Privataus sektoriaus skolų išieškojimas: inovacijos ir nauji metodai

skolos
Su skolų išieškojimu susiduria tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Visgi, atsižvelgiant į konkrečią situaciją, tai gali užimti nemažai laiko ir stipriai išvarginti. Pavyzdžiui, skolas iš užsienio valstybių susigrąžinti dažnai yra kiek sunkiau. Tačiau, tokių atvejų pasitaiko tikrai nemažai, ypatingai versle. Be to, neretai susiduriama su pakankamai lėšų neturinčiais skolininkais, o tai taip pat apsunkina visą procesą. Taigi, nereikėtų stebėtis, jog šioje srityje nuolat ieškoma naujų metodų, kurie galėtų padėti lengviau atgauti paskolintus pinigus. Tris iš jų pristatysime ir šiame straipsnyje. Tai – dirbtinio intelekto naujovės, specialios mobiliosios programėlės ir piniginių lėšų apribojimo informacinė sistema. 

Dirbtinio intelekto indėlis

Dirbtinis intelektas yra vis dažniau pasitelkiamas įvairiose gyvenimo srityse. Privataus sektoriaus skolų išieškojimas – ne išimtis. Nors tai nėra pilnai įsitvirtinęs metodas, kai kurios įmonės naudojasi dirbtinio intelekto teikiamais privalumais. Visgi, jeigu apie tai girdite pirmą kartą, tikriausiai kyla nemažai klausimų. Pavyzdžiui – kaip dirbtinis intelektas gali padėti išieškant skolas? Dažniausiai tai susiję su paslaugomis užsienio šalyse. Nemažai skolų tenka išieškoti kitose valstybėse. Tai išties apsunkina procesą – tiek dėl kalbos barjero, tiek dėl skirtingų įstatymų ar naudojamų metodų. Be to, toks išieškojimas dažnai kainuoja brangiau ir užima gerokai daugiau laiko. Taigi, kaip galima palengvinti šį procesą užsienyje? Laimei, kai kurios įmonės padeda susigrąžinti skolas apeinant ganėtinai brangias antstolių ir advokatų paslaugas. Tam naudojamos virtualaus aukciono proceso technologijos. Tokiu būdu skolos išieškojimas atpinga tiek kreditoriui, tiek pačiam skolininkui. Be to, pinigai grąžinami gerokai greičiau, mat procese lieka mažiau dalyvių. Visgi, tikėtina, jog ateityje dirbtinis intelektas tobulės dar labiau, įskaitant ir skolų išieškojimo procesą. 

Mobiliosios programėlės

Šiais laikais mobiliosios programėlės populiarėja įvairiose srityse. Tai itin supaprastina daugelį procesų. Taigi, nenuostabu, jog vis daugiau įmonių nusprendžia kurti savo sričiai aktualias programėles. Kaip tai susiję su naujovėmis skolų išieškojime? Čia pravers mobilioji programėlė Eskolos. Šie specialistai sukūrė naują įrankį, kuris padės tiek verslui, tiek skolininkams. Pastariesiems siūlomi išties modernūs sprendimai, suteikiantys galimybę padengti turimus įsipareigojimus. Pavyzdžiui, programėlėje žmonės gali atidėti įmokas ar susidaryti skolos grąžinimo grafiką. Kita vertus, mobilioji programėlė turi ir gerokai daugiau privalumų. Ja naudodamiesi žmonės gali skolinti vieni kitiems ir užfiksuoti šį faktą juridiškai. Tai puikus bei paprastas būdas palengvinti sau naštą, mat dauguma asmenų vis dar nedrįsta prašyti artimųjų skolinimo įrodymų. Bet kokiu atveju, ši programėlė išties padės reikšmingai sumažinti skolų administravimo sąnaudas. Taigi – tai inovatyvus, patogus ir lankstus sprendimas. 

Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema

PLAIS (piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema) – tai registrų centro sukurta bei prižiūrima sistema. Ji veikia automatiškai ir sudaro sąlygas visoms priverstinio išieškojimo teisę turinčioms institucijoms vienodu būdu teikti mokėjimo ar elektroninių pinigų įstaigoms piniginių lėšų nurašymų nurodymus, užtikrina jų vykdymo eiliškumą bei proporcingai paskirsto skolininko pinigus išieškojimą vykdančioms institucijoms. Teigiama, kad iki tol veikę procesai neleido užtikrinti lėšų nurašymo laiku. Be to, skolininkų sąskaitos ne visuomet būdavo pakankamai greitai atblokuojamos. Taigi, šie negalėdavo disponuoti savo lėšomis. PLAIS ne tik sutrumpino skolų išieškojimo procesą, tačiau taip pat pagreitino ir skolininko sąskaitų atblokavimą. Taigi, ši sistema naudinga tiek institucijoms bei verslams, tiek patiems įsiskolinusiems asmenims. Nurodymus išieškoti skolas į PLAIS teikia Sodra, VMI, antstoliai, Muitinės departamentas. Pagal iš anksto suformuotus algoritmus sistema apskaičiuoja skolininkų lėšas ir išveda nurašytinų sumų proporcijas. Taigi, sutaupoma nemažai laiko, kurį reikėtų skirti įvairiems susirašinėjimams. Be to, proporcingas lėšų paskirstymas garantuoja, kad privatiems fiziniams ir juridiniams asmenims savo skolų nereikės laukti ilgiau nei valstybinėms institucijoms. 

PLAIS naudinga ne tik skolas išieškančioms institucijoms. Ši sistema taip pat apsaugo pačius skolininkus. Registrų centras atnaujino PLAIS taip, kad vienoje iš asmens sąskaitų visuomet būtų automatiškai minimaliems jo poreikiams tenkinti skirta suma, nuo kurios nepavyktų nurašyti skolos. Taigi, patys skolininkai taip pat gali jaustis gerokai saugiau. Tai – naujoviškas ir patogus metodas, apie kurį žino tikrai nepakankamai asmenų.

Užs. Nr. 542403