Savavaliai priestatai įkalina namo bendrasavininkius

Savavaliai priestatai įkalina namo bendrasavininkius

Savavaliai priestatai įkalina namo bendrasavininkius

Kai name šeimininkauja kelios šeimos, dažniausiai net ne giminingos, kyla nemažai problemų. Sprendimas — suformuoti butus. Tačiau kartais tai atrodo neįmanoma.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Paaiškinimų daug

Šiaulių Margių gatvės 1 gyventojai jau ne pirmus metus vargsta, norėdami įforminti butus. 1938 metais statytame name gyvena šešios šeimos. Penkios įsikūrę pirmame aukšte ir viena — palėpėje.

Dideliame name po karo apsigyveno kelios šeimos, pasidalino dalimis. Senesni namo gyventojai yra girdėję tokių kalbų, jog namas jau seniai turėjo būti išskirstytas butais, tam ir pinigų buvo skirta. Tačiau lėšos kažkur „nuplaukė“, o butų taip ir neįformino.

Namo gyventojas Vytautas Kazlauskas vardija įstaigas, kuriose pastaruoju metu teko lankytis, ir žmonių pavardes, su kuriais bendravo, norėdamas įteisinti butus. Niekas gyventojams esą dorai net nepaaiškino, kokių veiksmų reikia imtis, kokiose įstaigose dokumentus tvarkytis. „Jau, atrodo, susitari, džiaugiesi, kad pagaliau pajudės reikalai, bet vis kas nors pakiša koją“, — sako namo gyventoja Stanislava Tavorienė.

Pasiteisinimų, kodėl negalima įforminti butų, valdininkai suranda begalę. „Vienoje įstaigoje išgirdau, kad daug tokių namų Šiauliuose. Kas čia dėtųsi, jeigu visi užsimanytų butais atsidalinti, man paaiškino“, — prisimena V. Kazlauskas. Kitur išgirdo atsakymą, kad pirmiau teks nusigriauti savavališkus priestatus. Nenoro ką nors keisti priežasčių, kaip spėja namo gyventojai, yra ir daugiau. Galbūt planuojama namą ateityje nugriauti, kai bus statomas industrinis parkas.

Negali parduoti savo dalies

Dėl to, jog namo gyventojai yra bendraturčiai, kyla nemažai problemų. Vieni be kitų sutikimo negali parduoti savo dalies. Pastaruoju metu situacija dar pablogėjo: Registrų centras nesutinka registruoti jokių sandorių, nes namas turi neįregistruotų priestatų.

Dauguma namo gyventojų butus čia įsigijo dovanojimo keliu. Seniau įstatymai nebuvo tokie griežti ir dėl neįregistruotų priestatų niekas „nekibdavo“. Dabar šis būdas nebetinka.

Gintaras Krušinskas savo dalį paveldėjo iš tėvų. Norėtų ją parduoti, bet tai neįmanoma, kol kaimynai nenusigriaus ar neįteisins savo priestatų. „Kaimynai, žinoma, savo “verandų“ negriaus ir dėl manęs nesivargins įregistruoti priestatus“, — įsitikinęs ponas Gintaras.

Paskambinus į Registrų centrą, kadastro duomenų tvarkymo skyriaus vedėja Irena Kučinskienė mums paaiškino, jog dokumentuose neatsispindi, kokia konkrečiai dalis priklauso G. Krušinskui, nurodytas tik jos dydis. Todėl esą sunku įrodyti, kad neįregistruoti priestatai nepriklauso šiam žmogui.

Priklausomi vienas nuo kito

Problemų kyla ir norint priregistruoti naują gyventoją. Reikalingas visų dalininkų sutikimas. Vienos dalies savininkė šiuo metu išvykusi į užsienį. Be jos namo gyventojai negali tvarkyti jokių dokumentų. Įgaliojimą moteris gali pasirašyti tik vienam konkrečių dokumentų tvarkymui.

