
Naujausios
Rankomis kurtos dovanos sušildo sielą
Kelmės rajono Minupių kaimo moterims artėjant šventėms nereikia sukti galvos dėl dovanų. Dovanas artimiesiems jos kuria laisvais vakarais. Tai dekupažu pagražintos dėžutės, papuošalai iš karoliukų, riešinės, rankų darbo muiliukai ir kūno šveistukai, iš vilnos velti dirbiniai. Toms dovanoms neprilygtų nė brangiausias pirktinis daiktas.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Viskas prasidėjo nuo projekto
Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Minupių universalaus daugiafunkcio centro vadovė ir šio kaimo bendruomenės pirmininkė Eurika Drungilienė pasakoja, jog prieš septynerius metus buvusioje Minupių mokykloje įkūrus bendruomenės namus reikėjo organizuoti užimtumą.
Bendruomenės pirmininkė parašė projektą „Moters verslumo ugdymas“. Už gautas lėšas surengti kursai, kuriuose dalyvavo per 30 moterų. Jos mokėsi vėlimo, dekupažo ant medžio ir stiklo, verti papuošalus iš karoliukų. Kursų vadovės dalijosi paslaptimis, kaip parduoti savo darbelius.
Tačiau dažniausiai iš žemės ūkio ir gyvulių gyvenančios kaimo moterys neturi laiko padaryti tiek papuošalų, kad jų užtektų ir parduoti. Grožybių kūrimas yra tik maloni laisvalaikio veikla po sunkių kaimo darbų. O sukurti darbeliai – tai mielos dovanos savo artimiesiems ir giminaičiams, bendruomenės svečiams. Tokių dovanų nerasi parduotuvėse.
Mokosi ir moko
E.Drungilienė pasakoja, jog kursuose įgavusios pradmenų, moterys toliau tobulinasi pačios. Tam procesui vadovauja ji, bendruomenės pirmininkė. Pati ieško idėjų leidiniuose ir internete. Išmoksta, išbando naujus kūrybos procesus, po to jų moko Daugiafunkcį centrą lankančius vaikus. Laisvomis valandėlėmis į veiklą įsijungia ir tų vaikų mamos bei močiutės.
„Taip kaimo moteris ištempiame iš namų, jos pajunta kūrybos džiaugsmą, kartais jos nė nežino, jog turi talentą kurti, daug kūrybinės išmonės, – mintimis dalijasi E.Drungilienė. – Ir pati negalvojau, jog kada nors kursiu gražius darbelius. Prisimenu tik, kad pradinėse klasėse gražiai piešdavau. Bet paskui visas kūrybines fantazijas užgožė ūkis, kaimo darbai, kasdieniai rūpesčiai. Dabar, vadovaudama Daugiafunkciam centrui, privalau tobulėti. Norėdama ko nors išmokyti vaikus, privalau ir pati kasdien tobulintis, mokytis.
Tik kai kurių darbelių kūrimas nepigiai atsieina. Brangiai kainuoja dažai. Jų pirkti tenka važiuoti į miestą. O daug prisipirkti negali. Per ilgesnį laiką jie surūgsta. Be to, bijo šalčio.
Pamenu, prieš kelerius metus parašiau projektą, už gautas lėšas pripirkau daug medžiagų rankdarbiams. O akriliniai dažai ėmė ir sugedo. Todėl vis stengiuosi ieškoti pigesnių kūrybos būdų.“
Įvaldė dekupažo meną
Minupių kaimo moterys pasirenka užsiėmimą pagal savo pomėgius ir gabumus. Penkios puikiai įvaldžiusios dekupažo ant medžio meną. Susirinkusios į bendruomenės namus jos sukuria darbelių savo namų aplinkai, dovanoms, dalį palieka bendruomenės namuose, kad seniūnijos ir rajono renginiuose dalyvaudama bendruomenė kaip rėmėja turėtų dovanų.
Dekupažo meną įvaldžiusi ir pati bendruomenės pirmininkė E.Drungilienė. Ji sako, kad dekupažu galima atnaujinti seną daiktą, suteikti prabangų vaizdą paprastai medinei dėžutei. Galima atnaujinti net seną rankinę ir padėvėtus batus. Dekupažu galima papuošti ir namų apyvokos daiktus. Pavyzdžiui, Kaziuko mugei minupiškės padaro dekupažu puoštų medinių mentelių. Tai puikus suvenyras.
Bendruomenės namuose stovi dekupažu atnaujinta sena skrynia. Padėkliukai, dėžutės arbatai papuoštos įstabiais paveikslais.
E.Drungilienės dekupažo darbų ir paveikslų parodos surengtos Užvenčio kultūros centre, Užvenčio ir Pašilėnų bibliotekose.
