Realūs pavyzdžiai, kaip racionaliai ir efektyviai gali būti panaudojami kreditai

Ne paslaptis, jog visuomenėje vartojimo paskola ir kitų rūšių kreditai neretai „piešiami“ negatyviomis spalvomis: pradedant kredito bendrovių tapatinimu su savanaudiškų paskatų turinčiais nesąžiningais verslininkais ir baigiant pastarųjų paslaugomis besinaudojančių asmenų vadinimu finansiškai neraštingais, tinginiais, asocialiais ar netgi dar „gražesniais“ epitetais. Tačiau, pažiūrėjus toliau savo siauro pasaulėlio ribų, ties kuriomis, deja, dažno suvokimas ir baigiasi, apstu džiuginančių pavyzdžių, kaip racionaliai ir efektyviai buvo panaudoti kreditai. Šiame straipsnyje keliais tokių pavyzdžių ir pasidalinsime. Žinoma, istorijose naudojamu herojų vardai yra pakeisti. Kreditų bendrovės, vadovaudamosi Lietuvos Banko reikalavimais, be kitų principų, laikosi ir griežtos asmens duomenų apsaugos.

Situacija Nr. 1

Eglė visą gyvenimą, pradedant vaikyste, kentėjo nuo burnos ertmės problemų. Labiausiai – vizualiai pastebimų kreivų dantų. Dėl šios priežasties moteris, nors ir įsigijusi personalo valdymo magistrą universitete, darbo pagal išsilavinimą niekada nedirbo. Tiesą sakant, niekada net ir nebandė kandidatuoti į tas pozicijas, kurių darbo specifika reikalavo kontakto su klientu akis į akį: dirbo fiziškai sunkius darbus gamybos, pramonės įmonėse, o, dėl naktinių pamainų, sušlubavus sveikata, buvo priversta išeiti iš darbo savo noru.

Svarstant įvairias galimybes, kaip pagerinti savo finansinę padėtį, Eglė nusprendė eiti ilgiausiu, tačiau užtikrintu keliu. Tai yra – pradėti nuo kompleksą sukeliančios problemos (dantų tiesinimo) sprendimo. Ortodontas, kurio kompetencija moteris pasitikėjo, dantų gydymo paslaugų išsimokėtinai pasiūlyti negalėjo. Tad, įvertinus visas prieinamas galimybes, Eglė nusprendė pasinaudoti kreditu, skirtu medicininėms reikmėms padengti.

Praėjus pusmečiui po atliktos dantų tiesinimo procedūros, moteris sėkmingai praėjo atranką personalo atrankos specialistės pareigoms užimti. Uždarbis naujoje darbo vietoje buvo gerokai didesnis už ankstesnį, tad, Eglė, žinoma, šiek tiek „susispausdama“, kreditą grąžino 12 mėnesių anksčiau sutartyje numatyto termino. Vadinasi, sutaupė gana solidžią sumą palūkanų atžvilgiu.

Situacija Nr. 2

Tadas uždarbiu niekada nesiskundė, tačiau, nevengdamas gyvenimo džiaugiantis šia diena, santaupų niekada neturėjo. Priešingai: vyro „sąskaitoje“ kaupėsi įvairių rūšių kreditai, su kuriais iš pradžių jokių problemų nekilo. Na, neskaitant tų kuriozinių, keliolika eurų palūkanų kainavusių situacijų, kai vyras, pasimetęs sutarčių gausoje, tiesiog pamiršo sumokėti mėnesio įmoką. O priminimą apie tai, žinoma, atsiuntė skolų išieškojimo bendrovė.

Gamybos ir pramonės srityje, dėl Rusijos ir Ukrainos karo, prasidėjus krizei, etatų mažinimas palietė ir Tadą. Vyro iš darbo neatleido, tačiau vietoje pilno etato liko tik pusė. Gaunant dvigubai mažiau pajamų, turint vis dar didelius poreikius ir net kelias „kabančias“ paskolos sutartis, atsiskaityti su kreditoriais kiekvieną  mėnesį darėsi vis sunkiau. Kelis kartus pasinaudojęs galimybe atidėti paskolos įmokos mokėjimą, Tadas suprato, jog tai, ypač – turint kelias paskolas –  finansiškai nuostolingas variantas.

