
Naujausios
Pusantro tūkstančio metrų siūlų – vienai suknelei
Per šiuos metus Raimonda Kančauskienė numezgė septynias sukneles. Dabar ėmėsi vilnonio kilimo. Didžiulį ovalų kilimą neria vąšeliu iš dešimties kilogramų užsilikusių vilnonių siūlų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
„Vyrui varžčiukai, man siūliukai“
Kelmės rajone, Kukečių seniūnijos Lupikų kaime gyvenanti Raimonda Kančauskienė pagal profesiją yra virėja-konditerė, tačiau tenka dirbti sarge mokykloje. Mėgstamiausias jos užsiėmimas – megzti arba nerti.
Pomėgiui ponia Raimonda dabar gali skirti nemažai laiko: du sūnūs užaugo, o ūkį Kančauskai sumažino. Raimondai lieka daugiau laiko nerti ir mezgti, vyrui – meistrauti.
„Man siūliukai, vyrui varžčiukai“, – šypsosi auksarankė, šiemet jau numezgusi septynias sukneles, riešinių ir kitokių smulkmenų, kojinyčių ir drabužėlių anūkams.
Prieš mėnesį pradėjo ir jau baigia nerti didžiulį vilnonį kilimą. Apvalus kilimas užima beveik pusę svetainės. Šalia guli didžiuliai pilkų siūlų kamuoliai. Kilimui jų suners apie 10 kilogramų.
Vilnonių siūlų ponia Raimonda turėjo iš anksčiau. Jie – šiurkštoki. Drabužiui nelabai tiko. O kilimui – pats tas. Seniai norėjo atnaujinti namus šiltu kilimu. Nertas kilimas bus ne tik šiltas, bet ir patogus, patvarus.
Mezginiai be siūlių
Toje pačioje svetainėje ir manekenas, vilkintis vieną iš naujausių megztų suknelių, ir kabykla, kurioje suknelės, megztukai.
Daugelį drabužių mezgėja nešioja pati. Kai kuriuos padovanoja.
Pastaruoju metu patiko megzti drabužius be siūlių. Net rankovių nereikia įsiūti. Visas drabužis mezgamas išvien, platesnės vietos išplatinamos raštu. Tokie drabužiai tinka kartais skirtingo, bet artimo dydžio moterims.
Dažniausiai sukneles mezga, bet kai kurias vasarines neria vąšeliu.
Kad mezginys pavyktų ir būtų mielas, ponios Raimondos nuomone, svarbūs trys dalykai: geri tinkami siūlai, gražus raštas ir tikslūs išmatavimai.
Dėl siūlų pastaruoju metu nėra jokių problemų. Pasiūla labai didelė, tik reikia apgalvoti, ką megsi ir tinkamai pasirinkti. Ne visi siūlai yra kokybiški, todėl moterys juos renkasi remdamosis sava patirtimi ir kitų mezgėjų patarimais.
Anksčiau mezgėjos siūlus pirkdavo pagal svorį. Dabar dažniau perka atsižvelgdamos į metrus. Pavyzdžiui, suknelei reikia apie pusantro tūkstančio metrų siūlų. Jie, priklausomai nuo kokybės ir storumo, kainuoja apie 15–30 eurų.
Raštas – fantazijos reikalas. R. Kančauskienė daug idėjų semiasi ir iš interneto. Ji priklauso feisbuke esančiai mezgėjų grupei. Grupės moterys dalijasi mintimis, idėjomis, raštais, viešina savo mezginius ir nėrinius.
Savo mezginius R. Kančauskienė eksponavo ir „Lino šventėje“.
Kad nustotų megzti perspėja žadintuvas
Mezgti ir nerti poniai Raimondai – pats mėgstamiausias užsiėmimas. Kai pradeda nerti, negali atsitraukti. Kartais tenka nustatyti žadintuvą, kad jis įspėtų, jog laikas prie kitų darbų.
Nerti ir mezgti moterį išmokė vienuolika metų vyresnė jos sesuo. Ji labai gražiai mezgė. Mažoji Raimonda, smalsumo vedama, bandydavo tęsti sesės darbą ir sugadindavo mezginį. Tuomet sesuo, netekusi kantrybės, megzti išmokė ir Raimondą.
Taip nuo vaikystės ir mezga. Mano, jog trauka rankdarbiams ir jiems reikalingas kruopštumas atėjo iš močiutės, kuri buvo gera audėja.
„Augau tarybinio deficito laikais. O puoštis norėjau, – pasakoja ponia Raimonda. – Tuomet būdavo sunku gauti ir siūlų. Pirkdavau kojines, ardydavau, garindavau, iš siūlų megzdavau sukneles ar megztukus. Mama mane girdavo, nors kartais ir nelabai gražiai ką nors numegzdavau. Skatino, kad tik neužmesčiau savo rankdarbių. O aš kantriai ardydavau, kai nepasisekdavo, ir megzdavau iš naujo.“
Kol būdavo jauna, Raimonda sako gatvėje kartais su savo megztais drabužiais pasijusdavusi nejaukiai. Gal žmonės galvojo, kad iš neturto vaikšto savo megztais drabužiais? Tačiau vėliau suprato, jog žmonės atsisuka ir nužiūri todėl, kad savo rankomis kurti drabužiai – originalūs, tokie vieninteliai, be to, gražūs.
Dabar R. Kančauskienė jau nesigėdija vaikščioti su savo rankų darbo drabužiais. Tačiau supranta ir tuos, kurie jų nemėgsta. Rankomis megzti drabužiai be privalumų turi ir trūkumų. Jų negalima dėti į skalbyklę. Tenka skalbti rankomis. Ne visos moterys šiandien nori tai daryti.
Asmeninės nuotr.
Raimonda Kančauskienė puikiai jaučiasi su pačios megzta suknele.
Šiais metais Raimonda Kančauskienė numezgė septynias sukneles. Visos jo unikalios.
Originalus megztukas. Tokio neturi niekas kitas.
Tokia skarelė pareikalavo daug kantrybės ir laiko.
Autorės nuotr.
Raimonda Kančauskienė mėgsta kurti ir riešines.
Kilimą Raimonda Kančauskienė neria jau daugiau kaip mėnesį.