Šiltnamio rūpesčiai ir malonumai

Šiltnamio rūpesčiai ir malonumai

SPECIALISTAS PATARIA

Šiltnamio rūpesčiai ir malonumai

Šiaulių universiteto Botanikos sodo gėlininkystės specialistė Aldona Grišaitė primena: rūpestingi šeimininkai tuoj šiltnamiuose sodins salotas ir ridikėlius. Gegužės viduryje į šiltnamius nešami agurkų ir pomidorų daigai. Iki to laiko šiltnamį galima spėti ir įsirengti.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Vieta

Šiltnamį įsirengti nėra sudėtinga žinant pagrindinius dalykus.

Pirmas žingsnis — apsispręsti, ką auginsime: daržoves, daigus, gėles ar žaliuosius augalus, nes nuo to priklauso, ar šiltnamis bus reikalingas visus metus ar pavasarį--vasarą?

Jei šiltnamis reikalingas daržoves auginti pavasarį ir vasarą, patarė A. Grišaitė, jis nukreipiamas iš šiaurės į pietus (apšvies rytinė ir vakarinė saulė), o žieminis statomas iš vakarų į rytus (saulės šviesos pateks visą dieną).

Jeigu vietovei būdingi vyraujantys stiprūs vėjai, tikslingiau šiltnamį statyti kaip gyvenamojo pastato priestatą pietinėje pusėje. Su namu sujungtas šiltnamis yra patogus, jei juo planuojama naudotis visus metus ir jis bus šildomas.

Šiltnamį rekomenduojama statyti aukštesnėje vietoje, kad jo nepaskandintų pavasario polaidis, liūtys.

Kaip giliai įkasti šiltnamį, priklauso nuo vietovės klimato ir grunto. Norint šiltnamiu naudotis visus metus, gruntas pagilinamas.

Karkasas

Nuo žemės paviršiaus išrinkus akmenis, išrovus medžių šaknis, montuojamas karkasas. Karkasas yra į kitą vietą lengvai pernešama konstrukcija. Stacionariam šiltnamiui pirma reikia įrengti pamatus.

Stikliniam šiltnamiui reikės patvaresnio karkaso. Jo rėmai gali būti aliuminiai ar iš cinkuotos geležies. Medinį karkasą reikia impregnuoti.

Karkasą A. Grišaitė pataria dažyti baltai — tamsios spalvos karkasas karštą dieną įkaista iki 70 laipsnių, įkaitindamas ir plėvelę. Kai karkasas šviesus, palygino ji, plėvelė įkaista du kartus mažiau. Šiltnamyje, kurio karkasas baltas, būna ir daugiau šviesos.

Tarpas tarp karkaso elementų — 1--1,2 metro.

Danga

Šiltnamį savo sode A. Grišaitė tradiciškai dengia plėvele, taip dengti ir Botanikos sodo šiltnamiai. Plėvelė, sakė gėlininkė, yra pigiausia medžiaga.

Ji šiltnamį dengia dviem plėvelės sluoksniais: vidiniam renkasi ne mažiau kaip 100 mikronų storio plėvelę, išoriniam — dvigubai storesnę. Tačiau kokio storio ji bebūtų, kas treji metai ją teks keisti.

Stiklas yra gana brangi ir trapi medžiaga, ji nepraleidžia ne tik kietųjų ultravioletinių spindulių, bet ir naudingojo šio spektro sluoksnio.

Šiltnamį galima dengti ir specialiu skaidriu plastiku. Plastikas yra atsparesnis už stiklą ir nepraleidžia augalams kenksmingų ultravioletinių spindulių. A. Grišaitė skaitė, jog 6 milimetrų storio plokštė atlaiko 2 centimetrų skersmens krušą, lekiančią 100 kilometrų per valandą greičiu.

Be korinio polikarbonato šiltnamiams dengti naudojamas skaidrus šiferis.

Gruntas

Gėlininkė savo šiltnamiui gruntą ruošia iš komposto ir durpės. Labiausiai paplitęs ir dažniausiai šiltnamiuose auginamoms kultūroms naudojamas durpių (50— 60 procentų) mišinys su lengvai smėliuota dirva bei mėšlo kompostu (abiejų imama po 20--25 procentus).

Savo šiltnamyje A. Grišaitė kasmet gruntą atnaujina nauju komposto ir durpių sluoksniu.

Ji viename šiltnamyje augina pomidorus ir agurkus, bet kiekvienais metais kultūras sukeičia — pomidorai auga agurkų pusėje ir atvirkščiai.

Dezinfekcija

Žiemai gėlininkė plėvelę nuima. Taip daro tam, kad iššaltų kenkėjai.

Nenuimantiems šiltnamio dangos, ji pataria į šiltnamį prikasti sniego.

Nuėmusi derlių, specialistė šiltnamį dezinfekuoja siera: į uždarytą šiltnamį įneša žarijų ir ant jų paberia sieros (1 kubiniam metrui žemės ima 50 gramų sieros).

Jei nėra galimybės keisti žemę arba ją dezinfekuoti siera (tinka ir naftalinas), likus 15--20 dienų iki augalų sodinimo, šiltnamį galima dezinfekuoti 1 procento kalio permanganato arba 3 procentų nitrofeno tirplu.

 

 

 

ŠILTNAMIS: Šiame Šiaulių universiteto Botanikos sodo šiltnamyje ankstyvą pavasarį iš sėklų auginami gėlių daigai. Kol augalai dygsta, šiltnamis šildomas malkomis.

INSPEKTAI: Sudygę augalai iš šiltnamio grūdinimui pernešami į inspektus. Inspektuose greičiau sudygsta ir salotos, ridikėliai.

PATARIMAS: Gegužės viduryje planuojantiems į šiltnamį perkelti pomidorų daigus, per pavasarines šalnas Aldona Grišaitė juos pataria nakčiai apsukti agro plėvele.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Šiltnamiai