Programinės įrangos gigantas pasamdė šiaulietį

Programinės įrangos gigantas pasamdė šiaulietį

Programinės įrangos gigantas pasamdė šiaulietį

Gediminas Ramanauskas birželio 21 dieną pradeda dirbti Sietlo (Amerika) priemiestyje Redmonde įsikūrusioje didžiausios programinės įrangos kompanijoje „Microsoft“. Dvi savaitės viešnagės pas tėvus Šiauliuose yra trumpas atokvėpis po įtemptų bakalauro studijų. Jas baigė metais anksčiau — per trejus metus. 4 balų vertinimo sistemoje Gedimino žinios įvertintos 3,9 balo ir medaliu.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Mokėsi ir dirbo

G. Ramanauskas kompiuterinės inžinerijos studijas baigė Nebraskos valstijos Omahos universitete.

Studijas Amerikoje pasirinko po mainų programos, į kurią iš 130 pasaulio moksleivių jis buvo atrinktas dar besimokydamas vienuoliktoje klasėje. Privačiose Amerikos mokyklose mokytis metus laiko tąkart buvo atrinkti 5— 6 moksleiviai iš Lietuvos.

Vaikinas Omahos universitetą pasirinko kaip Šiaulių universiteto partnerį. Jis paskaičiavo, jog ten jam studijos kainuos pigiau. Už studijas susimokėdavo gaudamas stipendijas už gerą mokslą. Ten stipendijos skiriamos būtent mokslui, o ne pragyvenimui.

Kai ir dauguma studentų, Gediminas dirbo. Bet užsieniečiams studentams įsidarbinti yra sunkiau. Pirmus du semestrus universiteto valgykloje jis plovė ir indus, ir padavėju buvo renginių metu. Antrais studijų metais Gediminas dirbo lazerinę įrangą kuriančioje firmoje.

Mokėsi naktimis

Kompiuterinės elektronikos inžinerijos departamento bakalauro studijas su matematikos specializacija baigė šių metų gegužę. Ši programa Omahos universitete yra aštunti metai. Gediminas į universiteto istoriją įeis kaip pirmasis šio departamento studentas, bakalauro studijas sugebėjęs baigti metais anksčiau.

Jis neslėpė: mokėsi labai intensyviai, tam buvo palanki ir mokymosi sistema. Pasirinktas studijų programas, suderinus su studento mokymosi procesą koordinuojančiu profesoriumi, galima sukeisti semestrais. Jei turi laisvo laiko, pasakojo vaikinas, gali rinktis programas net iš sekančio semestro. Bet tai leidžiama ne visiems studentams.

Vaikinui lengva nebuvo. Paskutiniais, trečiaisiais studijų metais metais, jis miegoti eidavo 5 valandą ryto. Nuo 9 iki 13 valandos būdavo paskaitose, grįžęs numigdavo iki 16 valandos ir vėl mokydavosi.

Rezultatas: bakalauro studijas baigė per trejus metus ir su medaliu už gerą mokymąsi. Omahoje mokslas vertinamas 4 balų sistemą. Šiauliečio vidurkis buvo 3,9 balo.

Į ateitį per karjeros mugę

Nuo antro kurso Gediminas kasmet važiuodavo į Linkolne rengiamas Karjeros muges. Sistema, pasakojo jis, elementari. Susirandi dominančios kompanijos stendą, pabendrauji su atstovais, palieki CV ir lauki pasiūlymų.

Šiauliečiu susidomėjo navigacinės įrangos kūrėja „Garmin“, tačiau jis čia įsidarbinti neskubėjo. Sekančiais metais CV jis paliko “Microsoft“ atstovams. Kodėl gi nepanadžius? Tačiau vilčių daug neturėjo, jam nepatiko, kaip tuomet pasirodė, neprofesionalus bendravimas. Skirtingai nei kitos kompanijos, ši studentų papildomai neklausė nieko, jiems tereikėjo motyvacinio laiško.

Netrukus kompanija į Omahos universitetą atsiuntė savo atstovus susitikti su atsirinktaisiais studentais. Interviu su kiekvienu truko pusvalandį.

Gediminas prisiminė: atstovas nesidomėjo, ar studentas kompanijai yra tinkamas dėl techninių žinių — jie tikrino studentų asmenines savybes ir sugebėjimą dirbti komandoje. Vienas iš klausimų buvo, ar Gediminui teko dirbti grupėje ir ar buvo konfliktas, kurį jam teko išspręsti?

