Stovykloje spaudė sūrį ir mokėsi amatų

Stovykloje spaudė sūrį ir mokėsi amatų

Stovykloje spaudė sūrį ir mokėsi amatų

Kleboniškių pušyne, Radviliškio rajone savaitę veikusioje etnokultūrinėje stovykloje vaikai mokėsi senovinių amatų, šokių, tvarkė Daugyvenės upelio pakrantes, išbandė ūkio darbus.

Saulius JUŠKEVIČIUS

saulius@skrastas.lt

Vaikus sukvietė stovykla

Per 60 vaikų iš visos Lietuvos turėjo galimybę dalyvauti trečioje respublikinėje etnokultūrinėje stovykloje Kleboniškių pušyne „O jūs, vaikai, taip darykit, kaip diedukai darė“, kurią organizavo Radviliškio miesto kultūros centras ir jaunimo klubas “Mix“.

Stovykloje dažnai skambėjo liaudiška muzika, senovinės dainos. Pas stovyklautojus svečiavosi meno kolektyvai — kaimiškos muzikos kapelos „Radvija“ muzikantai, Šeduvos kapela “Užuovėja“.

Susitikimas su senove

Etnologė Gražina Kadžytė popietėje „Metų ratu, saulės taku“ pasakojo apie kalendorinį metų ratą, lietuvių šventes, papročius, kurių nemažai išsaugota iki šiandienos. Vaikams paliko įspūdį Kultūros centro darbuotojų sukurtas švenčių ratas, kurį visą stovyklos laikotarpį galėjo pasukti kiekvienas stovyklautojas ir prisiminti apie pasakotas senovines ir dabar vykstančias šventes.

Etnografinio ansamblio „Šeduva“ vadovė Emilija Brajinskienė prie degančio laužo susirinkusiems stovyklautojams pasakojo Šeduvos krašto sakmes ir padavimus, vietine tarme dainavo šio krašto dainas.

Stovyklautojus sudomino ir susitikimas su žolininke, būrėja, bioenergetike Algimanta Riaugiene, daugelio vadinama Kriaunų ragana, gydomųjų žolelių paieška ant Raginėnų piliakalnio su žolininke Adele Karaliūnaite.

Diana Martinaitienė mokė sutartinių, Lina Vilienė visus subūrė šokiui, Albertas Martinaitis mokė sukti vilkelį, žaisti akmeninį futbolą, išbandyti taiklumą mėtant lanką ir ietį, žaisti pikerį. Į stovyklą jis atvežė dalį kultūrinio paveldo dirbinių — įvairių muzikos instrumentų, kuriuos leido išbandyti vaikams.

Mokėsi amatų

Kalvystės dirbinius demonstravo kalvių kalvis Stanislovas Špukas. Prie pievoje rūkstančio žaizdro stoviniavę vaikai, stebėjo, kaip ugnyje įkaitęs metalas tampa paklusniu kalvio rankų jėgai, patys bandė kaitinti metalą bei pasidaryti įvairių darbelių.

Medžio drožėjai Edvardas Belokopitovas ir Edvardas Titas ne tik mokė vaikus savo amato, bet ir pasakojo apie medienos ypatybes, leido stovyklautojams pamėginti drožinėti.

Molio žiedimo paslapčių vaikus mokė patyręs šio amato meistras Algimantas Tamašauskas, o prie žiedimo staklių atsisėdusių vaikų rankose gimė įvairiausios grožybės.

Pynimo iš vytelių meistras Petras Grušas su vaikais pasidalijo savo amato paslaptimis. Vaikai ir patys pabandė pinti nesudėtingus darbelius.

A. Martinaitis vaikus sudomino įvairiomis kaukėmis ir amuletais iš akmens. Stovyklautojai patys bandė pasidaryti amuletų.

Užsiėmimų rado visi

Žinoma mezgėja Olė Plungienė mergaitėms kantriai aiškino nėrimo ir mezgimo paslaptis. Mokytoja Irena Butvilienė stovyklautojams atvežė savo pačios pagamintų ir puošniais rūbais papuoštų skudurinių lėlių. Prieš porą dešimtmečių susidomėjusi lėlių siuvimu, gražiadarbė vaikams aiškino, kaip iš spalvotų skiautelių pagaminti lėlę, suteikti veido išraišką, pritaikyti rūbus.

Bronė Gricienė vaikams atskleidė sodų iš šiaudų gamybos paslaptis. Vaikus iš molio lipdyti įvairius keramikos dirbinius mokė Aneta Bendzevičienė. Įvairių juostų gamybos paslapčių vaikus mokė stovykloje apsilankiusios Gintarė Nėnienė, Irena Vilienė ir Diana Martinaitienė. Gražiadarbė Regina Martišienė norinčius mokė įvairiausių karpinių subtilybių ir raštų įvairovės.

Spaudė sūrį

Nemažo vaikų susidomėjimo sulaukė ir naminių varškės sūrių gamyba. Kartu su Elena Žukauskiene kiekviena stovyklautojų komanda šildė pieną, jį maišė, sutrauktą pieną pylė į marlę ir rankomis bandė išspausti išrūgas. Į gautą varškę dėjo pačių pasirinktus prieskonius, kišo ją į sūrmaišius ir slėgė. Buvo gaminami kelių rūšių sūriai iš saldaus bei rauginto pieno.

Patys nekantriausi ir žingeidžiausi buvo mažieji stovyklautojai, kuriems labiausiai norėjosi pamaišyti kaitinamą rūgpienį, pažiūrėti į kylančius puode burbulus. Viena iš stovyklautojų sakė, kad sūrio gamybą mato pirmą kartą ir jai tai labai įdomu. Paklausta, kokį sūrį pati norėtų pagaminti, mergaitė atsakė: „Skanų“.

Autoriaus nuotr.

GAMYBA: Sūrio gamyboje Elenai Žukauskienei (iš kairės) daugiausia talkino mažieji stovyklautojai. 

PAGALBININKAI: Stovyklautojai padėjo iš bidonų pilti pieną.

KAUKĖS: Vaikams buvo įdomu pasimatuoti tautodailininkų sukurtomis kaukėmis.

JUOSTOS: Irena Vilienė vaikus mokė juostų pynimo paslapčių.

PATYRIMAS: Etnokultūros žinovas Albertas Martinaitis savo žiniomis apie amuletus pasidalijo su Jaunimo klubo „Mix“ prezidente Jolanta Kvedariene.

ŽINOVAS: Albertas Martinaitis ir vaikus, ir suaugusius sudomino miniatiūriniais kryždirbystės darbeliais.

PAPUOŠALAI: Tokių amuletų galėjo pasidaryti visi jų norintys stovyklautojai.

INSTRUMENTAI: Mažuosius stovyklautojus labiausiai sudomino muzikiniai instrumentai. 

 

ŽAIDIMAI: Vaikai susidomėję žaidė senoviniais žaislais. 

 

SUTARTINĖS: Diana Martinaitienė vaikus mokė sutartinių dainavimo.

KALVYSTĖ: Berniukus viliojo Stanislovo Špuko žaižaruojantis žaizdras ir iš metalo gimstantys dirbiniai.

MEZGIMAS: Olė Plungienė vaikus mokė mezgimo paslapčių.

DROŽIMAS: Vaikai stebėjo, kaip medžio drožėjo Edvardo Bielokopitovo rankose medžio lentelė tampa meno kūriniu.