Putpelės išlaiko dekoratyvinių vištų kolekciją

Putpelės išlaiko dekoratyvinių vištų kolekciją

Putpelės išlaiko dekoratyvinių vištų kolekciją

„Tai tikrai virusas“, – apie naminių paukščių auginimą sako Bertužių kaime (Šiaulių rajonas) gyvenanti Orintos ir Vaido Krasauskų pora. Prieš beveik trejus metus jie nusipirko keletą putpelių tik dėl dukrelių, o šiandien augina apie šimtą. Šeimos hobis – apie šimto dekoratyvinių vištų kolekcija.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Pradžia – kelios putpelės

„Įsigijome kelias putpeles tik dėl kiaušinukų dukrelėms“, – nusišypso Orinta Krasauskienė, prie kurios glaudžiasi pustrečių metų dvynės.

Prie dešimties putpelių netruko prisijungti dar dešimt, po to dar dešimt. Šiuo metu narvuose gyvena apie šimtą putpelių. Jos per dieną padeda per 80 kiaušinių.

Šeima kiaušinius ne tik vartoja, bet ir parduoda. Iš jų gaminami įvairūs patiekalai, šeima mėgsta ir marinuotus kiaušinius.

„Skani ir putpelių mėsa, bet šeimai pavalgyti reikia kokių 5-6 putpelių, nes viena sveria apie 200 gramų“, – sakė Vaidas Krasauskas.

Narvelyje gyvena po 30 putpelių patelių ir 12 patinėlių. Vienadieniai putpeliukai parduodami po 3 litus, o didelės putpelės iki 15 litų.

Mažosios pagalbininkės drąsiai lesina vištas

Už namo dailiai nupjauta žolė, pasodinta medelių, tačiau apie 100 kvadratinių metrų teritorija skirta ne šeimos poilsiui – kruopščiai aptvertoje teritorijoje vaikštinėja šeimos hobis – apie šimtas per 20 rūšių vištų.

„O kiek dar gražių vištų norime įsigyti!“, – sako moteris, tačiau kol kas apsiribos tokia kolekcija, nes prieš akis vienas svarbiausių išbandymų – pirmasis žiemos sezonas.

Priartėjus prie aptvaro vartelių, suskumba ir vištų būrys. Laukdamos lauktuvių jos gali sekioti patvoriu šeimininkus kad ir visą dieną. Kai kurios vištos stengiasi skristi, tačiau tvora joms neįveikiama.

Ponia Orinta juokiasi, kad eidama pas vištas būtinai nešasi ir lesalo, nes kitaip vištos jos nesuprastų. Lesalo paukščiams drąsiai žeria ir Krasauskų mažylės.

Mama pasakoja, kad dukros nebijo vištų, jas lesina, glosto, atsidaro ar uždaro namelio dureles ar vartelius, kartais pagavusios neša į namelį. Viena mergaičių nubėga į vištų namelį ieškoti padėtų kiaušinių. Atsargiai atneša radinį mamai.

Kolekcijos egzemplioriai ir išperinti

„Tiek paukščių pas mus atsirado nuo pavasario. Apie 80 vištų išsiperinome inkubatoriuje, kitas nusipirkome iš Lietuvos paukščių augintojų. Įdeda supakuotą kiaušinį į autobusą, o mes lekiame pasiimti. Iškart toks siuntinys keliauja į inkubatorių“, – pasakojo šeima.

Augintojai stengiasi sudaryti negiminingas paukščių poras. Patikina, kad Lietuvoje beveik žygdarbiui prilygsta susirasti negiminingą paukštį. Mažesnių veislių paukščiai – pigesni už didesniųjų, paukščių pora kainavo nuo 50 iki 200 litų, o kiaušinis perinti nuo 2 iki 5 litų.

Pirko po 10, 20 kiaušinių. Pirmajam perinimui atsisiuntė apie 200 kiaušinių, iš jų išsirito apie 80 viščiukų. 21 dieną prie inkubatoriaus stovi ir laukia. Vienas lukštas jau skyla ir išsirita viščiukas, o kitas taip ir lieka nepajudėjęs.

