Sodininkavimo šiltnamiuose ir lauke privalumai bei trūkumai: ką rintis atokesniuose soduose?

Senukai.lt
Gyvenantys atokiau nuo miesto dažnai susiduria su dilema, kur auginti derlių – šiltnamiuose ar lauke? Šiltnamiai suteikia galimybę sodinimo sezoną pradėti anksčiau, jį pratęsti rudenį bei automatizuoti dalį derliaus priežiūros procesų, kai sodininkavimas lauke gali atrodyti priimtinesnis, natūralesnis ir mažiau priklausomas nuo technologijų būdas užsiauginti sodo gėrybių.

Kokie yra sodininkavimo šiltnamiuose ir lauke privalumai ir trūkumai bei kokį sodinikavimo būdą rinktis gyvenantiems atokiau nuo miesto ar didesnės gyvenvietės?

Sodininkystė šiltnamiuose

Nuotrauka: Senukai.lt

Kasmet sodininkai susiduria su Lietuvos klimato keliamais iššūkiais, pavasarį bei rudenį pasitaikančiomis šalnomis ir krituliais. Būtent šiltnamiai sukuria augalams palankesnes sąlygas augti. Dalinamės pagrindiniais jų privalumais bei trūkumais.

Privalumai: 

* Sodininkavimo sezono pratęsimas. Šiltnamiai sukuria šiltą ir stabilų mikroklimatą, kuris leidžia pradėti augalus auginti anksčiau pavasarį ir baigti vėliau rudenį. Tai ypač svarbu regionuose su trumpa šiltojo sezono trukme arba nepastoviu klimatu. 

* Augalų apsauga nuo nepalankių orų sąlygų. Šiltnamių konstrukcijos apsaugo nuo stipraus vėjo, lietaus, krušos ir netgi šalčio. Tai ypač svarbu ankstyvųjų sodo kultūrų augintojams, kurie siekia išvengti pavasarinių ar rudeninių šalnų. 

* Derlingumas. Šiltnamių mikroklimatas palankiai veikia augimo sąlygas, skatina sveiką augalų vystymąsi. Lyginant su sodininkyste lauko sąlygomis, šiltnamyje galima užauginti gausesnį derlių. 

* Automatizavimas. Tokia sodo technika kaip automatizuotos šiltnamių laistymo bei vėdinimo sistemos leidžia efektyviai valdyti šiltnamio mikroklimatą, užtikrinti optimalų drėgmės lygį ir temperatūrą. Tinkamos sąlygos paspartina augalų augimą, o automatinės funkcijos mažina rankų darbo poreikį. 

Trūkumai: 

* Didelės pradinės investicijos. Šiltnamių įsigijimas ir įrengimas reikalauja didesnių pradinių investicijų. Tvirta konstrukcija, speciali sodo technika, kaip laistymo, vėdinimo ir termostatų valdymo sistemos, įsigyti tokią įrangą kainuoja daugiau nei įrengti sodą lauke, todėl pradedantieji dažnai renkasi daržus ir lysves. 

* Šilumos šaltinio poreikis. Nors šiltnamiai suteikia apsaugą augalams nuo nepalankių oro sąlygų, norint sodininkauti ir šaltaisiais mėnesiais bei palaikyti augalams tinkamą temperatūrą, juos reikės papildomai šildyti. Tokių šildomų šiltnamių įrengimas reikalauja nemažų investicijų ir padidina jų išlaikymo kainą žiemos mėnesiais. 

* Techninė priežiūra. Šiltnamiai reikalauja nuolatinės techninės priežiūros. Siekiant išlaikyti augalų augimui būtinas sąlygas, svarbu reguliariai tikrinti ir prižiūrėti šiltnamių būklę, valdyti laistymo ir vėdinimo sistemas, stebėti temperatūrą ir drėgmės lygį. Prieš ir po sezono šiltnamiai turi būti tinkamai sutvarkyti ir paruošti žiemai arba tolimesniam naudojimui. 

Lauko sodininkystė

Nuotrauka: Senukai.lt

Lyginant su pažangia sodininkyste šiltnamiuose, daržovių auginimas lauke turi nemažai skirtumų. Lauko sodininkystė reikalauja ir daugiau rankų darbo, šiai veiklai reikia daugiau kantrybės. Be abejo, nors lauko sodininkystė pasižymi įvairiais privalumais, ji taip pat kelia ir tam tikrus iššūkius.

Privalumai: 

* Nedidelės pradinės investicijos. Lauko sodininkystė nereikalauja tokių didelių pradinių investicijų kaip šiltnamiai. Sodininkams nebūtina įrengti brangias konstrukcijas. Keli pagrindiniai sodo įrankiai ir tinkamas dirvožemio paruošimas yra viskas, ko reikia lauko sodininkystės pradžiai. 

