Stadionas kieme

Stadionas kieme

Stadionas kieme

Jau galima pamatyti prie nuosavų namų šalia pavėsinių, vaikų žaidimų aikštelių įrengtas ir sporto aikšteles, kuriose galima aktyviai leisti laiką su draugais ir šeima.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Reikia tik noro

Mėgstantis sportuoti ir aktyviai leisti laisvalaikį šiaulietis verslininkas Jurgis Čepulis savo trijų hektarų valdoje yra įrengęs net kelias sporto aikšteles: lauko teniso, krepšinio, paplūdimio tinklinio, futbolo ir netgi badmintono. „Norint įsirengti sporto aikštelę, tereikia noro ir nors nedidelio žemės ploto“, — įsitikinęs J. Čepulis.

Laisvalaikio praleidimu sporto aikštelėje ponas Jurgis stengiasi užkrėsti ne tik savo draugus, bet ir darbuotojus. Verslininkas pastebi, kad pamažu lietuvių laisvalaikio supratimas keičiasi. Prie namų dažnas įsirengia ne tik krepšinio aikštelę. Populiarėja lauko tenisas, futbolas, tinklinis.

Profesionalios aikštelės įrengimui reikės nemažai lėšų ir specialistų pagalbos. Tačiau nedidelę krepšinio ar plataus naudojimo aikštelę galima įsirengti ir pačiam, neišleidžiant didelių sumų.

Veja tiks kelioms sporto šakoms

Plataus naudojimo aikštelę, kurioje galima žaisti badmintoną, tinklinį, futbolą ir kitus žaidimus, įsirengti nesudėtinga. Tereikia bent 20 kvadratinių metrų plotą užsėti veja.

Įrengiant sporto vejų aikšteles dažniausiai sėjama sportinė arba golfo veja. Šios vejos pranašesnės už kitas, nes atsparios mindymui.

Kad veja būtų tanki ir graži, labai svarbu tinkamai paruošti dirvą. Dirva ruošiama 20-25 centimetrų gyliu. Viršutinis dirvos sluoksnis turi būti gerai supurentas, išlygintas, išrinktos visos statybinės atliekos, pašalinti didesni nei 3 centimetrų skersmens akmenys.

Jeigu reikia, įrenkite drenažą. Drenažas reikalingas tam, kad veja nebūtų šlapia ir greitai neišsimindytų. Patikrinti ar reikalingas drenažas galima tokiu būdu: iškaskite kelias duobes 70 centimetrų gylio ir 40 centimetrų pločio ir pripilkite į jas vandens. Jeigu vanduo susigers greičiau nei per 20 minučių, tuomet drenažas nereikalingas, o jei per 20-30 minučių, pakaks ant podirvio užpilti 8-10 centimetrų smėlio ir žvyro mišinio sluoksnį.

Jei vanduo susigeria per ilgesnį nei 30 minučių laikotarpį, tokiu atveju drenažas būtinas. Nepamirškite įrengti ir laistymo sistemos. Ji padės jums apsaugoti veją sausros metu. Sportinėms vejoms reikalinga laidi drėgmei, lengva, derlinga dirva. Jei dirva yra per sunki ir molinga, reikėtų įmaišyti smėlio, o jei per lengva ir smėlinga — kompostinių durpių, mėšlo ar žievės komposto.

Paplūdimys kieme

Norintys mėgautis tikru paplūdimio tinkliniu neiškėlę kojos už savo kiemo ribų gali tokią aikštelę įsirengti prie namo. Tam reikės maždaug 12 metrų ilgio ir 8 metrų pločio aikštelės, iškasti juodžemį ir pripildyti smėlio.Tokią aikštelę įsirengęs J. Čepulis sako, jog ypatingos priežiūros jai nereikia.

Danga, kuri nekenkia sąnariams

Krepšinio ir lauko teniso aikšteles įsirengti sudėtingiau, prireiks specialistų pagalbos. Tačiau pagrindą pasiruošti galima ir pačiam.

Dar visai neseniai krepšiniui ir tenisui skirtos aikštelės buvo asfaltuojamos arba betonuojamos. Jomis patogu naudotis bet kokiu oru, tačiau vis dažniau susimąstoma apie tokių sąlygų įtaką sveikatai. Manoma, kad kieta danga kenkia kojų sąnariams.

Norint įsirengti krepšinio ar lauko teniso aikštelę, patartina suformuoti nedidelį, iki 1-2 procentų nuolydį, kad lengviau nutekėtų vandens perteklius. Aikštelė dengiama tokiais sluoksniais: drenažas (molis, priemolis), smėlis, stambus žvyras (betonui) arba skalda (asfaltui), betonas ar asfaltas. Ant tokio pagrindo patariama kloti specialią krepšinio arba lauko teniso dangą. Dėl Lietuvai būdingų didelių drėgmės ir temperatūros svyravimų specialistai nerekomenduoja lauko sporto aikštelėms rinktis dangų, prie pagrindo tvirtinamų klijais.

Krepšinio aikštelės dengiamos spalvotų arba juodų gumos granulių monolitine danga, kuri klojama statybos aikštelėje klotuvu.

Lauko teniso aikštelei geriausiai tiks dirbtinė žolė. J. Čepulis savo aikštelėje ant dirbtinės žolės dar užpylęs ploną sluoksnį kvarcinio smėlio ir teigia, kad ant tokios dangos ypač patogu žaisti.

IŠNAŠA: „Norint įsirengti sporto aikštelę, tereikia noro ir nors nedidelio žemės ploto.“

TINKLINIS: Paplūdimio tinklinį galima žaisti ir ant vejos, tačiau maloniau — ant smėlio.

KREPŠINIS: Prie namų dažniausiai įrengiamos krepšinio aikštelės.

DANGA: Manoma, jog kieta aikštelės danga (asfaltas, betonas) kenkia kojų sąnariams, todėl jas patariama iškloti specialiomis sintetinėmis dangomis.

TENISAS: Vis populiaresnis tampa lauko tenisas. Tačiau įsirenkti tokią aikštelę reikia nemažai lėšų ir specialistų pagalbos.

TRADICIJOS: Jurgis Čepulis keičia tradicijas. Pas jį pailsėti atvykę draugai čiumpa ne alaus butelius, bet kamuolius ir teniso raketes.

Jono TAMULIO nuotr.