Renkamės langus. Į ką atkreipti dėmesį?

Renkamės langus. Į ką atkreipti dėmesį?

Renkamės langus. Į ką atkreipti dėmesį?

Langai — namų veidas. Juos rinktis reikia ypač atidžiai, mat jie pirmiausia krenta į akis. Be estetinės funkcijos, ne mažiau svarbu ir daugybė kitų: langai saugo nuo šalčio ir karščio, izoliuoja garsą, pagaliau saugo namus nuo plėšikų. Kokiais kriterijais vadovautis renkantis, kad langus naudotumėme ilgai ir nenusiviltume jų kokybe?

Audra SURVILAITĖ

Langų rūšys

Aliuminio langai — siekiantiems ilgaamžiškumo ir modernumo. Jie dar ir patogūs, praktiški, šiuolaikiški. Nepakeičiami ten, kur reikia tvirtų konstrukcijų ar sudėtingų techninių sprendimų (didelių gabaritų langams). Galimos bet kokios profilio spalvos. Labiausiai tinka visuomeninės paskirties pastatuose. Butų savininkai palyginti nedažnai renkasi aliuminio langus, kadangi jie atrodo šalti, nejaukūs. Kita vertus, pasirinkimą lemia ir „žmogiškasis“ faktorius, pavyzdžiui, portugalų namuose net 90 procentų langų — aliuminio!

Plastikinių langų svarbiausia dalis — profilis (plastiko ir metalo konstrukcija). Kuo profilių storis didesnis, tuo geresnės langų eksploatacinės savybės. Ploniausieji–60 mm profiliai–yra naudotini tik pastato viduje įrengiamoms pertvaroms bei durims. Dažniausiai naudojami 70 mm storio profiliai, tačiau griežtėjant statybų norminiams reikalavimams vis dažniau naudojami ir storesni, pasižymintys dar geresnėmis savybėmis.

Tarp geriausių profilių gamintojų–suomių ir vokiečių pavadinimai: „Rehau“, “Veka“, “Trocal“, “Schüko“, “Kömmerling“ ir kt. Specialistai primygtinai rekomenduoja netaupyti renkantis kokybišką profilį.

Profiliai būna baltos arba juodos spalvos. Pageidaujant jie dengiami įvairių atspalvių ir faktūros laminatu. Aišku, tai kainuos papildomai–langas pabrangs maždaug 30 procentų.

Kaip patikrinti plastikinio lango kokybę? Pirmiausia atidžiai apžiūrėkite profilio išorę — jis turėtų būti baltas ir švarus. Kitas profilio kokybės kriterijus — kamerų skaičius. Pirkėjas, aišku, į vidų neįlįs, kad pamatytų dviejų ar penkių kamerų tai profilis, todėl belieka pasikliauti pardavėjo demonstruojamu perpjautu profilio pavyzdžiu... Trečia, kokybiško plastikinio lango tikrai nenusipirksite „pigiau grybo“.

Plastikinių langų pranašumai: ilgaamžiškumas, lengva prižiūrėti, saugumas, didelis formos, dydžio, atidarymo būdų pasirinkimas. Trūkumai: neekologiški, elektrostatiniai.

Mediniai langai — jaučiantiems natūralumo, jaukumo ir tradicijos poreikį. Jie gerai sulaiko šilumą, izoliuoja garsą, yra ekologiški. Mediniai langai „kvėpuoja“ ir šis procesas padeda palaikyti kambariuose drėgmės balansą.

Trūkumai: reikia daugiau priežiūros, jie nėra atsparūs mechaniniam poveikiui. Be to, medinių langų kainos paprastai didesnės negu plastikinių langų.

Pagrindinės ir dažniausiai naudojamos medienos rūšys yra ąžuolas, pušis, raudonmedis bei maumedis.

Aliuminio-medienos langai — praktiškas pasirinkimas visiems, neabejingiems medžio grožiui, tačiau besirūpinantiems lango rėmo ilgaamžiškumu. Šie langai iš išorės padengiami aliuminiu, kuris apsaugo medinį langą nuo nepalankių klimato sąlygų. Tai vieni brangiausių langų.

Bendrieji reikalavimai

Renkantis bet kokio tipo langus būtina atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:

Pasirinkite patikimą langus pardavinėjančią įmonę, jau turinčią nemažą patenkintų klientų būrį. Nesidrovėdami klauskite, kiek metų ji egzistuoja, galbūt net apžiūrėkite objektus, kuriuose įmonė montavo langus.

Susipažinkite ir su įmonės dokumentacija–profesionalai ne tik kad neslėps jos, tačiau su malonumu rodys skirtingus sertifikatus, diplomus ir liudijimus.

Montavimas. Darbų kaina tikrai neturėtų priklausyti nuo lango kainos, t. y. brangesnis langas — brangesnis jo montavimas.

Nepakliūkite į spąstus „du langai už vieno kainą“–tai ne tas atvejis, kai galima sėkmingai sutaupyti.

Didžiausią dėmesį skirkite visiems sutarties punktams ir langų brėžiniams bei aprašymams.

Kaip tinkamai prižiūrėti plastikinius langus?

Nors plastikinius langus yra gana lengva prižiūrėti, tačiau, kad jų eksploatacija būtų tinkama ir ilgaamžė, būtina žinoti keletą taisyklių.

Lygūs plastikiniai paviršiai valomi lengvai–paprastu arba muiluotu vandeniu.

Negalima naudoti abrazyvinių bei natrio valiklių, benzino, nes jie gali pažeisti valomus paviršius. Stiklo paketams valyti tinka visos stiklų valymui skirtos priemonės.

Plastikinių langų guminės tarpinės pagamintos iš šiuolaikinių medžiagų, tačiau laikui bėgant ir jos sensta. Norėdami išsaugoti tarpinių elastingumą ir savybę sulaikyti bet kokius skersvėjus ir lietų, turėtumėte vieną ar du kartus per metus nuvalyti nuo jų purvą ir bent artėjant žiemai sutepti specialia priemone.

Bent vieną kartą per metus išvalykite ir sutepkite visas judančias plastikinio lango mechanizmo dalis. Nenaudokite medžiagų, savo sudėtyje turinčių dervų ar rūgšties.

Taip pat nepamirškite nuolat vėdinti patalpų. Efektyviausias vėdinimas, kai langas atidaromas plačiai, o ne praveriamas: tai neturėtų trukti ilgiau nei 5 min., todėl šilumos energijos bus sunaudota labai nedaug, o oro drėgmė patalpose greitai pasieks normalų lygį.

PASIRINKIMAS: Tegu naujas langas atneš į jūsų namus jaukumą ir šilumą, taps patikima apsauga ir interjero puošmena.