Sužydėjo amatai ir kulinarinis paveldas

Sužydėjo amatai ir kulinarinis paveldas

Sužydėjo amatai ir kulinarinis paveldas

Reibinių kaimo (Joniškio rajonas) Mato Slančiausko muziejinė sodyba vienai dienai virto amatų ir kulinarinio paveldo centru. Savo gaminius siūlė amatininkai, bendruomenių atstovai iš visos apskrities, o akį ir ausį džiugino kelių tautų šokėjai ir muzika.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lr

Kulinarinis paveldas

Jau penktą kartą vykusios amatų ir kulinarinio paveldo šventės rytą lietumi grasinę debesys po truputį išsisklaidė ir dalyviams bei svečiams netrukus teko į šalį mesti šiltesnį rūbą. Juolab, kad ir ugnies pakako.

Skaistgirietis Milvydas Gedraitis žaizdre kaitino čia pat kalamas laimę nešančias pasagas, o smagiai burbuliuojančiame katile kleckus iš ruginių miltų su lašinukų įdaru virė Žiurių kaimo bendruomenės moterys, vos spėjusios gaminius dėti į lėkštes.

Čia pat Reibinių kaimo bendruomenės moterys suraitė pyragą su lašinukų ir daržovių įdaru, paruošė vėdarų, kepsnelių. Maldenių kaimo bendruomenė viliojo taukvarške, keptais sūriais, varškės apkepu, rūkytų lašinių paltimis ir kitais skanėstais.

Skaistgirio miestelio bendruomenė, vadovaujama Redos Pečkuvienės, prikepė vaflių, prigamino saldainių su riešutais, o rimčiau praalkusiems siūlė „birbikų per tarką“, dabar vadinamų “ežiukais“ su padažu ir senoviškos riebios sriubos su lašinukais — “zacirkos“. Lašinukai šiemet buvo būtina kulinarinio paveldo gaminių sudėtinė dalis.

Gražiadarbiai atvyko iš visos apskrities

Pasistiprinus galima ir į amatininkų darbus pasidairyti. Sodyboje po medžiais rikiavosi gražiadarbiai iš Joniškio, Žagarės, Kelmės, Šiaulių ir kitų rajonų.

Išskirtinai atrodė Kelmės tautodailininkė Birutė Celestina Kmitaitė, ne tik ant stalo paklojusi įvairiausiais raštais mirgančius audinius, bet ir pati apsirėdžiusi savo rankomis austais tautiniais rūbais. Kelmiškis Mečislovas Ežerskis šmaikštaudamas siūlė įsigyti lazdą, kuria gali ne tik pasiremti, bet ir nugarą pasikasyti, ir net pašvilpti. Meistras turi jų prigaminęs apie 3000.

Ugnė Vaineikienė rodė, kaip vyti juostas, o Valija Šurnaitė ir Felicija Bogvilienė (visos iš Joniškio), čia pat vėlė veltinį ir nėrė. Skaistgirietis Klaudijus Melys prekiavo neįprastomis, iki kelių suvarstomomis, storomis kojinėmis, kurias mezgė jo mama Jurgita Melytė.

Joniškio istorijos klubo „Semigallia“ nariai įrengė senovinę kailiais puoštą stovyklavietę ir demonstravo iš kailių bei metalo sukurtą aprangą.

Tarp amatininkų būta puodžių, pynėjų, drožėjų ir kitokių savo darbo meistrų.

Kol vyko mugė, visus linksmino folkloro bei šokių kolektyvai iš Latvijos, Estijos, Baltarusijos, atvykę ir tarptautinį festivalį, bei Joniškio ir Šiaulių rajonų muzikantai ir dainininkai.

Amatų šventę organizavo Joniškio istorijos ir kultūros muziejus su Reibinių kaimo bendruomene.

Autorės nuotr.

DAUDYTĖS: Folkloro ansamblis „Salduvė“ iš Šiaulių pasirodymą pradėjo daudyčių melodija. 

 

RŪBAI: Birutė Celestina Kmitaitė iš Kelmės ne tik stalą nuklojo audiniais, bet ir apsirengė savo rankomis austais ir siūtais tautiniais rūbais.

LAZDOS: Kelmiškis Mečislovas Ežerskis stebino visaip išsisukiojusiomis, drožinėtomis lazdomis, kai kurios jų turėjo ir švilpukus. 

 

KOJINĖS: Klaudijus Melys iš Skaistgirio siūlė pirkti savo mamos megztas neįprastas kojines iki kelių, suvarstomas raišteliais. 

 

KALVIS: Skaistgirio seniūnijos atstovas Milvydas Gedraitis (kairėje),m tądien išrinktas ir geriausiu šventėje amato puoselėtoju, čia pat kaldino metalo dirbinius. 

 

KLECKAI: Žiurių kaimo bendruomenės šeimininkės Roma Makaveckienė (dešinėje) ir Stasė Jasaitienė vos spėjo į lėkštes dėti ruginių miltų kleckus su lašinukais. 

 

DŪRIS: Šventės dalyviai galėjo pelnyti prizų, atlikdami įvairias užduotis, pavyzdžiui, užrištomis akimis bandydami pradurti vandens pripiltas gumines pirštines.