Smulkaus verslo laukia mokesčių šuolis

Smulkaus verslo laukia mokesčių šuolis

Smulkaus verslo laukia mokesčių šuolis

Šiaulių miesto taryba, kaip kitų savivaldybių tarybos, rengiasi nustatyti naujus pajamų mokesčio dydžius dirbantiems su verslo liudijimais. Kai kam mokestis didėtų daugiau nei dešimt kartų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Minimalus — 1100 litų

Šiauliuose pagal verslo liudijimus dirba 17,5 tūkstančio smulkiųjų verslininkų. Seimo priimtos Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatos, pagal kurias savivaldybės turi nustatyti fiksuoto dydžio pajamų mokestį už verslo liudijimus, įsigalios nuo liepos 1 dienos.

Įstatymu nustatyta, jog minimalaus fiksuoto dydžio pajamų mokestis negali būti mažesnis, nei apskaičiuojamas iš dvylikos minimaliųjų mėnesinių algų ( šiuo metu MMA — 700 litų) sumos atėmus dvylika pagrindinių neapmokestinamųjų pajamų dydžių ( šiuo metu NPD — 320 litų) ir pritaikius pajamų mokesčio tarifą — šiuo metu 24 procentų. Todėl šiuo metu minimalus mokestis metams negali būti mažesnis už 1094 litus.

Šiaulių miesto savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėjas Stanislovas Gurėjevas sako, jog Šiauliuose 75 verslo rūšims, kurių dabar yra 98, siūlo taikyti minimalų mokesčio dydį — 1100 litų metams.

Dabar Savivaldybė yra nustačiusi ir 100 litų pajamų mokestį už verslo liudijimus. Pavyzdžiui, langų valytojams, batų valytojams, žvakių gamintojams.

„Kiek batų reikės nuvalyti, kad batų valytojas galėtų per metus sumokėti 1100 litų mokesčio? Tačiau neturime kitos išeities — toks įstatymas“, — sako S. Gurėjevas.

Šiauliuose didžiausias siūlomas nustatyti mokestis — 2400 litų. Miesto Tarybai pritarus, tokio dydžio mokestį mokėtų užsiimantys naujų statinių statyba, projektavimo darbais, betono, gipso, cemento gaminių bei dirbinių gamyba, akmens darbais, taip paminklinių akmenų įrašų iškalimu. Skirtingoms prekybininkų grupėms mokestis metams sudarytų nuo 1300 iki 2200 litų.

Kai kuriems statybininkams, nors dėl jų daugiausiai ir buvo numatyta didinti pajamų mokestį, siūloma palikti dabar galiojantį 1500 litų mokestį.

Tačiau Šiaulių politikai, pradėję svarstyti projektą, mano, kad mokestį reikia labiau sieti su verslininkų gaunamomis pajamomis. Ypač statybininkų, kurių atlyginimų vidurkis dabar esąs 3500 litų, ar automobilių remontininkų, ar tų, kurie verčiasi vestuvinių drabužių nuoma. Pastarieji esą už vienos vestuvinės suknelės nuomą gauna net iki 10 tūkstančių litų.

Daugelis verslininkų jau yra už visus šiuos metus sumokėję pajamų mokestį, ir mokesčio didėjimas nuo liepos 1 dienos jiems negresia.

Bet kitais metais smulkieji verslininkai mokesčio šuolio nebeišvengs. Jis bus dar didesnis nei šiemet. Nuo 2009 sausio 1 dienos minimalus pajamų mokestis už verslo liudijimus sudarys 1382 litus metams, nes MMA jau bus 800 litų.

Lengvatos su išlygomis

Savivaldybių tarybos turi teisę nustatyti mažesnį mokestį. Šiauliuose 50 procentų mokesčio lengvatą siūloma taikyti visiems tiems, kuriems ji dabar yra taikoma.

Pirmiausia neįgaliesiems asmenims, kurių darbingumo lygis 30-40 procentų, asmenims, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, tėvams, auginantiems vaikus iki 18 metų, taip pat vyresnius, jeigu jie mokosi bendrojo lavinimo mokyklose, arba vyresnį neįgalų vaiką, moksleiviams, studentams, bedarbiams.

