
Naujausios
Sodybą gražina visus metus
80 metų Bariūnų kaimo (Joniškio rajonas) gyventoja Zita Butkuvienė nuo ryto iki vakaro sukasi 32-iejų arų sklype: pjauna žolę, karpo gyvatvores, persodinėja gėles, grėbia lapus. Garbaus amžiaus moters prižiūrima sodyba šiemet išrinkta geriausiai tvarkoma Saugėlaukio seniūnijoje ir pateko tarp dešimties gražiausių rajone.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pynė vytelių tvorą
Zitos Butkuvienės gėlynai šiemet išsiskyrė paprastumu ir kaimo sodybos akcentais. Didžiažiedžiai, sodrių spalvų jurginai šliejosi prie namo sienos ir apglėbė iš vytelių pintą tvorelę, kuri nuo gėlynų bei laisvalaikio zonos atskiria vyšnyną.
Ant tvorelės, kaip kadaise būdavo kaime įprasta, sumaustyti ąsočiai, prieš ją – geltona serenčių juosta.
„Prieš aštuonerius metus tą tvorą pati pasistačiau. Nuvažiavau su karučiais iki kaimo kanalo, prisipjoviau vytelių, storesnių šakų karkasui sukalti, ir grįžusi namo ėmiausi darbo. Atminiau, kaip tėvų namuose tokią tvorą mama buvo nupynusi“, – savo gebėjimais nustebino Zita Butkuvienė.
Nors žentas tikino, kad vytelės laikys porą metų ir subyrės, prognozė nepasitvirtino. Šiemet iš Vilniaus universiteto su dukra atvykę draugai fotografavosi prie šio sodybos akcento, aikčiojo, džiaugėsi kaime radę tikrą senovę.
Pati karpo gyvatvores
Prie tvorelės – poilsiui, pasisėdėjimui už stalo skirta teritorija, kurią puslankiu įrėmina piramidinės tujos.
Aukšta tujų gyvatvorė užstoja ūkio pastato sieną, kita gyvatvorė su kyšančiais kupolais atitveria kiemą nuo dalies sodo.
„Turiu elektrines gyvatvorių žirkles, tačiau jos sugedo, todėl šiemet karpiau paprastomis. Kur nepasiekiau – pasilipau ant kopėtėlių. Tik pačias viršūnes nukirpo marti Jolanta. Ji gyvena Joniškyje, tad su anūkais Urte ir Matu pas mane neretai užsuka, kiek reikia, padeda. Bet aš ir pati daug pasidarau, mėgstu judėti“, – sako garbaus amžiaus Bariūnų kaimo gyventoja.
Ji už kelių kilometrų esantį Joniškį pasiekia dviračiu, rytais daro mankštą.
„Kasmet važiuoju į sanatoriją. Šiemet taip pat buvau Šventojoje. Iš pensijos pasitaupiau ir nuvažiavau. Po dešimties dienų poilsio ir procedūrų vėl galiu skraidyti, kaip ant sparnų“, – atvirauja moteris.
Mažinant sodą, didėjo gėlynai
32-iejų arų sodyboje nuo gatvės pusės akį traukė ryškių žiedų serenčių ratas, medžių karkasai su ksvyrančių gėlių vazonais. Tie karkasai – buvusios obelys.
Kai su šviesaus atminimo vyru Tadu (Zita sutuoktinį palaidojo prieš aštuonerius metus – aut. past.) atsikėlė gyventi į kolūkio specialistams skirtą namą, pirmiausia įveisė sodą, kuriame augino 13 obelų. Per ilgą laiką vaismedžiai paseno, teko juos išpjauti. Bet kamienus ir šakas moteris išmoningai panaudojo aplinkai paįvairinti.
Akmenys iš pačios sodybos
Šeimininkė pasakoja, kad vyras buvęs labiau ūkiškas žmogus, jam svarbiau kopūstai, burokai, bulvės, o jai norėjosi grožio, tad po truputį iš daržo atkovodavo teritoriją gėlynams.
Prisodino tujų, medelių, juos apjuosė akmenų juostomis arba tiesiog kilimais. Akmenų Zita sako prisirinkusi savame darže. Betvarkant sodybą, pastatus, jų vis rasdavosi.
Prie durų aukštyn išstypęs ir rudeniop įvairiomis spalvomis nusidažantis medis – žagrenis. Pavasarį jis sužysta kreminės spalvos žiedais, vėliau juos pakeičia rusvi spurgai.
Prie išsirietusios medžio šakos šeimininkė pritvirtino termometrą. Jis anksčiau buvo prie sienos, bet nukrito. Tada ji nusprendė, kad medžio šaka tam kaip tik tinkama.
Iš pensijos gyvenanti moteris gėlių priaugina pati. Tai – serenčiai, surfinijos, jurginai, palergonijos, begonijos. Bet vieną kitą medelį vis dar nusiperka.
Autorės nuotr.
ŠEIMININKĖ: 80 metų Bariūnų kaimo gyventoja Zita Butkuvienė nuo ryto iki vakaro sukasi 32-ejų arų sklype, tad ne veltui už jo tvarkymą šiemet buvo apdovanota.
GĖLĖS: Bariūnų kaimo gyventoja sodyba daugiausia puošia savo pačiso augintomis gėlėmis.
JURGINAI: Šioje sodyboje gausu dabar išpuoselėtoje aplinkoje retai kur matomų jurginų.
DERMĖ: Vieni su kitais gražiai dera kadagiai ir tujos.
STOVAI: Buvusio sodo vietoje teliko tik obelų kamienai, tapę stovais.
TVORELĖ: Šią tvorelę šeimininkė nupynė pati.
AKMENYS: Akmenų juostomis, kurių šeimininkė prisirinko savame darže, įrėmino gėlynėlius.