
Naujausios
PAGAMINTA ŠIAULIŲ REGIONE
Sapropelio tabletė pomidorui
Prieš keletą mėnesių Kelmės rajone, Panūdžių kaime, pradėtos gaminti ekologiškos trąšos augalams iš ežerų dugne susikaupusio sapropelio. Tai pirmoji tokių trąšų gamykla Europoje.
Sapropelis – ne tik trąša, padidinanti augalo produktyvumą ir pagerinanti skonį, bet ir vaistas.
Naujos kartos trąšas pradėjęs gaminti šiaulietis verslininkas Darius Kuzminskas sako, jog sapropelio tabletės – tai ekologinių trąšų revoliucija, prilygstanti skiepų išradimui medicinoje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Patentuota kaip unikalus produktas
Tarp miškų išsimėčiusios kelios Panūdžių kaimelio trobos. Vienoje iš jų, atvykęs į darbą, apsistoja šiaulietis verslininkas Darius Kuzminskas.
Ekskursiją po kaimo sodybėlę pradedame nuo medinio pastato, kuriame įkurdinta ekologinių trąšų gamybos technologinė linija. Netoli pastato – tuščias rezervuaras. Žiemą jame bus šaldomas sapropelis.
Sapropelio trąšų gamybos technologiją verslininkas pirko iš užsienio mokslininkų. Jau gauti sertifikatai. Panūdžiuose pagaminta produkcija bus patentuojama, nes tai unikalus produktas.
Trąšų gamybos procesas – ilgas. Nuo į dumblą panašios skystos košės, kuria, verslininko teigimu, galima lyginti veido raukšles ir netgi ją valgyti, iki žaismingų pakuočių su tabletėmis praeina dveji metai.
Ekologiška iš natūralių medžiagų pagaminta trąša augalų augimą ir produktyvumą padidina 10–30 procentų, pagerina daržovių skonį. Jose padaugėja gerųjų maistinių savybių. Be to, apsaugo augalą nuo ligų.
Domėjosi aštuonerius metus
Ne vieną su ekologija susijusį verslą turintis D. Kuzminskas sapropelio galimybėmis ir ekologiškų produktų gamyba domėjosi aštuonerius metus. Rinko informaciją, bendravo su mokslininkais.
Tai daryti paskatino Panūdžių kaime nupirktas Medinio ežeriukas. Sutvarkęs apleisto ežero pakrantes verslininkas atliko dugno tyrimus. Paaiškėjo, jog dugne esama sapropelio. Ši medžiaga susiformuoja iš durpių, tačiau, kad dumblas virstų sapropeliu, reikia dviejų tūkstančių metų.
Tai iš dalies atsinaujinantis žemės gelmių išteklius, randamas kai kuriuose ežeruose ar pelkėse po durpių sluoksniu. Manoma, jog ši medžiaga susiformavo kvartero laikotarpiu iš organinių nuogulų. Jos kaupėsi iš nunykusių vandens augalų ir gyvūnų likučių, susimaišydamos su mineralinėmis medžiagomis.
Sapropelio esama visame pasaulyje. Didžiausios jo sankaupos Azijos ir Europos vidutinės klimato juostos šalyse: Rusijoje, Skandinavijos pusiasalyje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Baltijos šalyse, Baltarusijoje ir Ukrainoje bei Šiaurės Amerikos kontinento Didžiųjų ežerų regione (Kanadoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose).
Sapropelio gavyba – kai kurių Lietuvos verslininkų veiklos rūšis ir pajamų šaltinis. Kurti su šiuo žemės ištekliumi susijusią verslo šaką sumanė ir D. Kuzminskas.
Dalį reikalingo sapropelio verslininkas išsiurbia iš savo ežeriuko, tačiau didžiąją dalį perka. Šios medžiagos daugiausia yra aplink Druskininkus išsimėčiusiuose ežeruose.