Mažos paslaptys
Ponia Eurika mielai dalijasi dekupažo paslaptimis. Moteris turi prisikaupusi įvairiaspalvių servetėlių su gėlėmis, įvairiais raštais. Jos labai svarbios kuriant dekupažo technika. „Nuvažiavusi į prekybos centrą pirmiausia ieškau gražių servetėlių“, – sako bendruomenės pirmininkė.
Medinę dėžutę pirma reikia padengti specialiu skysčiu. Taip ant medžio uždedamas vadinamasis gruntas. Kai jis išdžiūsta, dėžutės dangtelis nudažomas baltai. Tam reikia įvairių dydžių ir įvairių formų šepetėlių.
Tuomet išsirenkama puošybai labiausiai tinkama popierinė servetėlė. Nuimami du jos sluoksniai. Lieka tik trečiasis labai plonas sluoksnis su gėlėmis, raštais ar kitokiu piešiniu. Servetėlę reikia priklijuoti prie nudažyto dėžutės dangtelio dekupažiniais dažais. Tuomet nuspalvinti foną ir padengti laku.
Daiktadėžes ponia Eurika dažniausiai daro krikštynoms, arbatos dėžutes – įvairioms progoms, net medžiotojams – su miško vaizdu. Labai populiaru dovanoti dekupažu puoštas raktines, dėžutes su apdovanojamo žmogaus Zodiako ženklu.
Dekupažo techniką Minupių moterys pritaiko ir piešdamos ant stiklo. Paprasti, tik įdomesnės formos stiklo buteliai virsta įstabiausiomis vazomis.
Pavasarį minupiškės ketina dekupažu pasipuošti molinius gėlių vazonus. Tai, pasak E. Drungilienės, taip pat labai malonus procesas.
Bendruomenės patalpas puošia E. Drungilienės kurti paveikslai ant vadinamo ryžinio popieriaus. Technika panaši į dekupažo. Tik šis kūrybos procesas atsieina šiek tiek pigiau.
Nuo segės iki muilo
Bendruomenės pirmininkė ir Daugiafunkcio centro vadovė stengiasi ieškoti vis įvairesnių veiklų Minupių vaikams ir suaugusiems.
Kartais suorganizuojami kursai. Juos mielai lanko ne tik minupiškiai, bet ir Užvenčio žmonės.
Moterys išmoko velti iš vilnos. Iš veltos vilnos padaro segių, kitokių papuošalų ir malonių smulkmenų.
Kai kurios moterys ir Daugiafunkcį centrą lankančios mergaitės veria auskarus, seges, koljė ir kitokius papuošalus iš karoliukų. Bendruomenės moterys ir vaikai išmoko virti ekologišką muilą iš natūralių medžiagų.
Paprastą muilo gabalėlį apipynę vilna padaro originalų kūno šveistuką. Šis gabalėlis, pasak moterų, ir muiluoja, ir šveičia. Ne tik atstoja ir muilą, ir kempinę, bet yra ir labai taupus.
Daug minupiškių rankdarbių jau yra iškeliavusių į užsienį. Jų dovanoms perka grįžę emigrantai, kaip suvenyrus – į Kelmės rajoną atvažiavę užsieniečiai. Į svečias šalis nemažai jų išveža pačių minupiškių vaikai, pargrįžę atostogų į savo kaimą. Jei pavyksta kokį darbelį parduoti, už gautas lėšas perkamos medžiagos kitiems darbams.
Autorės nuotr.
KŪRYBA: Minupių kaimo bendruomenės pirmininkė ir Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Minupių universalaus daugiafunkcio centro vadovė Eurika Drungilienė sutelkė kaimą kūrybai.
SEGĖS: Laisvalaikiu minupiškės iš įvairių medžiagų sukuria segių.
PAVEIKSLAI: Bendruomenės namus puošia Eurikos Drungilienės ant vadinamojo ryžinio popieriaus kurti paveikslai.
VAZONAS: Dekupažu Eurika Drungilienė papuošė molinį vazoną. Pavasarį šio meno mokysis ir kitos Minupių kaimo moterys.
PADĖKLIUKAS: Padėklą kavai ir arbatai Eurika Drunglienė papuošė kaimišku vaizdeliu.
DĖŽUTĖ: Dekupažu dekoruota arbatos dėžutė papuoš virtuvės stalą.
ŠVEISTUKAS: Minupiškės vilna apvelia muilo gabaliuką ir gauna gražų kūno šveistuką, kuris ilgai tarnauja ir puošia vonios kambarį.
Minupių universalaus daugiafunkcio centro nuotr.
PAMOKA: Eurika Drungilienė prieš Velykas mokė centro lankytojus dekupažo technika marginti kiaušinius.