Saulės baterijos funkcija ir nauda

Autorių nuotr.
Saulės energetikos sprendimai vis labiau populiarėja. Vis dažniau ant pastatų stogų ar laukuose galime pamatyti saulės modulius. Tai saulės elektrinės, tačiau jų pagamintą energiją reikia kažkur saugoti. Šią funkciją ir atlieka saulės baterijos.

Saulės baterijos funkcija

Reikia pastebėti, kad saulės baterijos terminas, kalbant apie saulės elektrines, dažnai painiojamas su kitais. Baterijomis vadinami ir kolektoriai, ir saulės moduliai, tačiau tai nėra teisinga – visi šie elementai atlieka visiškai skirtingas funkcijas. Tiek kolektoriai, tiek moduliai surenka saulės energiją ir paverčia ją elektra, o štai baterijos sistemoje atlieka kaupiklio funkciją.

Galima rasti diskusijų apie saulės baterijos naudojimo būtinybę. Kaupiklio ir saulės elektrinės sistemos yra itin paplitusios kai kuriose užsienio šalyse, tačiau lietuviai vis dar dažnai mano, kad naudojantis elektros energijos pasaugojimo paslauga baterija nereikalinga. Iš tikrųjų kaupiklis gali būti naudingas įvairiais atvejais, pavyzdžiui, nutrūkus energijos tiekimui iš tinklo, be to, taip nereikės papildomai mokėti už jau pagamintos elektros energijos saugojimą.

Kaip veikia saulės elektrinės su baterija?

Saulės baterija sukaupia elektros energijos perteklių (kai jos pagaminama daugiau nei suvartojama). Naudojant kaupiklį, galima sumažinti arba išvengti poreikio pagamintos elektros energijos perteklių perduoti į tinklą. Sistema veikia paprastu principu: saulės elektrinės pagaminta elektra pirmiausiai yra tiekiama ją vartojantiems įrenginiams, o jos likutis – saulės baterijai. Saulės baterijos talpai užsipildžius, elektros energija perduodama į tinklą pasaugojimui.

Nors visiškos autonomijos nuo tinklo galimybė skamba labai patraukliai, reikia pripažinti, kad šiuo metu ju yra labiau teorinė. Saulės baterijos gali būti skirtingos talpos ir šis parametras turi lemiamos įtakos jų kainai. Rinkoje populiariausios saulės baterijos gali sukaupti energijos kiekį, kurio tipiniams namų ūkiui pakaks tik gana ribotam laikotarpiui. Tai gali užtikrinti elektros tiekimą tamsiuoju paros metu, tačiau negalima pamiršti sezonų kaitos – atvėsus orams sumažėja ir saulės spindulių, tad ir elektros energijos saulės elektrinė pagamins gerokai mažiau. Rudens, žiemos laikotarpiu vien baterijos pajėgumo nepakaks.

Ar verta investuoti į saulės bateriją?

Jei saulės baterija negali suteikti visiškos autonomijos, gali kilti minčių, kad ji apskritai nereikalinga. Tokia nuomonė nėra teisinga. Visų pirma, saulės baterijos itin pasitarnauja avariniais atvejais ar vykdant planinius elektros tinklų priežiūros darbus. Juk nuolatinis elektros tiekimas gali būti labai svarbus, pavyzdžiui, kai ji naudojama namų šildymui.

Kitas privalumas – mažesnės sąskaitos. Kaupikliai jei ir neleidžia visiškai atsisakyti tiekimo iš tinklo, tai bent jau leidžia sumažinti iš ten gaunamos elektros energijos kiekį. O tai reiškia mažesnį pasaugojimo mokestį ir mažesnes sąskaitas. Saulės baterijos tarnavimo laikas gana ilgas, kai kurie gamintojai suteikia net dešimtmečio garantiją. Taigi, investicijos į kaupiklį neabejotinai atsipirks ir dar atneš naudos.