Priklausomas nuo viendienių

Priklausomas nuo viendienių

Priklausomas nuo viendienių

Daugiau nei 37 metus gėles viendienes auginantis gėlininkas Antanas Dargenis įsitikinęs, jog pasinėrus į šių gėlių grožybę reikia būti atsargiems – galite tapti priklausomi. Taip nutiko ir jam – gėlėmis susižavėjo vaikystėje, o studijų laikais pamatęs Austrijoje pasiryžo jas auginti. Troškimas įveikė net biurokratines kliūtis. Apsilankęs Šiaulių sodininkų mugėje mažeikiškis papasakojo, kaip šias gėles prižiūrėti.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Gėlėmis susižavėjo Austrijoje

Prieš daugiau nei du dešimtmečius Austrijos sostinėje Vienoje studijuodamas A. Dargenis parke pamatė nuostabias gėles. Pasirodė, jog tai – viendienės, kurių parko prižiūrėtojos atsisiunčia iš Amerikos.

Buhalterio specialybę turintis vyras užsidegė noru padaryti tą patį, tačiau susidūrė su kliūtimi – Lietuvoje tokios galimybės nebuvo. Su prašymu leisti siųstis gėlių jis kreipėsi į tuometinę žemės ūkio ministrę Kazimirą Prunskienę, po pusmečio gavo oficialų leidimą.

„Kiekvienos šalies selekcininkų išvestos veislės pritaikytos auginti jų šalyje, o aš norėjau išbandyti auginti ir dauginti mūsų klimato sąlygomis, kur žiemos šaltos, o vasaros trumpos ir karštos“, – pasakojo A. Dargenis.

Jis norėjo gėlių mylėtojams įrodyti, kad iš kitų kraštų atvežtos viendienės gali prisitaikyti ir prie mūsų klimato. „Auginimas – smalsumas ir noras geriau pažinti šių ilgaamžių, nereiklių, bet nepakartojamo grožio gėlių auginimo ypatumus“, – pasakoja gėlininkas. Viendienių auginimas tapo jo pomėgiu.

Auginamus hibridus ir jų prisitaikymą prie mūsų klimato sąlygų išbandė pats. Šiuo metu gėlininkas augina ir pardavinėja per 600 viendienių veislių, atsiųstų iš Kanados, Belgijos, Lenkijos, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV). Visos jo viendienės „grynakraujės“, t. y. daugintos ne iš sėklų, bet iš kelmo.

Prisitaiko prie klimato

Gėlininkas sako, jog viendienė yra vienas iš populiariausių daugiamečių augalų pasaulyje dėl savo atsparumo klimato sąlygoms. Šis augalas nereikalauja ypatingos priežiūros. Jis labai maistingas, naudojamas gaminant įvairias salotas.

„Būna, kad kai kurioms atsivežtoms viendienėms trūksta vasaros šilumos ir saulės, todėl nenusidažo žiedlapių spalvų pigmentas. Reikėtų atsiminti, kad kai kurios atsiųstos viendienės nesidaugina taip greitai, kaip mūsiškės. Pasitaiko, kad pasodinus tenka laukti 3 metus, kol pamatai šių gėlių tikrąjį grožį“, – pasakoja A. Dargenis.

Viendienės skirstomos į tris grupes – žiemojančios, pusiau žiemojančios ir žaliuojančios. Geriausiai Lietuvos klimatinėje zonoje prisitaiko žiemojančios viendienės.

Gėlininkas pataria gėles iki sodinimo būtinai valandai ar dviem pamerkti šaknimis į vandenį. Galima įpilti šaknų sistemą stiprinančių trąšų. Jeigu iš karto negalite pasodinti, viendienės gali būti laikomos vandenyje net kelias dienas, o dar geriau – šaknis apkasti drėgna žeme.

Pasodinus gėles į dirvą reikėtų atsižvelgti, kad žemė nebūtų drėgna, kurioje po lietaus nuolat telkšo vanduo. Viendienės mėgsta saulėtas vietas, tačiau pakenčia ir paunksnę, šešėlį. Labiausiai jas tinka auginti gerai drenuojamame dirvožemyje, kuo toliau nuo gyvatvorių ar medžių šaknų, godžiai siurbiančių maisto medžiagas iš dirvos. Viendienės puikiai veši ir drėgmės nesulaikančiuose moliniuose induose. Jų nereikia persodinti net penkerius metus.

Viendienės paprastai pradeda žydėti, kuomet lauko temperatūra ima siekti 20 laipsnių. Palikdamas gėles žiemoti gėlininkas joms nenupjauna lapų, nes jie saugo augalą.

Suka žiedus į gėlininką

Pasak A. Dargenio, viendienes tinka sodinti grupėmis parkuose, jos puikiai dera prie baseinų, fontanų. Viendienėmis galima apsodinti didelį plotą arba teritoriją, auginti vienanariais sodmenimis arba mišriose lysvėse, komponuojant drauge su kitomis daugiametėmis gėlėmis. Sodinant viendienes šalia kitų augalų jie gali pabrėžti grožį ir suteikti spalvinį foną, kol viendienės nežydi.

Komponuojant viendienes savo sode ar kieme, A. Dirgenis pataria pirmiausia atidžiai rinktis spalvas. Pasak jo, ryškus spalvų mišinys niekada neatrodys taip įspūdingai, kaip didelė vienspalvių žiedų lysvė.

„Vienoje vietoje pasodinus 10 skirtingų rūšių vienspalvių viendienių, galite gauti visai ne tai, ko tikėjotės. Ypač tai atsiskleidžia sodinant raudonas viendienes, nes labai skiriasi vienas raudonos spalvos atspalvis nuo kito, neretai jie tarpusavyje nedera“, – pažymi gėlininkas.

Jis rekomenduoja apgalvoti norimų auginti viendienių aukštį – aplink takelius ir lysvių priekyje sodinkite žemaūges, o aukštesnes už jų. Reikėtų atsižvelgti į fono spalvą – jei fonas tamsus, šviesesnes viendienes geriau sodinti priekyje, jei šviesus – atvirkščiai.

Savo malonumui A. Dargenis pats yra išvedęs beveik 100 naujų viendienių rūšių. Gėlininkas žavisi viendienėmis dėl jų genetikos – jos turi 44 chromosomas, yra pažangūs augalai tetraploidai. Įprastos gėlės, kurias nesudėtinga auginti, greičiau dauginasi, turi tik 22 chromosomas.

„Aš tikiu, kad su augalais reikia pasišnekėti, kad jie geriau augtų. Man atrodo, kur vaikštau, viendienės į tą pusę suka žiedus“, – šypsosi gėlininkas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

GĖLININKAS: Viendienes gėlininkas Antanas Dargenis augina jau daugiau nei 37 metus, pats yra išvedęs beveik 100 jų veislių.

Antano DARGENIO nuotr.

VIENDIENĖS: Gėlininkui Antanui Dargeniui išsirinkti pačias gražiausias viendienes labai sunku, nes kiekviena savotiškai graži. Jis žavisi šiomis gėlėmis ir dėl jų pažangumo – augalas turi 44 chromosomas.