
Naujausios
Socialinę pašalpą mažina karvės
Daugiavaikė socialiai remtina šeima yra įsprausta į kampą, jeigu nori kabintis į gyvenimą ir nesėdi sudėjusi rankų, belaukdama pašalpų.
„Jeigu gerčiau, būčiau tinkamas gauti pašalpą. Bet jei laikau karvę ir noriu atliekamą pieną parduoti, patenku tarp dvejų girnų: kiek parduosiu pieno, tiek neteksiu pašalpų. O išlaidos karvei išlaikyti bus tik mano galvos skausmas“, – sako penkis mažamečius vaikus su žmona auginantis Šiaulėnų seniūnijos (Radviliškio rajonas) gyventojas Aleksandras Filipavičius.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Sukasi, kaip išmano
Mūrų kaime gyvenantis Aleksandras Filipavičius nedirba ketverius metus. Kelias profesines kvalifikacijas turintis 56-erių vyras sako mielai eitų dirbti, jeigu tik gautų darbą, iš kurio galėtų išlaikyti šeimą.
„Yra siūlę darbo Radviliškyje už minimalią algą. Bet aš, kasdien iš savo kaimo 25 kilometrus važiuodamas į miestą ir tiek pat atgal, vien kelionei kiek išleisiu. O kaime darbų nėra“, – kalbėjo vyras, maždaug kartą per porą mėnesių minantis Darbo biržos slenkstį.
Aleksandro žmona Albina irgi nedirba – penki vaikai nuo 3 iki 11 metų jai šiuo metu – pats atsakingiausias darbas. Šeima gyvena iš socialinių pašalpų, dar po 15 eurų valstybė sumoka už kiekvieną vaiką.
„Turime du šiltnamius, nereikia pirkti braškių, užsiauginame žemuogių – nelaikome dantis ant lentynos padžiovę“, – sako moteris.
„Negeriu, nerūkau, taupome kiekvieną eurą, kad suruoštume vaikus į mokyklą. Iš turimų 3 hektarų užsiauginame savo reikmėms daržovių – jų nereikia pirkti. Laikome dvi karves, pasipjauname kiaulę. Namus verkiant reikia remontuoti, bet nėra iš ko“, – kasdienes godas godoja Aleksandras.
Kad namams būtinas remontas, išduoda kiekvienas kampas: lauko sienos su ištrupėjusio tinko gabalais, atsiknoję skirtingų spalvų ir raštų tapetai kambariuose ("kokius žmonės davė, tokius ir suklijavau").
Viduje, vos įėjus pro duris, į nosį pradeda skverbtis pelėsio ir drėgmės kvapas. Ir ne tik kvapas – visi kambarių kampai didžiausiais lopais nusėti pelėsio.
„Ar nebaisu dėl vaikų sveikatos, gyvenant pelėsio apsupty?“
„Baisu, bet ką padarysi“, – atsako.
Pajamos skaičiuojamos, išlaidos – ne
Aleksandras liūdnai pajuokauja, kad tie, kurie geria ir viską prageria, jį gali laikyti turtuoliu: kieme stovi du automobiliai. Tiesa, vienas nebevažiuojantis jau daug metų. O kitas, irgi seniena, pigiai nusipirktas įlindus į skolas – kad pieną galėtų išvežti į priėmimo punktą, kad susirgusį vaiką pas gydytoją nuvežtų.
Dvi karvės – irgi didelis Aleksandro turtas. Būtent jos jau kelerius metus užkliūva socialinių pašalpų skyrėjams. Mat laikyti jas Aleksandras gali, o parduoti pieno – ne. Tiksliau, parduoti jo jam niekas nedraudžia, bet kiek šeima gauna už parduotą pieną pinigų, tiek sumažėja jai mokama socialinė pašalpa. Toks įstatymas. Girtuokliams pašalpų niekas nemažina.
Kiek kainuoja dviejų karvių išlaikymas – pašarų, kurių reikia pirkti, paruošimas, vaistai joms susirgus, veterinaro paslaugos, kitos išlaidos – niekas nesivargina paskaičiuoti.
„Galėtume nelaikyti tų karvių, betgi vaikai maži, reikia jiems pienuko. Dar ir sūrio, varškės, grietinės nebereikia parduotuvėje pirkti. Argi negerai? Parduotuvėje iš socialinių pašalpų tikrai tiek nenusipirktume. O kur dar savos produkcijos kokybė?“ – retoriškai klausia gausios šeimos tėvas.
Anot A. Filipavičiaus, anksčiau jis galėdavęs pieną parduoti ir niekas pašalpų dėl to nesumažindavo. Pašalpa pradėta mažinti pasikeitus įstatymui.
„Galėčiau parduoti veršiuką nelegaliai, be dokumentų. Gaučiau, aišku, mažiau. Bet kodėl aš visą laiką turiu būti kontrabandininkas. Aš noriu oriai gyventi neapgaudinėdamas valstybės, nesislapstydamas dėl kiekvieno euro. Tokia tvarka pakerta bet kokį norą stengtis išsikapstyti iš duobės ir ką nors veikti“, – apmaudžiai kalbėjo Aleksandras.
Bet kokios pajamos mažina pašalpą
Aleksandras sako negalintis parduoti savo senutėlio, bemaž tris dešimtmečius skaičiuojančio ir seniai nebevažiuojančio automobilio. Negali jo parduoti pigiau nei pusė jo vertės, bet kas už tiek pirks nevažiuojančią lūženą?