Namo gyventojai — tarsi viena šeima, vieni be kitų žinios negali „pajudėti“. Tai vargina, o įteisinti butus jau baigia prarasti viltį.

Valdininkai pataria gyventojams pirmiausiai pasidaryti namo projektą. Tačiau brangiai kainuojančio projekto gyventojai bijo užsisakyti, nes nėra garantijos, kad jis išspręs visas problemas. Name gyvena nepasiturinčių šeimų, kurios tikrai neišgalės susimokėti už projektą.

Notarai mato ir kitą išeitį

Notarė Silva Jonaitienė šioje situacijoje mato ir kitą išeitį. Su Registrų centro padarytu namo planu atvykę pas notarą gyventojai gali pasidalinti, kokia patalpa kam priklauso, kurios patalpos yra bendra nuosavybė (kaip, pavyzdžiui, daugiabučių laiptinės), ir galiausiai savo dalis įregistruoti Registrų centre. Kai namas padalintas dalimis, bet nenustatyta, kam kokios konkrečios patalpos priklauso, atsiranda įvairių nesusipratimų. Jeigu kaimynas pasistato priestatą, keičiasi visų bendraturčių namo dalies dydis. Tačiau notarė pažymi, kad gyventojams reikėtų tiesiogiai kreiptis į notarą, nes tik turint visus reikiamus dokumentus prieš akis būtų galima daugiau padėti ir patarti.

Viskas paprasta, reikia tik pinigų

Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Zigmas Kavaliauskas čia didelių problemų neįžvelgia ir nurodo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos įstatymą „Dėl statinių ir patalpų formavimo į naujus kadastro objektus tvarkos išaiškinimo“. Įstatyme rašoma, kad “nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių (patalpų) savininkams pageidaujant performuoti jiems priklausančius statinius į naujus kadastro objektus (šiuo atveju, butus — aut. pastaba), atliekamos šios procedūros: savininkų prašymu projektuotojas parengia naujų kadastro objektų formavimo projektinius pasiūlymus — schemą; sudaromi bendraturčių susitarimai dėl bendrosios dalinės nuosavybės teise valdomų žemės sklypo, infrastruktūros objektų, statinio inžinerinių sistemų, konstrukcijų bei patalpų naudojimo suformavus naujus kadastro objektus; vienu metu parengiamos visų naujai formuojamų kadastro objektų kadastro duomenų bylos Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų nustatyta tvarka; pateikiamas prašymas Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriui organizuoti naujai formuojamų kadastro objektų pripažinimą tinkamais naudoti. Pripažinus naujai formuojamą kadastro objektą tinkamu naudoti, Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrius per 14 kalendorinių dienų nuo pripažinimo tinkamu naudoti akto pasirašymo perduoda pranešimą Kadastro tvarkytojui. Kadastro tvarkytojas padaro žymą nekilnojamojo turto kadastre.“

„Brangiausiai, žinoma, kainuos projektas, bet be jo gyventojai neišsivers“, — tvirtina Z. Kavaliauskas.

IŠNAŠA: Dauguma namo gyventojų butus čia įsigijo dovanojimo keliu. Seniau įstatymai nebuvo tokie griežti ir dėl neįregistruotų priestatų niekas „nekibdavo“.

ĮSTAIGOS: Vytautas Kazlauskas (dešinėje) vardija įstaigas, kuriose teko lankytis sprendžiant butų problemą, tačiauesą nė viena niekuo nepadėjo.

PRIESTATAI: Margių 1 gyventojai sako beprarandantys viltį įteisinti butus. Situaciją apsunkina neįregistruoti priestatai.

PROBLEMA: Namas stovi netoli geležinkelio, o pro pat langus eina neasfaltuota gatvė, tačiau čia mažiausia problema, tvirtina namo gyventojai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PROJEKTAS: Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Zigmas Kavaliauskas tikina, jog gyventojai be projekto neišsivers.

Redakcijos archyvo nuotr.