
Naujausios
Siūlus skaičiuoja metrais ir kilometrais
Joniškietė tautodailininkė Rima Baltokienė mezga virbalais, neria vąšeliu, varsto adata ir narplioja siūlus specialia šakute, paversdama juos dailiais rūbais ar papuošalais. Moteris sako mėgstanti išbandyti vis ką nors nauja. Gražiadarbė siūlus savo darbams skaičiuoja ne įprastai pagal svorį, bet pagal ilgį. Štai, suknelei, kuria pasipuošė per sūnaus vestuves, prireikė net keturių kilometrų.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Suknelei – keturi kilometrai siūlų
Rima Baltokienė aukštyn kilsteli mėtų spalvos kiauraraštį rūbą. Ilga suknelė, kurioje suderinti du skirtingi raštai ir – šilkinė drapiruotė ant nugaros, nukrinta iki žemės. Iš šilko ji priderino tokios pat spalvos segę – rožės žiedą, kurį prisegė ant krūtinės.
Joniškietė šį nertą kūrinį vilkėjo per sūnaus vestuves. Siūti rūbai visi iš dalies panašūs, o jai norėjosi išskirtinio.
Prie suknelės moteris rymojo daugybę vakarų, nėrinį imdavo ir veždavosi visur kartu. Bijojo nespėsianti užbaigti. Nunėrė per porą mėnesių. Skaičiuoja, kad prireikė maždaug keturių kilometrų siūlų. Netikėtas matavimas.
Varsto adata, neria šakute
„Man taip lengviau. Žiūriu, ne kiek sruoga sveria, o koks suvytų siūlų ilgis. Štai, šalikui, kurį mezgiau iš trijų dalių, reikėjo maždaug 1600 metrų“, – R. Baltokienė rodo pilkos ir žalios spalvos kūrinį. Mezginio, kuris sukurtas dirbant virbalais, akys bėga trikampėliais į skirtingas puses. Iš pradžių reikėjo išmokti kiekvieno jų akis nuleisti iš abiejų pusių, sujungti. Numezgus dvi išilgines šaliko dalis iš trikampėlių, jos buvo sujungtos vidurine juosta, kuriai surinkta daugiau kaip 600 akių.
Moteris prisipažįsta, kad tokiam sudėtingam darbui reikėjo daug kantrybės, buvo kilęs noras jį mesti, tačiau užbaigė.
O štai ir rožinis, lengvas kaip pienės pūkas šalis, sudarytas iš gėlių žiedus primenančių ornamentų. Jam reikėjo dviejų įrankių – šakutės, panašios į dvišakiu sulenktą virbalą, ir vąšelio. Ant šakutės užmetamos akys, o paskui – suneriama.
Ant manekeno gražiadarbė užvelka pastelinę žalią palaidinukę. Ji narstyta su didele adata.
Nepatikusią megztinio dalį nukirpo
O megztinį dantyta skvernų apačia ir nugaros dalimi Rima Baltokienė mezgė iš atskirų keturkampių gabalėlių. Iš pradžių tuos kvadratėlius bandė dėlioti aukštyn iki pat pečių linijos, tačiau – nepatiko ir netiko. Tada negailėdama nurėžė žirklėmis ir viršų mezgė be raštų įprastu būdu. Keturkampiai pasislinko žemyn.
„Vyras sakė: ką tu darai! Jam buvo gaila mano darbo. Bet jeigu nepatinka ar yra kokia klaida, net jei kiti jos nemato, turiu perdaryti. O tam esu pasiryžusi ir visą mezginį paaukoti. Tačiau pati ardyti jų labai nemėgstu, duodu kitiems“, – juokiasi gražiadarbė.
Jos vyras Petras neslepia susižavėjimo žmonos išmone ir kantrybe, išgaunant vis naujus raštus ir jų panaudojimo būdus bei išmėginant vis kitą techniką.
Pirmą vąšelį mama pirko turguje
Nuo 2011 metų Tautodailininkų sąjungai priklausanti Rima Baltokienė sako rankdarbiais pradėjusi užsiimti dar vaikystėje, įprasta buvo mokytis iš mamos, pažįstamų tetų arba mokykloje per darbų pamokas. Anuomet nebuvo iš ko rinktis nei siūlų, nei darbo įrankių. Tad pirmąjį namudininko pagamintą vąšelį mama jai nupirko turguje. Jis buvo smailus, aštrus, draskė pirštus. Bet mergaitei vis tiek patiko narplioti siūlus ir matyti gimstantį rezultatą.
Vėliau perėjo prie mezgimo virbalais. Technikas ji vis keičia, dabar, sako, norėtų išbandyti airiškus nėrinius, kurie neriami iš atskirų motyvų ir vienas su kitu sujungiami tinkleliu.
Prieš kelerius metus Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje buvo surengta Rimos Baltokienės ir dar vienos gražiadarbės joniškietės nėrinių bei mezginių paroda.
Savo darbus ji veža į muges, bet namuose dar turi sukaupusi jų gal du nemenkus maišus.
„Siūlai kainuoja brangiai, jei mezgi iš naujų, o ne senų, išardytų. Dar kartais reikia sagų, kitų priedų, ir darbas ilgas. Tad perkančių nėra daug“, – atvirauja joniškietė.
Autorės nuotr.
Šį megztinį Rima Baltokienė mezgė iš kvadratėlių, bet, norėdama padaryti savaip, mezginį net buvo nukirpusi.
Rima Baltokienė pasipuošė savo nerta palaidinuke.
Suknelę sūnaus vestuvėms gražiadarbė numezgė iš keturių kilometrų ilgio siūlo.
Minkštas ir šiltas šalis.
Ši palaidinukė nerta specialia adata.
O šis šalis varstytas dvišake šakute.