Naujausios
Italija: Espresso kultūra
Italija yra neatsiejama nuo espresso kultūros. Čia kava geriama greitai, dažniausiai stovint prie baro. Tipiškas italų rytas prasideda nuo "caffè" – stipraus espresso puodelio.Capuccino geriamas tik ryte, o po pietų italai renkasi espresso arba "caffè macchiato" – espresso su trupučiu pieno putos.
Etiopija: Ceremonialus kavos ruošimas
Etiopijoje, kuri laikoma kavos tėvyne, kavos gėrimas yra sudėtingas ir ilgas ritualas, trunkantis kelias valandas. Ceremonija, vadinama "Buna", apima visą procesą nuo žalių pupelių skrudinimo iki trijų kavos puodelių išgėrimo. Šis ritualas simbolizuoja pagarbą, draugystę ir svetingumą.
Turkija: Tiršta ir aromatingą
Turkiška kava yra žinoma dėl savo unikalaus ruošimo būdo ir tirštos konsistencijos. Ji verdama specialiame inde, vadinamame "cezve", su cukrumi (jei pageidaujama) ir patiekiama nefiltrųota. Turkijoje kava dažnai naudojama būrimo ritualuose, kai iš puodelio dugno likučių "skaitoma" ateitis.
Japonija: Kavos skanavimo menas
Japonijoje kava tapo populiari palyginti neseniai, bet jau spėjo įgauti savo unikalų charakterį. Čia populiarus "hand drip" metodas, kai kava ruošiama lėtai ir kruopščiai, lašinant vandenį ant kavos rankiniu būdu. Taip pat Japonijoje galima rasti "kavos skanavimo" seansų, panašių į arbatos ceremonijas.
Australija ir Naujoji Zelandija: Flat White kultūra
"Flat White" – tai kavos gėrimas, kuris tapo Australijos ir Naujosios Zelandijos kavos kultūros simboliu. Tai espresso su mikro putomis, kuris yra stipresnis nei latte, bet švelnesnis nei capuccino. Kavos gėrimas šiose šalyse yra socialinis ritualas, dažnai vykstantis jaukiose kavinėse.
Švedija: Fika tradicija
Švedijoje "fika" yra kavos pertrauka, kuri yra daug daugiau nei tik kavos gėrimas. Tai socialinis ritualas, apimantis kavą, pyragaičius ir pokalbius su draugais ar kolegomis. Fika yra svarbi švedų kultūros dalis, simbolizuojanti balansą tarp darbo ir poilsio.
Vietnamas: Saldi ir stipri
Vietnamietiška kava yra žinoma dėl savo stiprumo ir saldumo. Ji ruošiama naudojant specialų metalinį filtrą, vadinamą "phin", ir dažnai patiekiama su kondensuotu pienu. Šis gėrimas geriamas tiek kartas, tiek šaltas ir yra neatsiejama Vietnamo gatvės kultūros dalis.
Kolumbija: Tinto tradicija
Kolumbijoje, vienoje iš didžiausių kavos eksportuotojų pasaulyje, populiarus gėrimas yra "tinto" – nedidelis puodelis juodos kavos. Jis geriamas dažnai per dieną ir yra svarbi socialinio bendravimo dalis. Kolumbiečiai vertina savo kavą ir didžiuojasi jos kokybe.
Graikija: Frappé fenomenas
Graikijoje populiarus šaltos kavos gėrimas "frappé" tapo nacionaliniu gėrimu. Jis gaminamas iš tirpios kavos, vandens ir ledo, suplakant iki putojančios konsistencijos. Frappé gėrimas dažnai užtrunka valandą ar ilgiau, tai yra socialinis ritualas, ypač populiarus vasaros metu.
Arabų šalys: Kardamonu kvepianti kava
Arabų šalyse kava dažnai ruošiama su kardamonu, o kartais ir su kitais prieskoniais, tokiais kaip šafranas ar rožių vanduo. Kavos gėrimas čia yra svetingumo ženklas, o svečiui atsisakyti kavos laikoma nemandagu.
Kavos gėrimo papročiai ir ritualai atspindi kultūrų įvairovę ir parodo, kaip vienas gėrimas gali būti interpretuojamas ir vertinamas skirtingai visame pasaulyje. Nuo greitai išgeriamo itališko espresso iki valandas trunkančios etiopiškos ceremonijos, kava jungia žmones, kuria tradicijas ir liudija apie kiekvienos kultūros unikalumą. Šie įvairūs papročiai ne tik praturtina mūsų supratimą apie kavą, bet ir kviečia mus atrasti naujus būdus mėgautis šiuo universaliu gėrimu.
Užs. Nr. 558778