Tačiau, pavyzdžiui, pensininkai, neįgalieji, studentai, moksleiviai lengvatos gali ir nesulaukti. Projekte numatyta: jeigu į verslo liudijimą įrašomas šeimos narys, kuriam lengvata netaikoma, tai mokama visa mokesčio suma.

Numatoma 10 procentų mažinti pajamų mokestį, jeigu verslo liudijimas įsigijamas kalendoriniams metams.

Atleisti nuo mokesčio be išlygų numatoma tik neįgalius asmenis, kuriems nustatytas 0— 25 procentų darbingumas. Taip pat numatyta galimybė vieną kartą nuo mokesčio atleisti kai kuriuos bedarbius.

Įstatymas numato galimybę mokestį mažinti asmenims, kurie verčiasi tradicinių amatų veikla, ir tiems, kurie laikotarpiu, kuriam įsigyjamas verslo liudijimas, gauna su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų, nes jie ir taip moka mokesčius valstybei, yra socialiai drausti.

Pastarųjų grupei, pavyzdžiui, gali priklausyti mokytojai, kurie nori papildomai užsidirbti teikdami repetitoriaus ar kitokias vaikų papildomo ugdymo paslaugas. Tačiau Šiaulių savivaldybės projekte nenumatyta šioms asmenų grupėms taikyti mokesčio lengvatų.

Citata

Kiek batų reikės nuvalyti, kad batų valytojas galėtų per metus sumokėti 1100 litų mokesčio?

Komentaras

Lazda gali atsisukti kitu galu

Zita Sorokienė, Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė, teigia, jog, išpūsti mokesčiai žmones gali pastūmėti atgal į nelegalų verslą:

— Šiaulių miesto savivaldybės projekte numatomi mokesčio dydžiai yra šiek tiek per dideli. Jeigu motyvuodami, kad mokestis negali būti mažesnis, kaip 1094 litai, dar daugiau jį didinsime, žmonės tiesiog nebeįsigys verslo liudijimų. Todėl didesnio dydžio, nei minimalus, nereikėtų taikyti.

Didelė dalis veiklos rūšių nėra pelningos, bet žmonėms reikalingos. Pavyzdžiui, kapų priežiūra, laiptinių, langų valymas, namų tvarkymas, peilių galandymas, batų valymas. Jos tiesiog išnyks arba žmonės dirbs nelegaliai.

Yra ir pelningų veiklų. Bet jeigu mokestį labai sukelsime, tai ir jomis užsiimantys trauksis į nelegalų verslą. O kontrolieriaus prie kiekvieno nepastatysi. Tai būtų didelis žingsnis atgal. Nenaudingas nei mums, nei valstybei, nei juolab savivaldybei, į kurios biudžetą tie mokesčiai plaukia.

Įstatyme yra išlyga, kad savivaldybė gali keturioms asmenų grupėms taikyti mažesnį nei minimalų mokestį. Labai keista, kad Šiaulių projekte ta išlyga pakoreguota. Neįgaliuosius, pavyzdžiui, suskirstė į grupes, nors įstatymas to nenumato. Negana to, numato, jeigu į verslo liudijimą įrašomas šeimos narys, kuriam netaikoma lengvata, tai mokestis mokamas visas.

Jeigu yra grupės žmonių, kuriems įstatymas taiko išlygą mažinti mokestį, tai taip ir reikia daryti. Jeigu studentą, kuris įrašė į verslo liudijimą šeimos narį, nuo mokesčio dalies neatleisti, tai, kaip jis dirbs, kai reikės egzaminus laikyti?

Atėjo laikas pakoreguoti mokesčio dydžius. Būtume neteisūs, jeigu kitaip tvirtintume. Dešimt metų jie nesikeitė. Įplaukos į savivaldybių biudžetus ir minimalius dydžius taikant didės apie tris kartus. Savivaldybė, į tai atsižvelgdama, neturėtų mokesčio išpūsti. Kad neatsisuktų tas didinimas kitu galu, kad nebūtų sunaikintas žmogaus verslas — tada jokio mokesčio nebemokės.

ŠUOLIS: Langų valytojams pajamų mokestis už verslo liudijimą, įsigijamą metams, kils daugiausiai — nuo 100 litų iki 1100 litų.

PREKYBA: Siūloma nustatyti 1400 litų mokestį metams už verslo liudijimą verčiantis prekyba iš laikinųjų įrenginių, o prekyvietėse — nuo 1500 iki 2200 litų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.