Naujausios
Kokiais simptomais pasireiškia storosios žarnos uždegimas?
Priklausomai nuo uždegimo priežasties ir sunkumo, pacientus gali kamuoti tiek bendrieji požymiai, tiek specifiniai kolito simptomai. Aptarkime juos išsamiau.
Pilvo skausmas ir spazmai pasireiškia bene dažniausiai, tačiau šis simptomas nebūtinai reiškia, kad prasidėjo storosios žarnos uždegimas. Atkreipkite dėmesį į tai, kurioje pilvo zonoje skausmas yra lokalizuotas: kolitui būdingas skausmas kairėje pilvo pusėje, išplintantis į kitas vietas. Šis skausmas gali būti ūmus, spazminis, paūmėti pavalgius.
Viduriavimas, dažnai su krauju ar gleivėmis yra vienas iš rimtų storosios žarnos uždegimo simptomų. Į jį negalima numoti ranka, nes dėl kraujo netekimo gali susidaryti geležies trūkumas, kilti kitų sveikatos problemų. Minėtus simptomus lydi ir padažnėjęs noras tuštintis.
Storosios žarnos uždegimas taip pat gali sukelti ir bendruosius simptomus, tokius kaip nuovargis, energijos trūkumas, silpnumas, svorio pokyčiai. Šie simptomai dažniau pasireiškia esant lėtinei ligos būklei, laiku nepradėjus gydymo.
Kodėl prasideda storosios žarnos uždegimas?
Galima išskirti keletą dažniausių priežasčių. Viena jų – infekcija, kurią sukelia bakterijos, virusai ar parazitai. Paprastai jie į organizmą patenka su maistu arba vandeniu ir gali sukelti infekcinį kolitą. Taip pat storosios žarnos uždegimas gali būti ir autoimuninės kilmės, kai imuninė sistema netinkamai reaguoja į žarnyno audinius. Kraujotakos į storąją žarną sutrikimas gali lemti kraujagyslių užsikimšimą ar kitas problemas ir sukelti uždegimą. Šio tipo kolitas dažniau pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms.
Tam tikrais atvejais storosios žarnos uždegimas pasireiškia dėl kai kurių vaistų vartojimo arba toksinų poveikio. Dažniausiai tokį pašalinį poveikį gali sukelti antibiotikai ar nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, nuodingos medžiagos, patekusios į organizmą.
Kaip gydyti storosios žarnos uždegimą?
Pajutus simptomus ir jiems besitęsiant kelias dienas, reikėtų nedelsti ir kreiptis pagalbos į gydytoją. Diagnozavus kolitą, priklausomai nuo uždegimo priežasties ir paciento būklės, gali būti skiriamas medikamentinis gydymas. Atlikus tyrimus ir nustačius kolito atsiradimo priežastį vaistus skiria gydytojas.
Dieta taip pat yra veiksmingas storosios žarnos uždegimo gydymo būdas. Įprastai rekomenduojama atsisakyti aštraus, riebaus, perdirbto maisto, vengti rūkytų produktų ir į racioną įtraukti daugiau lengvai virškinamo maisto. Tinkama mityba padeda palengvinti kolito simptomus.
Ūmus ir stiprus storosios žarnos uždegimas gali sukelti dehidrataciją, todėl labai svarbu greitai atkurti skysčių balansą. Paprastai gydytojas pataria vartoti daugiau skysčių, tačiau itin sudėtingais atvejais gali būti taikoma ir intraveninė hidratacijos terapija.
Kolitą būtina gydyti, nes ligos komplikacijos gali būti sudėtingos. Atsiradus žarnos perforacijai ar abscesui, skiriamas chirurginis gydymas, o tai kelia tam tikras rizikas ir reikalauja ilgesnio gijimo laikotarpio. Dėl šios priežasties neverta laukti ir tikėtis, kad storosios žarnos uždegimas praeis savaime, nes taip gali ir nenutikti. Nuo sunkių ligos padarinių apsaugos tik laiku paskirtas gydymas.