Šventės pražysta žiedais

Šventės pražysta žiedais

Šventės pražysta žiedais

Kovo 8-osios šventei Ringuvėnų kaime (Šiaulių rajonas) gyvenanti Valda Butnorienė pražydino pustrečio tūkstančio tulpių žiedų. Augalus pamėgusios moters namuose vaisius veda ananasas, lubas lapais remia bananmedis, naujus ūglius leidžia vanilė, žiedais apsipila dykumų rožė.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Tūkstančiai žiedų

V. Butnorienė pakviečia į vėsų garažą, kuriame surikiuotos septynių veislių tulpių dėžės. Į maždaug 5–8 laipsnių šilumos patalpą moteris tulpes iš šiltnamio pernešė prieš gerą savaitę – kas nesuskubtų per anksti išsiskleisti. Šiandien tulpės keliauja į Kuršėnų turgų. Anksčiau dar veždavo į Mažeikius, dabar pakanka savo pirkėjų.

Kovo 8-oji V. Butnorienei – linksma šventė. Moteris per šventinę dieną planuoja parduoti apie pusantro tūkstančio tulpių.

Pirmoji pirkėjų banga užplūsta iš ryto, būna, kad skubantys vyrai ištiesia pro langą 2 litus ir net nelipa iš mašinos. Apie pietus prekyba aprimsta ir vėl atkunta apie 15–16 valandą. Galiausiai žiedus vyrai perka grįždami iš darbo namo. „Negali pareiti be gėlės“, – juokiasi moteris.

Dažniausiai pirkėjai prašo 1–3 žiedų, pageidauja, kad pumpuras nebūtų prasiskleidęs – dar šiek tiek žalias.

Svogūnai keliauja iš Olandijos

Auginti tulpes V. Butnorienė pradėjo nuo 500 svogūnėlių. Sekėsi gerai, be to, kasmet norėjosi išbandyti naujų veislių, tad šiemet į dėžutes pasodino jau 2500 svogūnėlių.

Norimus svogūnėlius moteris užsisako iš Olandijos. Pastarieji būna rinktiniai, paruošti pražydinti: iš jų tulpės užauga kaip viena, vienu metu pražysta. Toks svogūnas kainuoja nuo 45 iki 58 centų.

Tulpių svogūnėlius sodina maždaug lapkričio viduryje, į dėžes. Substratą maišo iš durpių ir daržo žemės, viršų užberia smėliu, kad ne taip greit garuotų drėgmė. Dėžes sustato šiltnamyje.

Priklausomai nuo veislės, tulpės žiedai gali išsiskleisti per 22–30 dienų.

Dalį svogūnėlių moteris augina pati. Nužydėjusius „motininius“ išmeta lauk, o atskiria „vaikiukus“. Juos išdžiovina, sodina į dirvą.

Norintiems pražydinti lauke auginamą tulpę, moteris pataria pavasarį neleisti jai žydėti – nuskinti žiedą. Rudenį maždaug dviems savaitėms svogūną dėti į šaldytuvą, o tada sodinti į dėžutę ir išnešti į vėsią, tamsią patalpą.

Šiemet V. Butnorienė bandė žydinti iš parduotuvės pirktų tulpių svogūnėlius. Nustebo, kad žiedo nesukrovė paprastutė raudona tulpė, bet kuo puikiausiai pražydo pilnavidurė.

Moteris spėja, kad ne visi parduotuvėje parduodami svogūnai būna atšaldyti. Dabar suka galvą, kaip atskirti, kuris svogūnas tinka pražydinti, nes ant pakuotės apie tai nerašoma.

Narcizų, hiacintų svogūnai žiemą kambaryje žiedus krauna be jokių kaprizų.

Gėlių mados

Kirpėjos specialybę baigusi V. Butnorienė gėlių auginimu susidomėjo prieš vienuolika metų, žurnale aptikusi skelbimą apie parduodamus surfinijų daigelius. Surfinijos tada buvo naujovė.

Pasistatė šiltnamį, išlaikė teises ir pamažu ėmėsi gėlių verslo.

Auginant gėles ilsėtis nėra kada. Pasibaigus tulpių sezonui, ateina laikas našlaitėms, surfinijoms, petunijoms, sprigėms, begonijoms, jurginams, serenčiams, pelargonijoms lobelijoms. Šildomuose dviejuose šiltnamiuose šie augalai jau leidžia vis tvirtesnius lapelius. Dalis jų žiedais džiugins per Motinos dieną.

V. Butnorienė sako, kad vasarą žmonės labiausiai perka krūmines svyrančias pelargonijas, ipomėjas, šlamučius. Moteris prisimena, kaip anksčiau būdavo sunku įkalbinėti moteris pirkti šlamučių, kurie dabar itin populiarūs, pageidaujama kuo įdomesnių spalvų.

