Skiautės virsta margaspalviais raštais

Skiautės virsta margaspalviais raštais

RANKDARBIŲ PAMOKA

Skiautės virsta margaspalviais raštais

Šiaulietė Virginija Pauliukaitienė prieš penkiolika metų užmetė mezgimą ir kibo į skiautinius. Iš audinio skiautelių moteris prisisiuvo gražiausių rankdarbių ir šio tekstilės meno moko kitas moteris.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Nuo puodkėlės iki lovatiesės

V. Pauliukaitienė atsinešė didelį glėbį rankdarbių ir viena po kitos ėmė išlankstyti lovatieses, kilimėlius, antklodes, staltieses, pagalvių užvalkalus.

Kai moteris gyveno erdviame keturių kambarių bute, šiais rankdarbiais buvo išpuoštas kiekvienas kampelis.

Iš skiautinių, sakė ji, galima daryti viską — nuo puodkėlės iki lovatiesės, nuo žaislo iki viršutinių drabužių.

Skiautinių „virusą“ V. Pauliukaitienė parsivežė iš Talino, čia pirmą kartą pamatė ir nusipirko šių rankdarbių mokantį žurnalą.

Skiautiniai, pasakojo moteris, egzistavo kiekvienos tautos kultūroje ir sunku pasakyti, kur jų ištakos. Europoje skiautiniai išpopuliarėjo Anglijoje, Danijoje, vėliau persikėlė į Ameriką. Ši tekstilės meno rūšis kilo iš taupumo, nepritekliaus, o pirmasis skiautino pavyzdys — sulopytas drabužis.

Anksčiau nusipirkusi medžiagų V. Pauliukaitienė galvodavo, ką iš jų galima padaryti. Dabar, palygino, užtenka pamatyti audinį ir jau žino, ką siūs, spalvos, raštai mintyse susidėlioja tarsi savaime, tik imantis darbo belieka piešinį nusipiešti.

Parodose dalyvaujanti moteris yra girdėjusi replikų: „Ai, čia skuduras, tokį gali nusipirkti ir atvežtinį“. V. Pauliukaitienė mintyse atsako: “Skiautinys yra rankomis sušildytas vienetinis rankdarbis“.

Jų dar reikia padaryti daug. Sau kilimėlio, lovatiesės ir staltiesės komplektą kitoms šventėms. Dovanėlių septyniems anūkams, giminėms. Reikės paaukoti daug laiko, nes prie didesnio rankdarbio sugaišta 3-6 mėnesius.

Pagrindas — geometriniai raštai

Skiautinių pradžiamokslis nėra sudėtingas. Reikės audinių atraižų, pjaustymo lentos, specialios liniuotės ir peilio.

Skirtingų spalvų raštų skiautelės susiuvamos taip, kad susidarytų ornamentas, dažniausiai geometrinė kompozicija, o jai išsipjaustyti reikia trikampio, keturkampio ar stačiakampės juostos detalių. Kad spalvos tarpusavyje derėtų, jas V. Pauliukaitienė atsirenka iš karto.

Išpjaustytos ir sukomponuotos detalės siuvant jungiamos į atskirus blokus, kurie vėliau sutvirtinami vienas su kitu.

Pasiūtas viršus dar yra ne viskas. Iš išvirkščiosios pusės dedamas plonos šiltinamosios medžiagos (sintepono) ir pamušalo sluoksnis ir dar kartą (dažniausiai rankomis) sudaigstomi visi trys sluoksniai. Daigstant galima išryškinti visą ornamentą arba atskiras detales.

Kadangi skiautiniai reikalauja kantrybės, V. Pauliukaitienė siūlo pradėti nuo mažo darbo — servetėlės, puodkėlės. Didelis rankdarbis, patarė ji, gali išgąsdinti. Dar reikia būti truputį išprotėjusiai — 3-5 centimetrų dydžio skiautes sujungti į 2 metrų rankdarbį yra didelis darbas.

„Pamato parodoje skiautinį ir pirma mintis: “Gražu“. Kai pamato, kiek reikia darbo, fantazijos nebelieka. Prieš ketverius metus į skiautinių būrelį mokytis atėjo 40 moterų, dabar jų liko 15-ka. Tačiau jos niekada nesirgs depresija — užsiėmus skiautiniais apima ramybė, atrodo, lyg medituotum“, — paskutinį patarimą perdavė meistrė.

MEISTRĖ: Kas traukia prie skiautinių, Virginija Pauliukaitienė ir pati gerai nežino: gal nemokėjimas sėdėti be darbo, gal noras kurti, gal — džiuginantis galutinis rezultatas, kaip šis kalėdinis kilimėlis?

DYGSNIS: Skiautinių blokai susiuvami siuvimo mašina. Bet šios staltiesės viršus siūtas rankomis. Įgudusių rankų siūlė nesiskiria nuo mašinininės.

KILIMĖLIS: Nuotaikingas spalvotas ir gėlėtas kilimėlis į namus tarsi atneša pavasarį.

PRIEMONĖS: Skiautinių rankdarbiams reikia medžiagos, pjaustymo lentos, liniuotės ir peilio.

BLOKAS: 3-5 centimetrų detalės susiuvamos į blokus.

DARBAS: Išvirkščia skiautinio pusė.

 

 

LOVATIESĖ: Rankomis sudygsniavus tris sluoksnius — skiautinius, šiltinamąją medžiagą ir pamušalą, lovatiesė atrodo puri ir lengva.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.