Krasauskai planuoja paukščius veisti, kad šis jų hobis bent pats save išsilaikytų. Paukščiams reikalingas ne tik lesalas, bet ir kokybiškai įrengti nameliai vasarai ir žiemai.

Šiuo metu per dieną vištos padeda 4-5 kiaušinius. Kiek kiaušinių padės jau subrendusios vištos, augintojai galės pasakyti tik kitais metais.

Keturbutis su langais ir laktomis

Paukščių vasaros namus sutuoktiniai juokais vadina keturbučiu, nes suręstame namelyje yra atskiros keturios patalpėlės su įėjimais, langais, apšvietimu, laktomis, lesalui skirtais indais, bei mini aptvaru.

Šeimininkai iš pradžių bandė patys grupuoti kokių veislių vištos su kokiomis gyvens, tačiau per laiką „kambariokai“, su kuo patinka gyventi, atsirinko patys.

Nuo kelių šimtų gramų iki kelių kilogramų skirtingų rūšių vištos ir gaidžiai sugyvena gana taikiai. Konfliktuoti pradeda dažniausiai tos, kurios išeina „į laisvę“ užauginusios viščiukus. Kitas vištas užkabinėti nevengia Hamburgo gaidelis, kuris atsiradęs būryje bandė įvesti savo tvarką.

„Vienos vištos ramios, kitos – aršios peštukės. Mes, naujokai, pradėjome nuo ramesnio charakterio vištų“, – pasakojo augintoja.

Vasaros sezonas vištoms planuojamas iki spalio pabaigos, kai jos vaikštinės po lauką. Žiemai jau ruošiamas voljeras.

Patirties semiamasi ir iš kitų augintojų

Pasinėrę į naują sritį vyras ir žmona domisi paukščių auginimo, veisimo, priežiūros subtilybėmis, bendrauja su kitais augintojais, rūpinasi ir prižiūri ūkį abu.

„Smagiausia, kad paukščiai mums yra bendras hobis. Vyras sumeistrauja paukščiams namelius. O ką moteris su plaktuku gali?“ – retoriškai paklausia ponia Orinta.

Sutuoktinių planuose rikiuojasi darbų virtinė: perdaryti namelius, pritaikyti kai kuriuos vištoms, kurios negali sušlapti plunksnų, taip pat atskirti teritoriją viščiukams, perdaryti užtvarą. Šis hobis jiems labai mielas ir norisi plunksnuotosioms augintinėms suteikti geras gyvenimo sąlygas.

„Teisybę mums sakė: nuvažiavęs parsivežti pirmosios dekoratyvinės vištų šeimos, parsiveši jų kelias. Kai kada patys iš savęs pasijuokiame, kad mus užvaldė paukščiai“, – šypsojosi sutuoktiniai.

Jono TAMULIO nuotr.

ŠEIMA: Orinta ir Vaidas Krasauskai gimus dukrelėms nusipirko ir pirmuosius paukščius. Dabar šeima paukščiais rūpinasi keturiese.

ŠEIMININKĖS: Ponia Orinta su dukrelėmis ne tik lesina paukščius, mažylės patikrina, ar nepadėta vištų namelyje kiaušinių.

GRAŽUOLĖ: Šilkinė vištelė laukia, kol šeimininkai jai suras jos vertą patinėlį.

PASIRINKIMAS: Kuoduotųjų paduanų veislės vištų šeimynėlė su visais paukščiais vaikščioti nepageidauja, renkasi ramų gyvenimą aptvare.

STILIUS: Kelių mėnesių Bramos veislės višta.

AUGINTINIAI: Įvairių rūšių, apie 100 vištų, Krasauskų kieme įsikūrė nuo pavasario.

KIEKIS: Apie šimtas auginamų putpelių kasdien padeda apie 80 kiaušinių.