Šiauliečio idėja verta milijono

Šiauliečio idėja verta milijono

Šiauliečio idėja verta milijono

Birželį baigėsi verslumą skatinantis televizijos projektas „Vertas milijono“, kurio vienas iš finalininkų — baldų kūrėjas ir gamintojas iš Šiaulių Kęstutis Špokas, vadovaujantis įmonei “Risvė“, gamina unikalios konstrukcijos baldus.

Marina OSTAPENKO

marina@skrastas.lt

Vienas iš keturių finalininkų

Šių metų pradžioje prasidėjusiam projektui „Vertas milijono“ buvo atsiųsta daugiau nei 1000 dalyvių anketų. Iš jų buvo atrinkta 50 dalyvių, kurie vėliau turėjo praeiti Valdybos — penkių garsių Lietuvos verslininkų atranką. Po jos liko tik dešimt dalyvių, iš kurių keturiems, atrinktiems finalinėje laidoje, suteikta galimybė savo verslo idėjas įgyvendinti.

TV projekto „Vertas milijono“ finalininkais tapo drąsiausių verslo idėjų autoriai. Tai vilnietis Jonas Klimantavičius, įsteigęs įmonę “Mano meistras“, teikiančią smulkių remonto darbų paslaugas namuose ir biuruose; moksleivis iš Kauno Irmantas Jablonskas, įkūręs savo sriubų restoraną Vilniuje; vilnietis Dainius Podolinskis, atidaręs internetinę meno kūrinių galeriją bei šiaulietis Kęstutis Špokas, turintis unikalių baldų gamybos liniją.

61-erių Kęstutis — vienintelis projekto dalyvis, kuriam nereikėjo pradėti verslo nuo nulio. Jis jau buvo sukūręs ir užpatentavęs unikalią baldų gamybos technologiją, o dalyvauti šou nusprendė tikėdamasis, kad papildomos investicijos padės padidinti unikalių baldų gamybos apimtis bei pradėti baldų pardavimą užsienyje.

Šiauliečio idėja sudomino penkis Valdybos narius, ypač jo kraštietį, Joniškyje įsikūrusios įmonės „Šiaurės vilkas“ vadovą Vilių Kaikarį, kuris su Kęstučiu mielai dalijosi ir patirtimi, ir žiniomis.

Nori gaminti baldus Europai

— Kęstuti, kokia situacija šiandien, pasibaigus projektui?

— Man projektas dar nesibaigė. Į jį ėjau turėdamas konkrečią idėją — pristatyti ir pardavinėti mano įmonės gaminamus baldus Vakarų Europoje. Šiam tikslui įgyvendinti man trūko lėšų, modernios įrangos baldams gaminti ir reklamos. Valdyba į mano įmonės veiklą projekto metu investavo per 100 tūkstančių litų, tačiau Valdybos nariai planuoja tapti mano įmonės akcininkais, taigi ir toliau turiu ginti savo verslo planą.

Pagrindiniai žingsniai, norint pradėti eksportuoti baldus į užsienį, padaryti: įsigijome reikiamos įrangos, išleidome katalogą, užmezgėme ryšių su verslo partneriais Italijoje ir Prancūzijoje, dabar reikėtų ten atidaryti mūsų baldų parduotuves.

— Ar „Vertas milijono“ pateisino Jūsų lūkesčius?

— Šis projektas — edukacinis šou. Aš buvau vienintelis dalyvis, atėjęs į projektą jau turėdamas verslą, tad atrodytų, jog man nebebuvo ko mokytis, bet... Viena yra dirbti su savo pinigais, kita — su akcininkų, tai jau kita situacija, susijusi su didesniais reikalavimais. Reikia nuolat įrodinėti savo požiūrio teisingumą, tam tikrų lėšų būtinybę. Nemažai išmokau.

Kalbant apie lūkesčius, prisipažinsiu, kad tikėjausi, jog viskas vystysis kiek greičiau, dabar jau nemažai nuveikėme, tačiau tebesiekiame užsibrėžto tikslo.

— Kokios Jums pasirodė kitų dalyvių idėjos?

