Profesionalus trintuvas (blenderis) Jūsų namų virtuvei

Autorių nuotr.
Patyrusios namų šeimininkės ir profesionalūs virėjai kartais išgirsta klausimą: "Koki trintuvą rekomenduojate?". Atsakant į šį klausimą svarbu atsižvelgti į keletą veiksnių. Tik tada būsite tikri, kad įsigysite šimtu procentų jūsų poreikius atitinkančią įrangą.

 

Kuo skiriasi stacionarus ir rankinis trintuvas?

Virtuvinius maišytuvus skirstome į du tipus: stacionarius ir rankinius. Abu modeliai atlieka panašią funkciją, tačiau gerokai skiriasi. Kaip rodo pavadinimas, rankinį maišytuvą naudotojas turi laikyti rankose. Tai kur kas mažesnis prietaisas, kurį galite lengvai laikyti virtuvės stalčiuje. Pravartu, kad prietaisas būtų su profiliuota rankena ir apsauga nuo purslų. Kai kurie rankiniai maišytuvai turi tik vieną smulkinimo priedą, tačiau modelis su keičiamais priedais yra daug geresnis pasirinkimas.

Stacionarūs maišytuvai yra daug didesni laisvai pastatomi prietaisai. Juose įrengti tvirti ąsočiai su smulkinimo peiliais. Labai svarbu, kad šių tipų blenderiai turi daug daugiau galios, todėl yra efektyvesni. Jie idealiai tinka kokteiliams, kreminėms sriuboms ir pastoms gaminti, o pridėjus priedus gali virsti daugiafunkciais robotais. Kai kurie jų taip pat tinka ledui smulkinti arba kitiems kietiems ingredientams, pavyzdžiui, riešutams riešutų sviestui arba šaldytiems vaisiams kokteiliams ir naminiams ledams plakti.

Kurį trintuvą pasirinkti - galia ir greitis

Kaip ir daugelio kitų virtuvės prietaisų atveju, prietaiso galingumas yra vienas iš pagrindinių parametrų, į kuriuos turėtumėte atsižvelgti. Jei svarstote, kokį blenderį rinktis, verta vadovautis taisykle: kuo didesnis galingumas, tuo geresnis ir universalesnis prietaisas. Rankinio maišytuvo galia turėtų būti apie 400-800 vatų, o didesniems maišytuvams su ąsočiu tinkama galia yra apie 1000 vatų. Kuo ji didesnė, tuo įrenginys lengviau susmulkins kietas daržoves ir vaisius, riešutus ir net ledą. Mažesnio galingumo blenderiai gali būti patrauklios kainos, tačiau turėtumėte dukart pagalvoti apie jų pirkimą, nes juos gali tekti labai greitai remontuoti, ypač jei pervertinsite jų galimybes.

Sprendžiant, kokį blenderį pirkti, taip pat verta atkreipti dėmesį į apsukų skaičių, kurį nurodo prietaisas. Šis dydis yra labai svarbus - jis rodo, kaip greitai sukasi ašmenys ir kaip lengvai jie sumala ingredientus. Profesionaliuose blenderiuose šis rodiklis gali siekti daugiau nei 25 000 apsisukimų per minutę. Pravartu, jei blenderis turi turbo parinktį ir kintamo greičio režimą, kad galėtumėte geriau kontroliuoti prietaiso veikimą.