
Naujausios
Ryškiaspalviai bateliai neleis būti pilka pelyte
Ryškiaspalviai batai su plunksnomis primena biblinės Ievos pasivaikščiojimą po rojaus sodus. Avalynės dizainerė, odos specialistė Berta Grebelė netolimoje ateityje planuoja sukurti dar ekstravagantiškesnę batelių kolekciją. Aistrą ir gebėjimą siūti avalynę ji paveldėjo iš prosenelio batsiuvio.
Simona PUŽAITĖ
simona@skrastas.lt
Simbolinės prosenelio naginės
Šiaulių universiteto odos specializacijos dailės magistrantė B. Grebelė namuose tebesaugo prosenelio batsiuvio pagamintas nagines. „Jos man kaip simbolis“, – sako mergina, tęsianti prosenelio tradicijas. Universiteto baigiamajam darbui ji pristatė ryškiaspalvių proginių batelių kolekciją, dekoruotą plunksnomis.
„Idėją kildinau iš pirmosios moters Ievos. Siejasi su rojaus sodais, Edenu, egzotinių paukščių plunksnomis. Rojaus vizualizaciją perkėliau į savo batelius, – pasakojo dizainerė. – Su tokiais bateliais moteris būtų vakaro žvaigždė“.
Bateliams ji naudojo visiškai baltą odą, kurią pati dažė ir tapė. Berta viliasi, kad jos kolekcija įkvėps moteris drąsiau rinktis ryškias spalvas – ne tik avalynės, bet ir aprangos, nebūti pilkomis pelytėmis.
Pasak B. Grebelės, aulinukus sukurti papraščiau nei proginius batelius, kadangi pastarieji reikalauja preciziškumo. Ploni dirželiai turi idealiai priglusti prie kojos, niekur neatvipti.
Studijuodama mergina pasigedo avalynės kūrimo, todėl pati susirado mokytoją, šiaulietę avalynės dizainerę Gražiną Rutkauskienę, kuri išmokė pagrindų. Bakalauro baigiamajame darbe ji sukūrė aulinukų be kulno kolekciją.
Avalynės ateljė vadovė G. Rutkauskienė gabią studentę po bakalauro studijų pasikvietė dirbti kartu.
Pirštai – subadyti adatų
Pasak Bertos, batus siūti nėra lengva, bet išmokti įmanoma. „Ne raketų mokslas“, – juokiasi. Odos meistrė geba kurti ne tik batus, bet ir rankines, diržus.
Avalynės ateljė dažniausiai siuvami batai nestandartinę, probleminę koją turintiems žmonėms, ieškantiems specifinės avalynės. Tarp užsakovų ir moterys, neradusios svajonių batelių parduotuvėje. Batai siuvami pagal individualią koją.
Beveik visas batų siuvimo procesas vyksta rankomis. Meistras pats traukia oda batus, nėra specialių mašinų.
„Kai rinkausi odos specialybę, viena dėstytoja pasakė – merginos, gražių rankų ir nagų neturėsite. Pirštai būna subadyti adatų, ant rankų patenka dažų. Būna, su plaktuku užsiduodu per pirštą, yla persiduriu... Bet, kai myli darbą, čia menka bėda“, – pasakoja mergina.
Šiauliuose gyvenanti ir dirbanti Berta nesiruošia emigruoti į užsienį ar kraustytis į sostinę. Patriotiškai nusiteikusi mergina įsitikinusi – kažkam reikia pasilikti Lietuvoje ir ją puoselėti, o į sostinę ir taip visi suvažiavę.
„Per daug myliu savo artimuosius, kad galėčiau emigruoti. Dviem vasaroms buvau išvykusi pagal „Work and travel“ programą į Jungtines Amerikos Valstijas. Per tą laiką labai pasiilgau šeimos, todėl neįsivaizduoju, kad galėčiau visą laiką gyventi užsienyje“, – sakė šiaulietė.
Vasarą – batai iš lino
B. Grebelė pataria įsigyjant batus atkreipti dėmesį į tai, ar lankstus padas. „Dabar avalynė dažnai būna labai kietu padu, eini kaip su kaladėmis. Kuo minkštesnis padas, tuo moteriai patogiau“, – aiškina ji.
Pastaruoju metu madingi vadinamieji „batai žudikai“ – aukšta 15 centimetrų pakulne. Meistrės žodžiais, šiems batams pasiūti Lietuvoje trūksta reikiamų medžiagų.
Į madą grįžta batai smailėjančia nosimi, masyviu kulnu, net platėjančiu apačioje. Išlieka nemari batų klasika – „oksfordai“, smailiakulniai aukštakulniai. Batų dizainerė pažymi, jog vis dažniau žmonės batus renkasi pagal savo skonį ir stilių, nei mados klyksmą.
Berta yra gaminusi ažūrinius ilgaaulius pjaustytomis tūrinėmis rožytėmis. Vasarą populiarūs iš audinio siūti, lininiai batai.
Vienetiniai rankų darbo batai, be abejo, brangesni negu parduotuvėje, tačiau, B. Grebelės teigimu, kaina prieinama. Pasisiūti šokių batelių į Šiaulius iš visos Lietuvos atvažiuoja šokėjai.
Batų ar rankinių iš parduotuvės Berta nebeperka – pasisiuva pati. Anksčiau net nepastebėdavo, bet dabar nuėjusi į parduotuvę akyla akimi pamato nekokybišką siuvinį.
„Visada jausdavau silpnybę batams. Pati jų turiu nemažai. Vyro viena lentyna, mano – visa likusi spinta“, – juokiasi ji.
Jono TAMULIO nuotr.
PATRIOTIZMAS: „Kažkam reikia pasilikti Lietuvoje ir ją puoselėti“, – neabejoja avalynės dizainerė Berta Grebelė. Ji nesiruošia emigruoti į užsienį ar kraustytis gyventi į sostinę.
Asmeninio archyvo nuotr.
IŠSKIRTINUMAS: Batų dizainerė sukūrė išskirtinius rožinius batelius ir prie jų priderino rankinę.
SPALVOS: Batų pagrindas – balta oda, ją kūrėja dažė norima spalva, siekdama išgauti skirtingą efektą.
KOLEKCIJA: Šiaulietės avalynės dizainerės Bertos Grebelės ryškiaspalvių batų kolekcijoje – Rojaus sodų vizualizacija.