Šiaudinius žaisliukus galime kurti patys

Šiaudinius žaisliukus galime kurti patys

Šiaudinius žaisliukus galime kurti patys

Artėjant šventėms, „Aušros“ muziejaus darbuotojos parodė, kaip iš šiaudų pasigaminti kalėdinių žaisliukų eglutei papuošti. Tai — malonus užsiėmimas, kurį pristatome “Šiaulių krašto“ skaitytojams. Pluoštelis šiaudelių netrunka virsti dailiu angeliuku.

Irena Budrienė

Sąmoningas šventės laukimas

„Džiugu, kai šventėms ruošiamasi sąmoningai, laikantis tradicijų“, — sako muziejaus edukacinių programų vadovė Laimutė Tomkuvienė.

Į užsiėmimą atėjusioms šeimoms ji priminė senovinį burtą: prasidėjus Adventui, mergina gali nusilaužti obels šakelę ir ją pasimerkti — jeigu iki kalėdų šakelė pražys, panelė kitais metais ištekės.

Kad Kalėdų laukimas neprailgtų, L. Tomkuvienė siūlė daryti šiaudinius žaisliukus eglutei.

Žaisliukus galima gaminti tik pasiruošus žaliavą, o tai daryti reikia vasarą, kol javai dar „stovi“ lauke. Nukirsti jie nebetinka, nes šiaudas būna sugadintas — suskilinėjęs ir aptrupėjęs.

Specialistė patarė vasarą atsargiai nupjauti pėdą javų: „Prieš darbą šiaudus truputį sudrėkinkite vandenuku, suvyniokite į maišelį, palaikyti 15 minučių — tada karpomas šiaudas netrūkinėja“.

Nors rankdarbiams tinka įvairių javų šiaudai, bene mėgstamiausi — rugio. Rugys — aukštas, net vaikus praauga, turi daug šiaudo. Bet žaisliukai daromi ir iš avižos šiaudų.

Šiaudus galima susikarpyti į nedideles dalis, iškerpant suaugimus. Dalelės su suaugimais reikalingos girliandoms daryti.

Šiaudo lapeliai nulupami ir taip pat panaudojami žaisliukams gaminti.

Lietuviai, puošdami šiaudiniais žaislais Kalėdų eglutes, tikėjosi puikaus javų ir kitų gėrybių derliaus. Paprotys puošti eglutę Lietuvą pasiekė gana vėlai. Įdomu, kad kaimo troboje eglutė būdavo ne statoma, o kabinama po balkiu.

Iš šiaudelių — angeliukas

Įgudusiose edukacinių programų vadovės L. Tomkuvienės rankose pluoštelis šiaudelių netrunka virsti dailiu angeliuku. Tokį žaisliuką Kalėdų eglutei gali susikurti kiekvienas.

Apie dešimt neilgų šiaudelių per vidurį apsukami lininiu siūlu ir suveržiami taip, kad šiaudeliai liktų vienoje plokštumoje. Siūlą surišus šiaudelių krašteliai iš abiejų pusių apkerpami — išeina angeliuko sparneliai.

Kitas šiaudelių pluoštelis, surišus lininiu siūlu, viršuje praskleidžiamas per vidurį ir įstatomi sparneliai.

Po to dar kartą po sparneliais daromas surišimas. Angeliuko „marškinėliai“ taip pat apkerpami žirklėmis.

Štai ir — šiaudinis angeliukas, kurį galima kabinti ant Kalėdų eglutės.

Girliandų įvairovė

Girliandai suverti naudojamas lininis siūlas, adata ir šiaudiniai vamzdeliai. Kruopštesni žmonės nori plonesnio šiauduko, laibesnės adatėlės — tada ir girlianda atrodo ypač meniškai.

Girlianda veriama ant viengubo siūlo. Pirmiausia šiaudelį reikia perdurti per vidurį — girlianda neiširs. Perduriami dažniausiai šiaudeliai su suaugimais, nes kitur jų panaudoti neįmanoma, tik durti reikėtų ne per sukietėjimą, o šalia.

Galima verti šiaudinį vamzdelį išilgai. Vėl perdurti, ir vėl verti išilgai. Baigus siūlo galus surišti — girlianda paruošta kabinti ant eglutės.

Gražu, kai perduriami trys šiaudeliai, po to vienas veriamas išilgai. „Atsiranda įdomus žaismas, nebūtina verti taisyklingai“, — sako muziejaus darbuotoja.

Geometrinis žaisliukas

Gaminant žaisliuką, reikia ant siūlo suverti keturis šiaudelius ir surišti siūlo galus — išeina keturkampis. Reikėtų, kad šiaudiniai vamzdeliai būtų vienodo ilgio ir storio — tada keturkampis taisyklingas.

Po to kiekvieną kampą perrišti siūlu. Perrišus kampuose atsiranda po du siūlo galus. Ant vieno iš šiaudų kampuose esančių siūlų vėl verti po šiaudelį, tada siūlus surišti — gauname žaisliuko viršūnėlę.

Ant likusių kampuose siūlų vėl suveriame po vieną šiaudelį ir surišame kitame žaisliuko gale — gauname žaisliuko dugnelį. Štai ir pagamintas paprasčiausias geometrinis žaisliukas.

Jeigu žaisliuko pagrindui suversime ne keturis, o penkis ar šešis šiaudelius, — išeis penkiabriaunis ar šešiabriaunis žaisliukas. Toks dar įdomesnis.

Geometrinį žaisliuką galima papuošti kutu iš šiaudo lapelių.

Kutas daromas taip: šiaudo lapelių saujelė surišama per vidurį. Tada viename gale esantys lapeliai po pluoštelį nulenkiami į priešingą pusę ir surišami vieno centimetro atstumu nuo kuto viršaus (panašiai daroma gaminant kutus iš siūlų). Kuto apačia lygiai nukerpama ir iššukuojama adatos smaigaliu. Kutas paruoštas.

TRADICIJA: „Aušros“ muziejuje rengiami edukaciniai užsiėmimai atgaivino šiaudinių žaisliukų darymo tradiciją. 

SPARNELIAI: Siūlu surišus šiaudelius per vidurį jų krašteliai iš abiejų pusių apkerpami — išeina angeliuko sparneliai.

MARŠKINĖLIAI: Kitas šiaudelių pluoštelis surišus lininiu siūlu viršuje praskleidžiamas per vidurį ir įstatomi sparneliai. 

ANGELIUKAS: „Štai ir išėjo šiaudinis angeliukas, kurį galima kabinti ant Kalėdų eglutės“, — sakė Laimutė Tomkuvienė. 

GIRLIANDA: Pirma reikia perdurti šiaudelį, po to šiaudelį verti išilgai. 

ŽAISLIUKAI: Jeigu žaisliukų pagrindui suversime ne keturis, o penkis ar šešis šiaudelius — išeis penkiabriaunis ir šešiabriaunis. 

Jono TAMULIO nuotr.