Didžioji dalis Kelmės rajone pagamintų trąšų eksportuojama į užsienį, dalį verslininkas parduoda Lietuvoje. Mūsų šalies rinkoje už įprastines trąšas 20 procentų brangesnis sapropelis sunkiai skinasi kelią. Didieji prekybos centrai nenori sudaryti konkurencijos jų platinamoms cheminėms trąšoms ir įvairiems substratams bei kompostams. Specializuotos parduotuvės linkusios taikyti dvigubus antkainius, todėl eksportuoti naująją trąšą labiau apsimoka.
„Jei turi gerą produktą, jis visuomet ras savo vietą pasaulyje. Juk yra daug šalių, kur žemė – labai prasta, tokia trąša ten labai praverčia“, – sako ponas Darius, neseniai įstojęs į Anglijos ekologinių ūkių asociaciją.
Revoliucija ant mūsų stalo
– Sapropelio tabletes jūs vadinate ekologinių trąšų revoliucija. Kodėl?
– Šis produktas žemės ūkyje prilygsta vakcinavimo išradimui medicinoje. Augalas auga ant natūralių gamtos sukurtų vaistų – sapropelio. Milijonai mikro ir makro elementų, antibakterinio, gamtinio antibiotiko patenka į augalą. O augalas maisto pavidalu patenka į žmogaus organizmą. Organizmas tampa stiprus ir atsparus ligoms. Mėšlas ar cheminės trąšos to neturi.
Sapropelio tablečių atvažiuoja pirkti šeimos, kurių vaikai – alergiški arba silpno imuniteto. Jie vaisius, daržoves ir net vaismedžius augina tręšdami sapropelio tabletėmis. Tokio maisto parduotuvėse nenusipirksi.
Pats išbandžiau – kasdien valgiau po šaukštą sapropelio. Visą savaitę. Kad sustiprėtų organizmas. Matote – dar gyvas.
– Vadinasi, naująsias trąšas galėtume pavadinti ir revoliucija ant mūsų stalo?
– Manau, jog taip. Šiuo maisto gausybės ir perprodukcijos laikotarpiu žmogus nebesugeba atsirinkti sau tinkamų produktų. Vartojimas – besaikis. Jei prisikeltų mūsų seneliai, kurie nuo stalo nuvalytus trupinius susiberdavo sau į burną, ir pamatytų, kokius kiekius maisto išmetame kaip atliekas, juos ištiktų infarktas.
Laikas siekti ne maisto kiekybės, o kokybės. Jei draugausime su savo organizmu, jis mūsų taip pat nenuvils. Ilgiau gyvensime, ir gyvenimas bus kokybiškesnis. Galiausiai rečiau varstysime gydytojų kabinetų duris.
– Įrodinėjant sapropelio naudą moksliniams darbams ir laboratoriniams tyrimams išleistos dešimtys tūkstančių eurų. Tai rodo vis atsakingesnį požiūrį į gamtą ir žmogų gamtoje. Ar susidomėjimas sapropeliu adekvatus mokslininkų indėliui?
– Pavyzdžiui, Anglijoje apie tokias trąšas niekas nebuvo girdėjęs. Bet, kai pamato laboratorinius tyrimus, labai nustemba. Net vietinis lordas atsiuntė savo darbuotoją nupirkti sapropelio trąšų.
Išbandyti išsiuntinėjome sapropelio trąšų į visas Europos, Skandinavijos, Saudo Arabijos šalis, Japoniją. Susidomėjimas – didelis. Žmonės noriai bando trąšas, kad pagerintų savo gyvenimo kokybę.
Vartotojams patinka ir pati tabletės forma, kuri žymi normą – viena tabletė vienam augalui. Ją galima ištirpinti vandenyje ir laistyti daržoves ar gėles. Galima ir sausą tabletę įkišti į dirvą, šalia augalo šaknies.