Vyras kreipėsi į vieną iš kredito bendrovių, kurios teikiamomis finansinėmis paslaugomis naudojosi ir, kaip galimas sprendimas iš susidariusios situacijos buvo pasiūlytas paskolų refinansavimas. Tai – sparčiai populiarėjanti finansinė paslauga, kurios esmė – turimų finansinių įsipareigojimų sujungimas į vieną, kreditoriui suteikiant naują paskolą palankesnėmis sąlygomis (mažesnė palūkanų norma, mažesnė mėnesinė įmoka ir kita) nei iki šiol.

Taigi, nors Tadas, atrodytų, ir pasiėmė kitą paskolą (tiesa, pasikartosime, jog ji buvo panaudota turimų finansinių įsipareigojimų padengimui), jo gyvenimas gerokai prašviesėjo.

*        Vietoje N skaičiaus atskirų paskolų sutarčių, liko tik viena. Vadinasi, daugiau jokios rizikos, pasimetus tarp popierių, tiesiog pamiršti sumokėti įmoką ir patirti su tuo susijusią finansinę žalą – „prikapsėjusius“ delspinigius.

*        Mėnesinė įmoka gerokai sumažėjo, o tai, žinant sumažėjusias vyro pajamas, yra neabejotinas pliusas.

*        Jei Tadui iškils būtinybė dar kartą pasiskolinti (tiesa, vyras jau suprato, jog paskolų ėmimas viena po kitos nėra pati geriausia praktika), kreditorius, įvertins jo esamą finansinę situaciją, suteiks galimybę pasiskolinti papildomai.

Situacija Nr. 3

Gintarė dirbo, dirbo ir dirbo. Paklausta, kada paskutinį kartą atostogavo su šeima, turėdavo gerai pagalvoti. Dėl didelio krūvio ir psichologinio spaudimo darbe, moterį kankino nemiga, dažnai aplankydavo negatyvios mintys. Tikriausiai net nereikia sakyti, jog santykiai su partneriu kasdien vis prastėjo. Situaciją aštrino ir faktas, jog jau porą metų niekaip nepavyko susilaukti taip norimos atžalos.

Artimieji, susirūpinę Gintarės sveikata, primygtinai jai liepė apsilankyti pas gydytoją. Tačiau, atlikus visus reikiamus tyrimus, fizinių sveikatos problemų diagnozuota nebuvo. Šeimos daktarė, puikiai žinanti Gintarės situaciją, davė auksinį patarimą, o, tiksliau – primygtiną rekomendaciją: moteriai žūtbūt reikalingos atostogos.

Gintarė kurį laiką minėtų patarimu pasinaudoti delsė. Priežastis elementari – laisvų pinigų stygius. Nors abu su partneriu uždirbdavo tikrai nemažai, didelę pajamų dalį „atsiriekdavo“ būsto paskolos įmoką bei išlaidos namų įrengimui. Galiausiai, matydama, jog situacija negerėja, o, priešingai, tik ritasi žemyn, Gintarė priėmė sprendimą pasiskolinti. Iš pažiūros – be jokios rimtos priežasties, tačiau šios moters atžvilgiu atostogos buvo tiesios būtinos.

14 dienų praleidus su vyru poilsinėje kelionėje, moteris grįžo it naujai gimus. Beje, tuo metu, porai atsipalaidavus, užsimezgė ir būsimo poros mažylio gyvybė! Kadangi paskolos suma nebuvo labai didelė, o sutarties laikotarpis – gana ilgas, mėnesio įmokos jokio diskomforto šeimai, atradusiai vienas kitą iš naujo, jokių problemų nesukėlė.

Taigi, tikrai primygtinai nebrunkame kreditų, sakydami, jog tai – universalus „receptas“ kiekvienam. Reikia įvertinti savo individualią situaciją ir nuspręsti, ar finansiniai įsipareigojimai tikrai yra „įkandami“. Tačiau pateikti pavyzdžiai, manome, yra puiki iliustracija, kaip žmonės, turėję skirtingų problemų, gautą paskolą sugebėjo panaudoti tikrai efektyviai.  

Užs. Nr. 561241