Technines žinias tikrino 6,5 valandos

Po 3 savaičių, praėjusių metų gruodį, Gediminą pakvietė atvykti į Sietlą, kompanijos būstinę. Ten, amerikiečių terminais, jam pasiūlė penkis interviu. Tik vėliau jis sužinojo, jog jau po pirmojo pokalbio sekantis kompanijos atstovas pasitikslina, ar verta toliau gaišti laiką su šiuo studentu. Ir taip yra po kiekvieno interviu, kuris truko po valandą, o paskutinis — net pusantros valandos.

Lyg tarp kitko pasidomėję, kokius projektus yra sukūręs studentas, kompanijos atstovai skyrė technines programavimo užduotis. Kiekviena jų buvo vis sudėtingesnė.

Skaičiavimus reikėjo atlikti ne prie kompiuterio, o sprendimo būdą užrašant lentoje. Dar vienas reikalavimas — sprendžiant reikia mąstyti garsiai.

Po šių interviu egzaminavusi komanda vaikinui nepasakė nei „taip“, nei “ne“. Atsakymo laukė mėnesį. Vėliau jis sužinojo, kad jam buvo ieškoma tinkama komanda.

Visas bendravimas su „Microsoft'u“ — nuo pirmojo interviu iki galutinio sprendimo, truko apie penkis mėnesius.

„Oi, džiaugsmas labai didelis“

Taip Gediminas sako apie laukiančias permainas. Dar būdamas paauglys ir vartodamas vieną iš „Microsoft“ produktų — kompiuterinę programą, jis pagalvodavo: “Ši komapanija yra viena iš didžiausių pasaulio mosntrų ir ją patekti dirbti yra neįmanoma“.

Gediminas žino, jog pirmus metus jo pramogos ir linksmybės nelaukia. Jis karjerą pradeda „Microstft“ būstinėje, kurioje dirba iki 50 tūkstančių darbuotojų. Iš viso kompanijos padaliniuose pasaulyje dirba 95 tūkstančiai žmonių.

Šiauliečio laukia 45— 50 valandų darbo savaitė arba beveik po 10 valandų kasdien. Šiuo metu keturi teisininkai rūpinasi jo darbo viza užsienyje. Amerikoje, sakė Gediminimas, per metus užsieniečiams išduodami tik 65 tūkstančiai darbo vizų, jų nelieka per savaitę.

Vienas iš nedaugelio laimingųjų

Gedimino sėkmę bene ryškiausiai iliustruoja ir toks faktas. Kasmet į programinės įrangos kompaniją bando įsidarbinti 130 tūkstančių žmonių. Kompanija atsirenka virš tūkstančio.

Kompanija apmokės Gedimino persikraustymo išlaidas iš Omahos į Sietlą. Jis planuoja išsinuomoti automobilį ir su nedideliu savo turtu pats įveikti pustrečio tūkstančio kilometrų. Į Sietlą atvyks anksčiau ir išsinuomos butą. Nuomos kainos, palygino jis, yra didelės ir siekia per tūkstantį dolerių per mėnesį.

Už nuomą mokės pats. Tačiau kompanija apmoka vieną iš brangiausių Amerikoje sveikatos draudimų.

Iš Sietlo į darbą Redmondo priemiestyje kompanijos darbuotojai yra atvežami. Taip yra todėl, kad kompanija rūpinasi ekologija ir siekia mažinti atmosferos taršą. Net didesnius pirkinius, kurios darbuotojai įsigyja, nemokamai pristato kompanija. Jei Gediminas į darbą norės važiuoti viešuoju transportu, jam kelionė taip pat bus nemokama. Pirmaisiais metais šiauliečiui priklausys trys savaitės atostogų.

— Ar nebaugu pradėti dirbti milžiniškoje kompanijoje, kol kas tarp nepažįstamų žmonių? — klausiu Gedimino.

— Kompanija rūpinasi naujų darbuotojų socializacija. Rengiamos, pavyzdžiui, naujokų futbolo rungtyėes. Naujokai kartu eina į kiną, kviečiami į naujų produktų prezentacijas.

— Kadangi Amerikoje esi ne pirmus metus, priprasti nebus sunku?

— Amerikiečiai yra labai nuoširdūs žmonės. Tik yra sukurtas stereotipas, kad jie stori, o jų šypsenos nenuoširdžios. Bet man smagiau, kai žmogus šypsosi gal netikra šypsena, bet nėra susiraukęs.

PALYGINIMAS: Gediminas Ramanauskas tiki, jog jo matematinimas gabumams įtakos turėjo grojimas fortepionu ir saksofonu. Kai groji, sakė jis, reikia labai greitai mąstyti, kaip nuo natų „peršokti“ ant reikiamų klavišų.

STUDENTAS: Šiauliečiui bakalauro studijos jau yra baigtas etapas. Bemieges naktis jam primins ne tik diplomas, bet ir medalis už gerą mokslą.

Jono TAMULIO ir asmeninio albumo nuotr.