Naujausios
Kas ta rožinė ir kaip ją atpažinti?
Iš tikrųjų rožine vadinamas odos uždegimas, kuris yra progresuojantis ir daugeliu atvejų pasireiškia veido srityje. Jei rožinės gydymas nėra pradedamas, būklė laipsniškai blogėja: iš pradžių skruostai parausta tik laikinai, o vėliau raudonis tampa nuolatinis, pereina į eritrozę. Odos paraudimas su paviršiuje išryškėjusiomis kraujagyslėmis vadinamas kuperoze – tai nuolatinė būklė.
Taigi, rožinė turi polinkį progresuoti, tačiau dažnai manoma, kad jos simptomai laikini ir greitai savaime pranyks. Tokia nuomonė klaidinga, nes tik tinkamas rožinės gydymas gali sustabdyti raudonio progresą, dėl kurio atsiranda ryškių kapiliarų, pūlinukų ir kt. Nesiimant veiksmų, rožinė gali kelti didelį diskomfortą, apsunkinti odos būklę ir pakenkti estetinei išvaizdai, o kartu ir pasitikėjimui savimi. Be to, kuo anksčiau rožinės gydymas bus pradėtas, tuo lengviau bus kontroliuoti raudonį.
Rožinės diagnostika ir atsiradimo priežastys
Pastebėjus periodiškai atsirandantį ar nuolatinį raudonį, reikėtų kreiptis į dermatologą. Ši liga diagnozuojama be specialių tyrimų, atsižvelgiant į simptominį bėrimą ir jo lokaciją. Sudėtingesniais atvejais gali būti atliekama odos biopsija, tačiau jos prireikia retai.
Gydytojas įvertina odos būklę ir pažeidimus, skiria priemones. Svarbu žinoti, kad rožinės gydymas nėra baigtinis procesas, jis labiau skirtas būklei kontroliuoti. Kai kurie pacientai visą gyvenimą gyvena su rožine, tačiau moka tinkamai pasirūpinti savo oda, tad pažeidimus sunku ir pastebėti. Antra vertus, delsiant kreiptis į dermatologą ir nesiimant veiksmų, oda gali būti stipriai ir negrįžtamai pažeista.
Vienos aiškios rožinę lemiančios priežasties negalima įvardinti, nes ligą gali sukelti įvairūs veiksniai. Ji gali būti ir paveldėta, ir įgyta, dažnai pasireiškia jauname amžiuje – vaikystėje ar paauglystėje. Įtakos raudonio atsiradimui gali turėti odos erkutės, alerginės reakcijos, gana dažnai būklę išprovokuoja stiprus nudegimas saulėje.
Kaip gydoma rožinė?
Rožinės gydymas yra paremtas dirgiklių vengimu: rekomenduojama atsisakyti saulės vonių, vengti pirčių, itin karšto ir aštraus maisto, intensyvaus fizinio krūvio, alkoholio ir kitų provokuojančių veiksnių. Odos priežiūrai reikia rinktis specialias kosmetines priemones, kartais skiriami ir vaistai – tai priklauso nuo ligos sunkumo. Papildomai rožinės simptomai gali būti gydomi kosmetinėmis procedūromis, pavyzdžiui, lazeriu.
Tinkama kasdienė odos priežiūra lemia yra labai svarbi gydymo dalis. Geriausiu pasirinkimu laikoma speciali kosmetika, tačiau galima rožinės gydymas ir natūraliomis priemonėmis, tačiau jų veiksmingumas nėra pagrįstas tyrimais. Be to, labai svarbu pasirūpinti odos apsauga nuo saulės, nes būtent ji yra vienas iš rožinės rizikos veiksnių.