Savas verslas tarsi dar vienas kūdikis

Savas verslas tarsi dar vienas kūdikis

Savas verslas tarsi dar vienas kūdikis

Rima ir Alvidas Liaudanskai kaimo turizmo verslą pradėjo pačiu nepalankiausiu metu — statybos darbų įkainiai buvo sukilę, paskola procentus augino dar nepradėjus verslo. Sodyba duris atvėrė praėjusį rugsėjį. Sunkmečiu naujų sodybų Šiaulių apskrityje įsisteigė trys, o iš viso jų priskaičiuojama per dvidešimt.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Kitos išeities nebuvo

Šalia kelio Šiauliai-Joniškis Liaudanskų šeima turėjo 4,5 hektaro žemės. Porą metų ją nuomojo bendrovei. Kaimo turizmo verslą pasiūlė geografinė padėtis — Via Hansa magistralė, netoli Kryžių kalnas, pro šalį suka užsieniečiai.

Susigundė ir Europos Sąjungos parama, 2005 metais parengė verslo planą ir padavė paraišką paramai gauti. Prašymas patenkintas po metų.

„Statytis pradėjome 2007-aisiais, per patį statybų bumą ir išpūstų kainų burbulą. Į padarytą sąmatą nebeišsitekome, bet trauktis nebuvo kur — dalis pinigų buvo europinių, o jų negausi neįdėjęs savų. Ir neužtenka turėti 20— 30 tūkstančių, teko imti paskolą su kintamomis palūkanomis“, — ponia Rima mano, jog Europa pinigų lengvai nedalija. Teko derintis ir prie reikalavimų, visi darbai turėjo vykti konkurso tvarka, o tai taupyti nepadėjo.

Europinė parama verslui sudaro tik 20 procentų. Paskolą su 10,5 procento palūkanomis Liaudanskai mokės iki 2014 metų. Jai tenka aukoti ir šeimos pajamas.

„Iki to laiko turi suktis kaip nori, nes, tarkim, kritiniu atveju, parduoti negali“, — konstatavo šeimininkė.

Trečias vaikas

Etnografines tradicijas išlaikanti karčema, dvigalė troba, svirnas ir pirtis iškilo per pusantrų metų. Prieš tai teko iškirsti krūmynus palei kelią, išrinkti šiukšles, šukes. Pavargus ne kartą šmėsteldavo mintis: „Ką aš darau, kam to reikia?“

Sodyba atidaryta pernai, rugsėjo 21 dieną. Ponia Rima juokauja, kad po dviejų suaugusių dukrų tai yra trečias jų vaikas.

Galvodami apie verslą, Liaudanskai stebėdavo automobilių srautą, kad galėtų orientuotis, kiek klientų sulauks. Didelių vilčių, jog svirnas visą laiką bus pilnas svečių, nedėjo — orientavosi į pravažiuojančius ir pailsėti sustojančius vienai nakčiai.

„Pirmas dvi savaites žmonių nebuvo. Spalį užsukdavo iš smalsumo. Paskui — bumbt, ir nebeliko nė vieno. O žiemą būdavo, kad pirmo kliento karčemoje sulaukdavome tik pavakare“, — prisiminė sodybos savininkė. Tik dabar klientų ratas plečiasi.

Taupo dirbdami patys

Ponia Rima supranta, kad ne tik sunkmečiu, bet ir jam pasibaigus pelno nematyti — slegia paskola.

Taupydami Liaudanskai dirba patys: Rima prižiūri gėlynus, atsistoja už baro ir nueina į virtuvę, o vyras Alvidas tvarko svečių kambarius, prižiūri vejas. Patys plauna indus, skalbia patalynę. Tėvams padeda grįžtančios dukros — jaunėlė studentė ir Anglijoje dirbanti vyriausioji.

Pati sukiodamasi šalia svečių ir neišsiduodama, kad ji yra šeimininkė, ponia Rima įsiklauso į jų pastabas, pageidavimus. Dažniausiai žmonės stebisi, kodėl kaimo turizmo sodyba įsikūrė plynėje šalia kelio?

„Kartą girdžiu: “Kokio kvailumo šeimininkai — pasistatė keturis pastatus ant plyno lauko!“ Nutaikiusi tinkamą momentą svečiams pasiūliau pasižvalgyti po sodybą. Pamatę, kaip viskas įrengta, jie nuomonę pakeitė.

 

ŠEIMININKĖ: Tapusi sodybos šeimininke Rima Liaudanskienė nebeturi laisvadienių: „Pradėjus verslą arba vertiesi per galvą, arba nieko nedarai — tarpinio varianto nėra“.

VALDOS: Svirnas (kairėje), dvigalė troba ir pirtis išsibarstė 4,5 hektaro plote. Šiuos pastatus nuo kelio užstoja karčiama.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Daugiau: verslo paskola