* Mažesnė priklausomybė nuo technologijų. Nors šiuolaikinės technologijos gali būti pasitelkiamos sodininkaujant lauke, jos nėra tokios būtinos kaip šiltnamiuose. Mažesnis automatizavimo poreikis sodininkams suteikia galimybę pasitikėti natūraliais gamtos dėsniais ir būti nepriklausomiems nuo technologinių sprendimų. 

* Natūrali aplinka. Lauke augantys augalai yra tiesiogiai veikiami oro sąlygų, kaip natūrali saulės šviesa, oro cirkuliacija ir drėgmė. Tai lemia geresnį augalų prisitaikymą prie aplinkos sąlygų jie tampa stipresni, atsparesni ligoms bei kenkėjams negu šiltnamiuose augantys augalai. 

Trūkumai: 

* Sezoniškumas. Lauko sodininkystę riboja sezoniškumas, o tai reiškia, kad augalus galima auginti tik tam tikru metu, atsižvelgiant į oro sąlygas. Tokia sezoninė sodininkystė gali pareikalauti intensyvaus darbo ir planavimo įgūdžių. 

* Nepalankių oro sąlygų poveikis. Lauke augančius augalus gali paveikti stiprus vėjas, lietus, kruša, audros, šalnos arba karščiai. Tai gali neigiamai atsiliepti derliui, o kai kuriais ekstremaliais atvejais netgi sunaikinti jūsų augmeniją. 

* Mažesnis derlingumas. Palyginus su sodininkyste šiltnamiuose, lauko augalai ne tik auga konkurencingoje, piktžolėmis gausioje aplinkoje, bet ir yra tiesiogiai priklausomi nuo natūralių oro sąlygų. Visi šie veiksniai gali sumažinti derlingumą. 

Šiltnamiai – kodėl šį sodininkavimo būdą verta rinktis gyvenantiems atokiai?

Nuotrauka: Senukai.lt

Gyvenantys ir sodininkaujantys atokiose, miškingose vietovėse bei natūralioje gamtoje susiduria su nemažai iššūkių. Kodėl atokesniuose soduose rekomenduojama rinktis šiltnamius? 

* Apsauga nuo gyvūnų. Atokiose gamtinėse vietovėse dažnai apsilanko įvairūs laukiniai gyvūnai, kurie gali pakenkti, sutrypti arba suėsti atvirai lauke augantį derlių. Šiltnamiai augalams suteikia idealią apsaugą nuo laukinių gyvūnų, o užsiimant lauko sodininkyste, reikėtų imtis papildomų gyvūnų atbaidymo priemonių arba aptverti sodą. 

* Klimato kontrolė. Atokių vietovių klimatas gali būti sunkiai prognozuojamas, o šiltnamiai suteikia galimybę sukurti stabilesnes sąlygas augalams bei papildomą apsaugą nuo ekstremalių oro sąlygų. Tai ypač aktualu miškuotose regionuose, kur dažnai pasitaiko staigių orų pokyčių. 

* Biologinės įvairovės išsaugojimas. Kai kurie soduose auginami augalai gali daryti įtaką vietinei gyvūnijai bei augalijai, o sodininkystė šiltnamiuose šį poveikį mažina. Šiltnamiai gali būti pastatyti taip, kad minimaliai trukdytų natūraliai aplinkai ir gyvūnijai, taip prisidedant prie biologinės įvairovės išsaugojimo.

Sodo įrankiai, technika ir šiltnamiai – viskas, ko reikia 

Nuotrauka: Senukai.lt

Įvertinę vietinės aplinkos sąlygas ir asmeninius lūkesčius bei apsisprendę dėl tinkamiausio sodininkavimo būdo, visus tam reikalingus sodo įrankius rasite Senukai.lt el. parduotuvėje. Čia platus pasirinkinimas pagrindinių įrankių, be kurių neapsieis tikras sodininkas: kastuvų, grėblių, sekatorių, kultivatorių ir kt. 

Norintys sodininkauti šiltnamiuose gali rinktis iš moderniausių laistymo sistemų bei kitos sodo technikos. Taip pat čia siūlomi ir patys šiltnamiai bei platus jų pasirinkimas. Senukai.lt atrasite sau tinkamą variantą nepaisant to, ar norite įsigyti ilgaamžį stiklinį, polikarbonatinį ar patį paprasčiausią, plėvele dengtą šiltnamį.

Užs. Nr. 555581