Šiauliuose trūksta būstų. Kaip atrodo Šiaulių miesto plėtra ir padėtis NT rinkoje?

Autorių nuotr.
Šiuo metu nekilnojamojo turto rinka Šiauliuose taip pat dinamiška ir įkaitusi kaip Lietuvos didmiesčiuose. Pirkimo ir pardavimo dinamika rodo, kad nebėra laukiančių kainų kritimo - kainos sparčiai kyla ir rinkoje atsiradę nekilnojamojo turto objektai yra labai greitai išgraibstomi.
Autorių nuotr.

Ekspertai pastebi, kad nuo pirmojo karantino pradžios nekilnojamojo turto rinkos aktyvumo ir pasyvumo laikotarpiai nebegalioja – sezoniškumas pradingo. Pakeisti būstą tapo gana sudėtinga, kadangi parduoti galima labai greitai, tačiau rasti objektą pirkimui – užtrunka. Turto rinkos vertintojai tokią situaciją įvardija kaip pasiūlos trūkumą.

Kita vertus, pirkimo dinamika išliko labai panaši – paklausą turi tiek naujos statybos ir renovuoti butai, nuosavi namai, galbūt šiek tiek drąsiau investuojama į prabangius, išskirtinius ir netradicinius nekilnojamojo turto objektus. Didesnę paklausą galima įžvelgti naujų individualių namų segmente, ypač jei rajonas patogioje vietoje su išvystyta infrastruktūra ir komunikacijomis, tokiu atveju nekilnojamojo turto kaina yra ženkliai aukštesnė.

Nekilnojamo turto kainos Šiauliuose

Vidutinio dydžio, apie 150 kv. m, individualų namą Šiauliuose šiandien galima nusipirkti už 150 – 170 tūkstančių eurų. Palyginimui, panašaus ploto butas kainuotų apie 100 tūkstančių eurų. 1 kambario butas Šiauliuose kainuoja 20000-30000 eurų.

Nuomojamų nekilnojamo turto objektų Šiauliuose yra itin mažai ir jų paklausa labai didelė, todėl nuomos kainos mieste netgi artimos sostinės nuomos kainoms (150 – 300 eurų per mėnesį).

Taip pat, Šiaulių miestui ypatingai trūksta viešbučių. Pritrūkus kambarių, atvykstantys svečiai dažnai būna apgyvendinami net Radviliškyje.

Miesto plėtra

Šiaulių mieste matoma tendencija, kad miesto centre esantys objektai ir planuojami projektai vystomi labai pamažu, o gyvenamieji kvartalai plečiasi į miesto kraštą ir, netgi, Šiaulių rajoną. Nauji gyvenamieji kvartalai statomi 7-10 km spinduliu aplink Šiaulius. Prognozuojama, kad tokia miesto plėtra vyks tol, kol gyventojams bus patogu pasiekti centrą, kol bus patogi rajono infrastruktūra.

Nauji statybų projektai

Šiaulių miesto centre yra matomos galimybės naujai statybai ir nekilnojamo turto objektų vystymui, tačiau net esant paklausai šie projektai nejuda taip greitai kaip sostinėje arba Kaune. Kodėl?

Pirmiausia, regionuose didelius projektus įgyvendinti užtrunka ilgiau nei 12 mėnesių. Investuotojams tokia riba yra labai rizikinga, kadangi per metus situacija gali stipriai pakisti. Todėl investicijoms čia renkasi greičiau įgyvendinamus projektus.

Tokie pastatai kaip „Baltijos restoranas, arba „Senasis dvaras, esantys puikioje lokacijoje, puikiai galėtų išspręsti nekilnojamojo turto trūkumą, tačiau tai itin dideli objektai, kuriems reikalinga esminė rekonstrukcija su didžiulėmis investicijomis. Tokio lygio investuotojai renkasi saugesnes investicijas plėtrai į Vilnių ar Kauną.

Tačiau, vyksta naujų kvartalų statybos projektai, vienas kurių, „Malūno Parkas, laikomas perspektyviausiu. Tai individualių ir sublokuotų namų kvartalas Žaliūkių mikrorajone, vakarinėje miesto dalyje. Kvartale suprojektuoti 15 privačios valdos sklypai, 3 dviejų šeimų namai (kiekvienai šeimai priskiriama 4,5 aro žemės), dar 5 didesni sklypai palikti komercinių projektų plėtrai. Kompleksiškai sutvarkytoje teritorijoje, daug dėmesio skiriama gyventojų privatumui, patogumui bei saugumui.

Toks modernus požiūris į miesto plėtrą laikomas rinkos ateitimi, kuomet naujakuriams suteikiama viskas, ko reikia komfortiškam gyvenimui mieste, o ne sausas žemės sklypas vidury laukų, be infrastruktūros.