Sumaniems žmonėms krizė negresia

Sumaniems žmonėms krizė negresia

Sumaniems žmonėms krizė negresia

Jonas Gajauskas, kol žemės nesukausto gruodas, pasikinkęs arkliuką, apsuka buvusias sodybvietes ir, per pusdienį savadarbiu kastuvu prikasęs kokį 100 kilogramų krienų šaknų, gali tvirtinti kišenėje turįs 300 litų. Mat po 3 litus už kilogramą jam moka moterys, vėliau šaknis tarkuojančios ir parduodančios turguje. Kai šaknų nekasa, Jonas riša vantas. Vyriškis nesupranta, kaip sveiki kaimo žmonės neturi gėdos skųstis gyvenimu.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Krienas milžinas svėrė daugiau kaip 10 kilogramų

Jonas Gajauskas iš Šaukėnų (Kelmės rajonas) prie sandėliuko šono pastato krieno šaknį — milžinę, kurios aukštis siekia daugiau kaip metrą, o svoris — daugiau kaip 10 kilogramų.

„Iškasiau palei buvusių fermų pamatus Titvydiškės kaime. Prieš parduodamas, norėjau ir jums parodyti. Perpus mažesnę krieno šaknį buvau radęs 1998 metais, tada irgi “Šiaulių kraštas“ parašė. Buvau pasižadėjęs apie dar didesnį radinį informuoti“, — pasakojo šaukėniškis.

Krienus J. Gajauskas kasinėja tol, kol žemė nesušąla. Dabar, kai nudirbti visi didieji kaimo darbai, šaukėniškis beveik kas dieną su arkliuku važinėjasi po senas sodybvietes, krienų šaknų ieškodamas. „Seniau, būdavo, suari lauką — ir krienų šaknų daugybė išsiverčia. Žmonės mažiau chemikalais žemę nuodijo, krienai puikiausiai augo. Šiais laikais krienai dėl įvairiausių purškimų baigia išnykti“, — apgailestavo vyriškis.

J. Gajauskas krienams kasti sumeistravo specialų kastuvą iš automobilių lingės. Įrankis — iš metalo, siauras, kad galėtų kuo giliau į žemę prasibrauti ir krienų šaknis pasiekti. „Jei su paprastu kastuvu knebinėčiausi, darbas būtų kokius 3 kartus lėtesnis. Be to, mano kastuvas nelūžta. Tik sunkus. Bet aš prie sunkių darbų esu įpratęs“,— sakė šaukėniškis.

Krienų šaknys — paklausios

J. Gajauskas pasakojo, jog per pusdienį su savo sumeistrautu įrankiu prikasa iki 100 kilogramų krienų.

Pats krienų šaknų šaukėniškis netarkuoja ir nepardavinėja turguose. „Parduodu šaknis pažįstamoms moterims, su kuriomis esu susitaręs. Už kilogramą krienų šaknų gaunu 3 litus. Vadinasi, per pusdienį įmanoma uždirbti apie 300 litų. Yra ir kur kas didesnių kiekių prašančių. Pavyzdžiui, pas mane atvyksta žmonės iš Panevėžio, po 200 kilogramų šaknų išsiveža. Seniau šaknis supirkdavo ir vienas restoranas Šiauliuose“, — sakė J. Gajauskas.

Šaukėniškis, kol orai leidžia, stengiasi kuo daugiau šaknų prisikasti. Jei visų neišparduoda, laiko užkastas duobėse, panašiose į kaupus. Reikia — bet kada gali iškasti.

Vantos su liepų ir ievų šakelėmis

J. Gajauskui išmoningumo netrūksta. Kai nekasa krienų šaknų, jis riša vantas. Bet ne tokias, kaip įprasta.

„Pridedu dar po liepų ar ievų šakelę, kad aromatas būtų kvapesnis. Vantos gražesnės atrodo. Seniau už vantą litą gaudavau, dabar — ir 3 litus. Matyt, žmonės pamėgo pirtis, garą, vanojimąsi, nes vantų daugybę išgraibsto. Sykį per 4 valandas turėjau 100 vantų surišti“, — pasakojo šaukėniškis.

„Neįsivaizduoju, kas yra nedarbas“

Jonas Gajauskas džiaugiasi gyvenimu kaime ir stebisi, girdintis kalbas, jog nėra kas veikti.

„Esu įsitikinęs, kad pakrutantis, netingintis kaimo žmogus niekuomet nepražus. Užsiėmimų neranda ir dejuoja tik tinginiai. Neįsivaizduoju, kas yra nedarbas“, — kraipė pečius šaukėniškis.

Ilgus metus J. Gajauskas dirbo melioratoriumi, dešimtmetį — Rusijoje, Smolensko srityje. Gyveno vagonėlyje, velėnavo griovius visokiuose užkampiuose. Darbas buvo sunkus, bet būryje — smagu, ir atlygis — neprastas.

Kai suiro Tarybų Sąjunga, grįžo į Lietuvą. Melioracijoje nebedirbo. Užsiėmė savo ūkiu, augino ir pardavinėjo žirgus. Nuolat prisidurdavo ir iš krienų šaknų ar vantų. Nesiskundė ir nedejavo.

Iš Spaudžių kaimo, netoli Šaukėnų kilusį J. Gajauską šiame krašte geru žodžiu mini ne vienas. Šaukėniškis visomis išgalėmis stengiasi padėti tiems, kam iš tiesų pagalba reikalinga.

„Seni žmonės man — kaip tėvai“, — tvirtino J. Gajauskas.

Vyriškis per Kalėdas buvo sukvietęs senus, vienišus žmones į Šaukėnų kultūros centrą, į vakaronę su vaišėmis. Kartu su kolektyvu „Anima“ lankė Liolių senelių namų gyventojus, įteikė gėlių, buvusiems šaukėniškiams — po knygą. Žada aplankyti ir Užventyje, Liolių senelių padalinyje gyvenančius senukus. Gal ir iš Šaukėnų krašto atras?

Neprašomas, veltui J. Gajauskas močiutei suarė žemės rėželį.

„Neatsisakau minties, nors vieną Senelių namų gyventoją pavėžinti po jo gyventas vietas. Prašysiu, kad sūnus padėtų, nes pats nemoku automobilio vairuoti“, — sakė Jonas Gajauskas.

 

MILŽINĖ: Jonas Gajauskas iškasė milžinišką krieno šaknį, kurios aukštis — daugiau kaip metras, o svoris — daugiau kaip 10 kilogramų.

PAŽADAS: 1998 metais J. Gajauskas, iškasęs 5 kilogramų krieno šaknį, apsilankė „Šiaulių krašto“ redakcijoje ir pažadėjo vėl užeiti, jei dar didesnę ras. Pažadą šaukėniškis ištesėjo.

ATSARGOS: Krienų šaknis šaukėniškis laiko užkastas duobėse. Jei reikia — atkasa ir parduoda.

VANTOS: Jonas Gajauskas riša ir vantas, į kurias dėl aromato įdeda ievų ar liepų šakelių.

Autorės nuotr.