— Visos finalininkų idėjos — geros, dabar svarbiausia, kad pradedantiesiems verslininkams nepritrūktų kantrybės ir jėgų jas plėtojant. Beje, nemažai puikių verslo sumanymų buvo ir tarp nepatekusių į finalą, tačiau jų autoriai nesugebėjo jų „parduoti“ — nemokėjo tinkamai pristatyti, prašė per daug investicijų. Aš “pardaviau“ (šypsosi — aut. pastaba).

Planuose — dvi įmonės

— Į projektą atėjote jau turėdamas savo verslą, kaip susidomėjote baldų gamyba?

— Su baldais dirbu jau seniai. Anksčiau plukdžiau baldus konteineriuose iš Amerikos, vėliau juos Lietuvoje surinkdavome ir pardavinėjome. Panorau išbandyti savo jėgas baldų gamyboje, taigi 1994-aisiais įkūriau savo įmonę. 1996 metais „LITEXPO“ parodoje mano sukurtas ir pagamintas minkštų baldų modelis “Elon“ apdovanotas aukščiausiu minkštų baldų įvertinimo prizu. Ir vėlesniais metais Lietuvos ir tarptautiniuose baldų parodose “Risvės“ baldai ne kartą buvo apdovanoti.

— Kuo išsiskiria Jūsų gaminami baldai?

— Gaminame analogų pasaulyje neturinčius modernius minkštus baldus. Firmos naujas gamybos technologijos būdas leidžia kurti vienetinius gaminius, kurie išsiskiria tobulu rankų darbu. Naudojame tik kokybiškas medžiagas (itališkus gobelenus, anglišką ir itališką odą ir panašiai), patvarias medines baldų dalis.

Stipriausia mūsų vieta — patentuotas minkštos dalies karkaso gamybos būdas, leidžiantis formuoti sferinius išorinius baldų paviršius, nenaudojant didžiulių poliuretano masių. Taigi mūsų baldai pirmiausia išsiskiria savo originalia forma.

— Prisiminate, kaip „gimė“ pirmieji baldai?

— Tai buvo ne vienos bemiegės nakties ir ilgų bandymų rezultatas. Ir dabar baldai atima beveik visą mano laiką, tiesa, kūrybai jo jau visiškai nelieka, juk esu ir įmonės direktorius, ir tiekėjas, ir ceche vykstančius gamybos darbus prižiūriu. Įmonėje būnu nuo ryto iki vėlyvo vakaro, jau daug metų neatostogavau, trūksta laiko žmonai, vaikams.

— Kokią dabar matote savo verslo ateities viziją?

— Šiuo metu mūsų baldų pardavimai, lyginant su pernai metais, išaugo dvigubai. Nors Lietuvoje jaučiama ekonominė krizė, mūsų jos padariniai neliečia, nes baldus patraukliomis kainomis siūlome miestelių ir kaimo gyventojams, o išaugusių maisto ir energetikos kainų našta labiausiai užgriuvo vidutines pajamas gaunančių miesto gyventojų pečius.

Tikiu, kad skaudžių krizės padarinių išvengsime ir ateityje, prekiaudami su užsieniečiais. Net planuojame steigti dvi atskiras įmones: viena siūlys originalius baldus patraukliomis kainomis Lietuvos kaimo, miestelių, gal ir besidomintiems miesto gyventojams, kita dirbs eksporto srityje.

IŠNAŠA: „Viena yra dirbti su savo pinigais, kita — su akcininkų, tai jau kita situacija, susijusi su didesniais reikalavimais. Reikia nuolat įrodinėti savo požiūrio teisingumą, tam tikrų lėšų būtinybę“.

FORMA: Kęstučio vadovaujamos įmonės gaminami baldai išsiskiria savo originalia forma.

BALDAI: Kęstutis Špokas rodo jo įmonėje gaminamų baldų pavyzdį ir pasakoja, kaip senosiose, gerokai apleistose firmos patalpose apsilankę užsieniečiai aikčiojo: „Kaip tokioje “skylėje“ gali būti gaminami tokie baldai“.

DETALĖ: K. Špoko rankose — viena iš medinių baldų dalių, primenanti lėktuvo sraigtą. Anksčiau tokios detalės buvo daromos rankomis, dabar tam įsigyta speciali įranga.

 

 

Jono TAMULIO nuotr.