Noriai perka ir lietuviai. Nors kai kurie galbūt mąsto: pasisemsiu dumblo iš ežero dugno ir patręšiu žemę, bus tas pats. Nieko panašaus. Tik sugadinsite dirvožemį, niekas neaugs. Tik viename iš šimto ežerų yra sapropelio.
Gamins gydomuosius kremus ir kompresus
Šalia ekologiškų trąšų cecho Panūdžiuose kyla ir kito, kiek didesnio medinio pastato karkasas. Naujajame pastate iš sapropelio ir kitų miško bei laukų komponentų bus gaminami gydomieji kremai.
Šis kosmetikos iš sapropelio ir kitų gamtos medžiagų fabrikėlis, pasak Dariaus, taip pat bus pirmasis Europoje. Keletą produktų gamina latviai, tačiau šiaulietis verslininkas mąsto apie gerokai didesnes gamybos apimtis. Jis ketina gaminti keturiolikos rūšių gydomuosius kremus, kompresus nuo sąnarių uždegimo, pooperacinius randus gydančius kompresus.
Dalį čia pagamintų produktų parduos, dalį sunaudos vietoje, nes ketina statyti sanatoriją, kurioje bus gydoma sapropeliu, naudojama augalų terapija ir atliekamos grožio procedūros, mokoma pozityviai mąstyti.
Paprastume slypi genialumas
Verslą ne vienoje pasaulio šalyje plėtojantis D. Kuzminskas sako, jog dauguma jo projektų susiję su ekologija ir įdomūs ne tik Lietuvai. Verslininkas vadovaujasi principu, jog genialumas dažniausiai slypi paprastume: „Reikia remtis protingais žmonėmis, pozityviai mąstyti – ir viskas pavyks.“
Pastatus gamybai verslininkas stato ūkio būdu iš savo miško medienos. Dirba pats su keliais savo įmonės darbininkais. Ėmė tik keletą paskolų iš banko. Europos parama kol kas nesinaudojo.
„Trąšų gamybos cechelį pastatėme per tris mėnesius. Jeigu būčiau naudojęsis Europos parama, statyba būtų užtrukusi mažiausiai porą metų. Ilgai trunka projektų parengimas, paskui jų vertinimas, o statant – sąlygų įvykdymas“, – pasakoja verslininkas.
Verslo patirties ekonomikos magistro laipsnį turintis D. Kuzminskas mokėsi nuo vaikystės. Kadangi jo tėvų šeima vertėsi sunkiai, nuo dvylikos metų jis jau siuvo vadinamąsias „štukas“. O nuo šešiolikos metų mamos vardu įsigijo verslo liudijimą ir ėmėsi savarankiškos veiklos.
Sulaukęs aštuoniolikos, nusipirko butą Šiauliuose, o būdamas dvidešimt dvejų, įsigijo namą.
„Aplinkybės mane vertė nuolat galvoti, – pasakoja ponas Darius. – Niekuomet nesikračiau darbo. Pradėjęs studijas universitete, turėjau daryti pertrauką. Išvykau dirbti į Maskvą. Darbavausi bendroje Lietuvos ir Rusijos prekybos įmonėje. Esu dirbęs ir statybose. Visos patirtys dabar labai praverčia versle.“
Autorės nuotr.
Sapropelis – ežerų ir pelkių dugnuose po durpių sluoksniu randama medžiaga. Šią žaliavą trąšų gamybai verslininkas Darius Kuzminskas pirko.
Sapropelį naujoms verslo rūšims – trąšų gamybai naudojantis verslininkas Darius Kuzminskas plėtoja daugiau su ekologija susijusių verslo rūšių.
Sapropelio tabletes verslininkas Darius Kuzminskas vadina revoliucija.
Sapropelį iš Medinio ežero traukiančią įrangą Darius Kuzminskas pasigamino pats.
Ekologiškos trąšos gaminamos ekologiškame mediniame pastate.
Kyla kosmetikos fabrikėlio sienos.