Šiuolaikinis katilas — taupus sprendimas

Šiuolaikinis katilas —  taupus sprendimas

Šiuolaikinis katilas — taupus sprendimas

„Lengva sutaupyti ir gyventi šiltai, kai turi modernų katilą, kurio naudingumo koeficientas siekia iki 98 procentų“,— sako vienos iš didžiausių centrinio ir orinio šildymo katilų gamintojos Lietuvoje UAB “Kalvis“ pardavimų direktorius Andrius Černiauskas. Įmonės produkcija yra ne tik ekonomiška, bet ir pritaikyta lietuviui vartotojui, kūrenančiam vietinį kurą.

Irena BUDRIENĖ

Populiarėja biokuro katilai

Pašnekovo žodžiais, kylant dujų ir malkų kainoms, vis daugiau vartotojų ryžtasi kūrenti biokuru, o tie, kurie dar neperėjo prie biokuro, — vis dažniau klausinėja ir domisi tokiais katilais.

„Mūsų konstrukcijos katiluose užtikrinamas mechanizuotas kuro padavimas — pavyzdžiui, susmulkintos medienos, vadinamųjų kapojų“, — sakė A. Černiauskas.

Katilai „Kalvis — KSM“ būna nuo 13 iki 290 kW galingumo.

Vartotojams siūlomi katilai, kūrenantys įvairų biokurą: grūdus, jų atliekas, granules, kapojus, smulkintą medieną.

„Kai žmogus neturi biraus kuro, gali kūrenti ir kietą — malkas, anglį, briketus“, — teigia A. Černiauskas. Šių katilų naudingumo koeficientas yra labai aukštas — nuo 96 iki 98 procentų. Tai reiškia, kad degdamas kuras beveik visą energiją atiduoda termofikaciniam vandeniui, o išeinantis dūmas yra šaltas.

Nors kartu su Danijos technologijų institutu sukurti katilai „Kalvis — KSM“ rinkoje yra vieni brangiausių, pagal eksploatavimo galimybes ir naudingumo koeficientą prilygsta dujiniams katilams.

Be to, šie katilai yra visiškai automatizuoti, su pelenų šalinimu.

Pamėgo ūkininkai

Katilus „Kalvis — KSM“ pamėgę ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės juos sumaniai panaudoja ir džiaugiasi ekonomine nauda.

Šiaulių rajono ūkininkas Eligijus Bauža, nusipirkęs nemažo pajėgumo automatizuotą centrinio šildymo katilą, kūrenamą augalinės kilmės kuru, nenusivylė.

„Kūrenimą grūdais jau išbandžiau, — sako ūkininkas. — Iki tol per mėnesį namui šildyti prireikdavo apie tūkstančio kubinių metrų dujų. Dabar prireikia 2— 3 tonų grūdų. Perpus pigiau. O svarbiausia, kad aš nebepriklausomas nuo to — pigs ar brangs — dujos. Grūdų visada užsiauginsiu“.

Kompiuteriu valdoma namo šildymo krosnis gali būti kūrenama medienos drožlėmis, grūdų atliekomis, pjuvenų granulėmis. Ūkininkas apskaičiavo, jog avižomis — pigiausia: už jas supirkėjai moka nedaug, o iš visų javų avižos — kaloringiausios, palieka mažiausiai pelenų.

Katilų įvairovė

Be katilų „Kalvis — KSM“, bendrovė pirkėjams gali pasiūlyti ir kitokių granulėmis kūrenamų 20— 30 kW galingumo katilų su švediškais “PellX“ degikliais.

„Kalvio“ gaminamos produkcijos asortimentas didelis: net išrankiausias pirkėjas randa jam labiausiai pagal kokybę, poreikius ir kišenę tinkantį šildymo katilą.

Bendrovė gamina įvairių modelių ir galingumo centrinio šildymo katilų, katilų— viryklių, pirties bei orinio šildymo krosnelių. Katilai — viryklės apšildo 40— 160 kvadratinių metrų būstą, o centrinio šildymo katilai — 60— 700 kvadratinių metrų patalpų plotą. Ypač dideliems plotams apšildyti „Kalvis“ gamina pramoninius (net iki 5000 kW galingumo) katilus.

Bendrovės inžinieriai sukūrė ir ištobulino pramoninių kietojo kuro katilų seriją su mechanizuotu kuro padavimu, judamuoju ardynu bei automatiniu pelenų šalinimu.

Gaminami buitiniai katilai— viryklės su dangčiais ir su pakuros durelėse įmontuotu stiklo keramikos langu bei nauji pirties katilai. Pastarųjų šiuo metu gaminama 16 skirtingų pavadinimų gaminių.

Nuo konstravimo iki parduotuvės

„Mes nuolat tobulėjame, mokomės iš Vakarų, taip atsiranda nauji produktai“, — sako A. Černiauskas.

Konstruktoriai sukonstruoja, pagamina naują katilą, kuris laboratorijoje yra įvairiais būdais bandomas, pjaustomas, perdaromas, ieškoma optimaliausios konstrukcijos, kad kuras gerai sudegtų ir būtų išgaunamas maksimalus energijos kiekis. Naujas katilas į rinką išleidžiamas maždaug tik po metų.

Šiuo metu laboratorijoje jau stovi katilai — naujienos, kurie nuo naujų metų pasieks vartotoją.

„Laboratorijoje ištiriame ne tik “Kalvio“ produkciją, bet ir patikriname konkurentus, ar jų pateikiama informacija apie savus katilus atitinka tikrovę. Dažniausiai tai, kas rašoma apie lenkiškus katilus, įmanoma tik prie tam tikrų idealių sąlygų. O reali žmogaus buitis nuo idealių sąlygų skiriasi kaip diena nuo nakties, todėl ir įsigytas lenkiškas katilas neatitinka lūkesčių“,— teigia A. Černiauskas.

Stato pramoninių katilų laboratoriją

Įsisavindama Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų paramą, bendrovė nepasitenkina turima buitinių katilų laboratorija ir stato pramoninių katilų laboratoriją.

„Tai — didelė, 3 milijonus litų viršijanti investicija, kurios 50 procentų dengia ES. Pramoninių katilų laboratorija bus vienintelė Baltijos šalyse, suteiksianti galimybę išbandyti daugiau kaip 200 kilovatų galingumo katilus, sužinoti visas jų savybes“, — sako pardavimų direktorius.

ES struktūriniais fondais įmonė naudojasi ir naujoms rinkoms pasiekti. Projektas, kuris vadinasi „Naujos galimybės“, padėjo žengti pirmuosius žingsnius Ukrainoje ir Lenkijoje.

Kartu su kitomis įmonėmis bendrovė dalyvauja parodose Kaliningrade ir kituose Rusijos miestuose, Estijoje, Baltarusijoje ir Vakarų Europoje.

MILŽINAS: UAB „Kalvis“ pardavimų direktorius Andrius Černiauskas sako, kad jų bendrovės gaminami pramoniniai katilai tinka ypač dideliems plotams apšildyti. 

KELIAS: Kol pasiekia vartotoją, „Kalvio“ katilai praeina ilgą bandymų ir tobulinimo kelią. 

ĮVAIROVĖ: Siekiant patenkinti kuo įvairesnius pirkėjų poreikius, gaminami buitiniai katilai— viryklės su dangčiais ir su pakuros durelėse įmontuotu stiklo keramikos langu. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.