Atiduotų metalo laužui už „laužinę“ kainą, bet vis tiek esą tektų nurodyti pusę vertės sumos, kuri tiek pat sumažintų socialinę pašalpą. Todėl neparduoda ir laiko kieme lyg muziejinę vertybę.
Net senos karvės jie negalėtų parduoti ir vietoj jos pirkti kitą. Nes už parduotąją karvę gauti pinigai vėlgi sumažintų pašalpą ir jie nebeįstengtų nusipirkti naujo gyvulio.
Pašalpos dydį sumažina ir už dirbamą žemę mokamos europinės išmokos. Dėl pastarųjų A. Filipavičius pretenzijų neturi – gavai išmokas, turi gauti mažesnę pašalpą.
Pavyzdžiui, šių metų sausio, vasario ir kovo mėnesiais jų septynių asmenų šeimai socialinė pašalpa buvo sumažinta ir siekė 256 eurus per mėnesį, nes prieš tai buvo mokėtos išmokos už žemę ir parduota šiek tiek pieno.
„Bet parduodamas pienas neturėtų visas būti įskaičiuojamas į pajamas, kadangi čia yra nemažai ir išlaidų. Jos tai jau turėtų būti išminusuojamos. Tačiau įstatymai yra akli. Jie realybės nemato“, – liejo nuoskaudą daugiavaikis tėvas.
A. Filipavičius yra tautodailininkas – ne vienoje mugėje radviliškiečiai yra grožėjęsi jo medžio dirbiniais. Keli šiaulėniškio darbai šiemet buvo atrinkti į Šiaulių regiono tautodailininkų parodą.
Kūrinys be išlaidų negimsta – jam reikia ne tik laiko, darbštumo ir talento, bet ir medžiagų. Bet jei Aleksandras savo darbą parduotų ir tokiu būdu stengtųsi pagerinti šeimos materialinę gerovę, gautos pajamos (neišskaičiavus išlaidų) sumažintų skiriamos pašalpos dydį. Jei gautas pajamas mėgintų nuslėpti, susidurtų su grėsme apskritai netekti pašalpos.
Siūlo peržiūrėti įstatymą
Savo nuomonę apie problemą, į kurios spąstus yra patekusi ne tik šiaulėniškių šeima, viešai pareiškė Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas, susirūpinęs, kad nuo 2012 metų piniginę socialinę reformą vykdančios savivaldybės lėšų taupymo maratone medžioja kiekvieną centą ir dėl to nukenčia nuoširdžiai dirbantys bei besistengiantys išlaikyti šeimas žmonės.
„Daugiavaikės Radviliškio rajono šeimos atvejis rodo, kaip į skurdo spąstus patekusiems žmonėms užkertamas kelias rodyti iniciatyvą ir gauti papildomų pajamų“, – teigė tinklo ekspertė dr. Jekaterina Navickė.
Tinklo nuomone, būtina peržiūrėti Piniginės socialinės paramos įstatymą ir patikslinti pajamų sąvoką – iš pajamų sąrašo turėtų būti išbrauktos visos vaikų poreikiams užtikrinti skirtos lėšos: vaikų išmokos, stipendijos, alimentai. Panaši praktika taikoma Estijoje, Belgijoje, Suomijoje, Lenkijoje, Slovakijoje.
Turėtų būti nustatyta minimali neperiodinių pajamų riba, į kurią nebūtų atsižvelgiama apskaičiuojant pajamas. Esą turėtų būti svarstomos ir kitos efektyvios priemonės skurdo spąstams mažinti, pavyzdžiui, neįskaičiuoti dalies darbo pajamų skaičiuojant socialinės paramos dydžius. Tai taikoma Suomijoje, Slovakijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, Portugalijoje, Liuksemburge ir kitur.
Rajono Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Darius Brazys sutiko, jog Suomijos socialinis modelis panaikintų pašalpų skaičiavimo maišalynę ir nebereikėtų sukti galvos, ar teisingai taikomas įstatymas. Tik klausimas, ar valstybė tam būtų pajėgi.
„O kol kas privalome vadovautis Piniginės paramos įstatymu. Kai buvome pilotinė Savivaldybė ir turėjome daugiau teisių, savo tvarkoje buvome numatę tokią skatinimo priemonę: uždirbantiems minimalią algą buvo mokama visa socialinė pašalpa. Dabar, pasibaigus pilotiniam laikotarpiui, įstatymas vienodas visoms savivaldybėms“, – sakė D. Brazys.
Autorės nuotr.
KNYGA: Aleksandro Filipavičiaus rankose – knyga, kurioje rašomos visos papildomos pajamos. Jos sumažina šeimos socialinę pašalpą.
PELĖSIS: Filipavičių namų sienos okupuotos pelėsio, dėl kurio kyla grėsmė penkių mažamečių vaikų sveikatai.
PROBLEMA: Aleksandras Filipavičius: „Negaliu parduoti šio 30 metų senumo nevažiuojančio automobilio, nes pajamos už jį sumažintų socialinę pašalpą.“
NAMAI: Filipavičių sodybą puošia Aleksandro rankomis pagaminti akcentai, tačiau jie nepajėgia pridengti skurdaus gyvenimo.