
Naujausios
Pynimai iš vytelių, laikraščių, siūlų
Kriukų miestelio (Joniškio rajonas) gyventojai pinti moka ne tik iš vytelių, bet ir iš laikraščių, statybinių juostelių, storų siūlų. Vietos bibliotekoje atidaryta trijų gražiadarbių Stanislavos Ramonaitės, Sergėjaus Lukošiaus, Algimanto Ščegausko darbų paroda „Pynimas – ne vargas, tai malonumas“.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pina kasas iš siūlų ir medžiagos juostų
Kriukietė Stanislava Ramonaitė pastaruoju metu sėdėdama prie televizoriaus ir žiūrėdama serialus laiką leidžia pindama kasas. Ne iš savo plaukų, bet iš senų storų siūlų, kuriuos pirmiausia suveja į kamuolius, o paskui, padalijusi į tris storesnes sruogas, dėlioja pynę. Kartais ilgesnę, kartais trumpesnę. Žiūrint, kokio dydžio paklotėlį ar kilimėlį nori pagaminti.
Supintą siūlų kasą moteris suka ratu ir susiuva iš blogosios pusės, kuri bus nematoma. Tada iš tos pačios pusės prisiuva iškirptą medžiagos gabalą, tarsi kokį „padą“.
Apskritas siuvinys tinka po gėlių vazonu ant palangės padėti, nes sulaiko šaltesnio oro sroves, ir po karštu dubeniu dera, didesnį ir prie lovos galima patiesti, kad basomis netektų ant grindų stotis, arba naudoti kaip šuns, katino guolį.
Galima apskritus padėkliukus susiūti kelis, sujungiant į vieną kilimėlį.
Stanislava Ramonaitė pasakojo per vieną vakarą daug siūlų kasų pripinanti, o kitą – jas susiuvanti.
Lygiai taip pat padėkliukus moteris gamina ir iš medžiagos. Ne vieną seną suknelę ar sijoną juostomis sukarpė ir į kasas supynė.
„Tokių darbelių kartą pamačiau vartydama laikraščius ar žurnalus, ir pamėginau“, – pasakojo kriukietė.
Popierinių vytelių stebuklai
Jos bičiulis Sergėjus Lukošius parodai pateikė vazelių, dėžučių, dubenėlių, nupintų iš popierinių juostelių, kurias susuka ant virbalo. Tokias juosteles vyras pasiruošia iš laikraščių, žurnalų arba reklaminių parduotuvių lankstinukų. Pastarųjų juostelės būna ypač spalvingos.
Vyras juosteles pina kaip ir vyteles. Baigęs darbą galus suklijuoja, kad neiširtų. Galima gaminius ir nulakuoti arba nudažyti.
Kartą jis bičiulės paprašė daugiau laikraščių ir vėliau ją nustebino, parodydamas nupintą dailų krepšį, su kuriuo ir į parduotuvę ne gėda būtų nueiti, arba galima namuose laikyti sudėtus laikraščius bei kitus daiktus.
Vyras taip pat sugalvojo, kaip panaudoti plastmasinius gėrimų butelius. Sukarpęs juos juostelėmis, surišo tinklą, kuriuo ketina apgaubti pavėsinės šonus.
Triratis pagal nuotrauką
O štai Algimantas Ščegauska,s Kriukuose gerai žinomas meistras, viena sveika ranka sugebantis iš vytelių nupinti krepšių grybams, bulvėms, dėžučių siūlams ar skalbiniams susidėti, padėkliukų vaisiams, saldainiams, puskrepšių, kabinamų ant sienos, į kuriuos šeimininkės sumeta svogūnus, česnakus ar kitas gėrybes, namelių katėms.
Prieš kurį laiką dukra nufotografavo jai patikusį pintą triratį ir parodė nuotrauką tėčiui. Algimantas ilgai nedvejojo, tuoj sumojo, kaip ratus išlenkti ant paties pasigamintos medinės apvalios formos, kaip juos sutvirtinti. Ant viršaus uždėjo apvalią pintinę – bus padėklas didesniam gėlės vazonui.
Tokių triračių A. Ščegauskas sako pagaminęs jau apie dešimtį, dalis iškeliavo ir į kitus rajonus pagal užsakymus.
Vyriškis daugiau pynimu pradėjo užsiimti maždaug prieš penkerius metus, pomėgį greičiausiai paveldėjęs iš savo tėvo.
100 krepšų per porą mėnesių
Kriukietis žaliavos – lazdynų, karklų vytelių – pripjauna miestelio apylinkių grioviuose. Pina gaminius iš „gyvos“ medžiagos, vytelių nedžiovina ir nemirko, kaip elgiasi kiti šio amato puoselėtojai. Tai užimtų daug laiko. Vyras vyteles tik nužievina ir nuskuta, išlygina. Pats ir kai kuriuos amatui reikalingus įrankius pasigamina, pavyzdžiui, aštrų peilį. Ne kiekvienas peilis tinka, nes turi tiesiog „kibti“ prie vytelės, o būna, kad kliūva, lengvai neslysta.
Labiausiai paklausūs daugelį metų išlieka paprasti bulvių krepšai, kuriuos jis gamina ne tik iš vytelių, bet ir iš plastmasinių statybinių juostelių, kurias skelia pusiau, kad nebūtų tokios plačios, tada nekaip atrodytų. Žmonės mėgsta ir dailius krepšelius iš nenužievintų vytelių, traukia jų sodri spalva.
Algimantas Ščegauskas turi neįgalumą, kuris atitinka seniau buvusią trečią grupę, tad yra laikomas iš dalies darbingas. Vyras darbo ir nevengia. Kriukų seniūnė Audronė Impolienė, atėjusi pasveikinti parodos autorių, pasakojo, kad šis žmogus prieš kurį laiką pats atėjo į seniūniją ir pasisiūlė dirbti. Per du mėnesius viešųjų darbų seniūnijai jis nupynė net apie šimtą krepšų.
Kriukų gražiadarbius pristatydama kalbino parodą organizavusi bibliotekininkė Violeta Navickienė, renginį žaismingu vaizdeliu paįvairino vietos pagrindinės mokyklos tėvų klubo nariai.
Autorės nuotr.
DARBAI: Iš vytelių pinti Algimanto Ščegausko darbai – labai dailūs, kruopštūs.
SUGEBĖJIMAS: Algimantas Ščegauskas pina viena sveika ranka.
TRIRATIS: Algimantas pina ne tik įprastus krepšius, bet ir triračius gėlėms.
KREPŠAI: Populiariausi išlieka bulvių krepšai.
NENUŽIEVINTOS: Daili pintinė iš nenužievintų karklų vytelių.
PAKLOTĖLIS: Stanislava Ramonaitė paklotėlius siuva iš pintų siūlų arba medžiagų juostų kasų.
PANAUDOJIMAS: Stanislavos Ramonaitės rankose – Sergėjaus Lukošiaus iš laikraščių vytelių nupintas dailus krepšys, su kuriuo galima ir į parduotuvę ar turgų eiti.
PYNIMAS: Padedama bibliotekininkės Violetos Navickienės (kairėje) Stanislava Ramonaitė rodė, kaip pina siūlų „kasas“.
TINKLAS: Stanislava Ramonaitė (dešinėje) ir bibliotekininė Violeta Navickienė demonstruoja Sergėjaus Lukošiaus tinklą, surištą iš plastmasinių sukarpytų butelių juostelių.