos ir negali būti vykdomos.