Sienos slėpė autentiškus ornamentus

Sienos slėpė autentiškus ornamentus

Sienos slėpė autentiškus ornamentus

Viename iš Venclauskių rūmų kambarių, nugrandžius kone dešimt sluoksnių sienų dažų, atsivėrė senieji autentiški puošybos elementai ir originali rožinė spalva. Šis kambarys, Venclauskių dukros Gražbylės Venclauskaitės atsiminimu, buvo mamos Stanislavos Venclauskienės miegamasis.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Tarpukario interjeras

Šiauliuose, Vytauto gatvėje, stovintys „Aušros“ muziejui priklausantys Venclauskių rūmai statyti apie 1925 metus. Pasak muziejaus direktoriaus Raimundo Balzos, greičiausiai tuo pačiu laiku buvo išdažytos ir sienos.

Restauruotas kambarys buvęs Venclauskienės miegamasis, į kurį atgužėdavo ir gausus jos vaikų ir globotinių būrys — į kambarį veda net trys durys.

Nuotraukų, kuriose būtų įamžintas Venclauskių namo vidus, yra išlikę labai mažai, todėl apie interjerą nedaug žinoma. Pradėjus grandyti sienų dažus, muziejininkai nesitikėjo rasti ornamentikos, tik siekė atidengti pirminę spalvą. Atsivėrusi siena atskleidė tarpukariui būdingą puošybą, kurioje persipina ir liaudies meno motyvai.

Pirminė spalva — iš rožinės pereinanti į vyšnių — buvo gerai įsigėrusi į tinką ir išlaikiusi sodrumą. Muziejininkai išsaugojo geriausiai išlikusius puošybos elementų zondus, o pagal juos restauratorius atkūrė autentišką kambario ornamentiką.

Nugremžti ir septyni sluoksniai kambario grindų dažų, slėpę natūralias plačių pušinių lentų grindis, tvirtintas tarpukariui būdingomis didžiagalvėmis vinimis.

Tikisi restauruoti ir išorę

Pasak R. Balzos, iki šiol archyvuose nepavyko rasti Venclauskių namo statybos dokumentų ir projekto. Iš planinės struktūros galima atsekti pirminį išplanavimą, kuris, pasak direktoriaus, beveik nepakitęs išliko iki mūsų dienų.

Žinoma, kad trečiajame aukšte buvo nuomojami butai, antrajame veikė švedų konsulatas, o pirmajame aukšte ir rūsyje buvo Venclauskių šeimos rezidencija.

Šiuo metu pastate įsikūrusi muziejaus administracija, buhalterija, keletas muziejaus skyrių, čia laikinai prisiglaudė ir rekonstruojamo Fotografijos muziejaus darbuotojai.

Planuojama, kad ateityje pirmajame aukšte veiks ekspozicija, skirta miesto šviesuoliams.

Rengiamas ir projektas pastato fasado avarinei būklei pašalinti, nes pradėjo byrėti baliustrada ir karnizas. Tikimasi, kad pastato eksterjerui bus sugrąžinta ir originali puošyba bei sienų spalva. Tarpukariu garsaus architekto K. Reisono projektuotas pastatas buvo nudažytas neintensyvia balta spalva: miestiečiai jį vadino „baltaisiais rūmais“.

ORNAMENTAS: Pagal išlikusius ornamentų pavyzdžius buvo atkurta visa sienų puošyba.

INTERJERAS: Atidengus keletą sluoksnių dažų, paaiškėjo, kad vienas iš Venclauskių rūmų kambarių buvo išdažytas rožine spalva bei puoštas ornamentais.

DETALĖ: Karnizo puošybos fragmentas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.