Rudenį ateina metas chrizantemoms, kurias parduoda per Vėlines. Gėlininkė apgailestauja, kad lietuviai konservatyvus ir perka kone vien tik baltas ir geltonas chrizantemas.

V. Butnorienė atverčia katalogą ir rodo, kokia įvairiaspalvė šių gėlių gama. Praėjusiais metais bandė auginti netradicinių spalvų žiedų, bet pirkėjai nepuolė jų pirkti. Todėl neišdrįsta užsisakyti keliaspalvių žiedų krūmelių ar pasiūlyti dar vieną naujovę – prie chrizantemos žiedų spalvos pritaikytą vazonėlį.

Pasibaigus chrizantemų sezonui, gėlių ratas sukasi – ateina laikas sodinti tulpių svogūnėlius.

„Niekuo nepasitikiu, viską darau pati, – šypsosi moteris. – Bijau, kad pagalbininkas neperlietų augalų, nepamirštų pakūrenti krosnies ar neperkaitintų.“

Prijaukinta egzotika

Dar viena V. Butnorienės aistra – kuo retesni, įdomesni, egzotiškesni auginai.

Lauke geltonuoja žiedais apsipylęs nuo vasario mėnesio tebežydintis hamamelis.

Šiltnamyje rausvu grožiu išsiskleidė arbatmedis (japoninė kamelija) – labai kaprizinga gėlė. Gėlininkė perprato jos įnorius: arbatmedis pas V. Butnorienę pražysta kasmet.

„Šis augalas mėgsta vėsą, žiema kambaryje jam būtų pražūtinga dėl per sauso oro. Augalą kartais nupurškiu. Vasarą vazonėlį laikau lauke, žiemą – kuo vėsiau. Žydi apie du mėnesius“, – sako V. Butnorienė.

Namuose vienas kambarys skirtas lauke vasarojantiems augalams: kaktusams, agavoms.

Lubas remiančiam bananui – maždaug dešimtmetis. Jį išaugino iš tamsiai rudos, tarsi lazdyno riešutas, sėkliukės, kurią įsigijo parduotuvėje.

Prieš 8–9 metus iš sėklos moteris išaugino ir streliciją, kuri vasarą sukrovė tris puošnius, paukščius primenančius žiedus. V. Butnorienė tikėjosi, kad puošmena džiugins bent mėnesį, bet strelicija nužydėjo per savaitę.

Nuo šviestuvo žemyn svyra tilandsija. Šį augalą pakanka nupurkšti vandeniu. Kartkartėmis vasarą V. Butnorienė tilandsiją „pastiprina“ silpno koncentrato orchidėjų trąšomis.

V. Butnorienės namuose puikiai jaučiasi 16 orchidėjų šeimos augalų – felinopsiai, vandos.

Virtuvėje žiedais džiugina dykumų rožė, lapus sriubai augina lauro medis, smulkiais violetiniais žiedais išsiskleidė rozmarinas.

Kasmet moteris augina ananasą (pasodina nusipirkto vaisiaus skoterę). Jau tris kartus gėlininkės šeimai pavyko paragauti namuose auginti ananaso skonio.

Dar vienas moters pasididžiavimas – paaugusi vanilė. „Vanilei svarbiausia – drėgmė, ji nemėgsta saulės“, – sako prie kriauklės šiuo metu laiku augalą laikanti V. Butnorienė.

Gėlės V. Butnorienės namuose žydi visus metus. Moteris sako save kartais stabdanti, kad jau nebereikia naujų augalų: „Bet pamatau retesnį ir užsinoriu“.

ŽIEDAI: Valda Butnorienė pražydino pustrečio tūkstančio tulpių.

BANANAS: Valda Butnorienė lubas remiantį bananą išaugino iš sėklos.

„Full House“ žydi rausvais žiedai su baltu šerkšnotu kraštu.

Geltonžiedė „Strong Gold“.

Lelijažiedė „Miss Elegant“.

Vyšninė „La France“.

Daugiažiedė „Ile de cream“.

Raudona geltonu krašteliu – „Verandi“.

Baltoji „Pax“.

KRŪMAS: Hamamelis lauke pražysta žiemą, ypač įspūdingai žiedai atrodo sniego fone.

VAZONĖLIAI: Našlaitės skleidžia pirmuosius lapelius.

TILANDSIJA: Nuo šviestuvo žemyn svyra tilandsija.

ROŽĖ: Virtuvėje žiedais džiugina dykumų rožė.

PROGRESAS: Vanilė išleido naują ūglį su lapeliais.

KOMPOZICIJA: Valdos Butnorienės pomėgis – kompozicijos iš gėlių. Kai nužydėjo tulpės, moteris jas pakeitė ciklamenais.

Jono TAMULIO nuotr.