Prieš Velykas pražysta verbos

Prieš Velykas pražysta verbos

Prieš Velykas pražysta verbos

Artėja verbų sekmadienis, primenantis, jog po savaitės — linksmiausia ir margiausia pavasario šventė šv. Velykos. Kaip rišamos verbos, teiravomės tautodailininkės Audronės Vaitekūnienės.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Beveik metus trunkantis darbas

„Šiais metais nesurišau nė vienos verbos“, — skuba mus įspėti žymi mūsų krašto verbų rišėja ponia Audronė. Vasaros stovykla, namo remontas ir kiti rūpesčiai sutrukdė prisirinkti ir prisidžiovinti augalų verboms. Per beveik dvidešimt verbų rišimo metų, šie pirmieji tokie “tušti“, apgailestauja tautodailininkė.

Verbų metai prasideda nuo ankstyvo pavasario, kai į dėžutes pasėjamos pirmosios gėlės. A. Vaitekūnienė sako, jog norint turėti sausuolių verboms, jau pats laikas jų pasisėti.

Nuskinti reikia taip pat laiku. Katpėdėlės, sausučiai, šlamučiai skinami vos pražydę. Melvenės skinamos įvairiu laiku, nes vasarą jų spalva būna šviesi, o rudenį patamsėja. Kiti žolynai, žiedynai verboms tinka peržydėję. Laukuose galima prisirinkti motiejukų, smilgų, katpėdėlių, kiečių, pelynų, bitkrėslių, jonažolių, kraujažolių ir kitų augalų. „Labiausiai laukiu rugių. Dabar jau ir jų pasisėju, nes ūkininkai nebeaugina. Rugius reikia pjauti trečią jų žydėjimo dieną — tada lanksčiausios varpos“, — patirtimi dalijasi A. Vaitekūnienė.

Verbos rišimas

Per vasarą ir rudenį augalai džiovinami, o žiemą prasideda rišimas. Prieš rišant rugių varpas reikia iškaitinti garuose, kitus augalus šiek tiek sudrėkinti, tada jie nelūžinėja ir netrupa.

Tautodailininkė kiekvieną augalėlį riša prie 30-50 centimetrų medinio virbo siūlu, kad būtų tvirčiau, apvynioja kelis kartus. Viršūnei aplinkui dedami smilgų, nendrių ar dar kitokių augalų kuokšteliai ir, vyniojant siūlą, pritvirtinami.

Suformavus viršūnę, virbas pamažu sukamas dešine ranka, o kairiąja prie jo guldomi žiedai ir renkamas raštas. Labai svarbu, kad rišant siūlas būtų gerai įtemptas. Gėlių žiedai paprastai prispaudžiami siūlu nekeičiant natūralios jų formos. Tuo tarpu rugių ir motiejukų varpos tvirtinamos keliais būdais: apvyniojamos aplink virbą, suformuojamos ąselės arba kilpelės.

Spalva, ornamentas, forma

Ponios Audronės verbos neryškių spalvų, derina pilką, geltoną, melsvą ir raudoną spalvas. Dauguma augalų natūralios spavos, tik kai kuriuos padažo gelsva ar kita spalva. Mėgstančiai natūralų augalų grožį A. Vaitekūnienei Vilniaus verbos atrodo per daug ryškios, per daug margos, per daug jose dažytų augalų.

Ornamentai gimsta savaime, ponia Audronė jokiais brėžiniais ar eskizais nesinaudoja. Vienos rimtos, kuklios išeina, kitos — puošnios.

A. Vaitekūnienė riša įvairių formų verbas: volelines, rykštelines, plokščiąsias, figūrines ir vainikines. Dažniausiai riša figūrines verbas, nes jų forma ir ornamentai suteikia laisvės ir fantazijos pojūtį. „Po guldomais žiedų vainikėliais parišu rugių ir motiejukų varpų vainikėlius, kurie primena aukštyn apverstą varpelį, kitaip dar vadinamą krepšeliu. Šios verbos spalvingos ir kontrastingos“, — pasakoja ponia Audronė.

Surištą ar įsigytą verbą, kad ji ilgai išliktų graži, reikia prižiūrėti. „Nelaikykite verbos saulėje, o dulkių nebijokite nuplauti tekančiu vandeniu. Nuo vandens verba tik atsigaus“, — pataria verbų rišėja.

Riša ne tik verbas

Kuršėnų meno mokykloje direktoriaus pavaduotoja ir kanklių pedagoge dirbanti Audronė Vaitekūnienė riša ne tik verbas, bet ir... muzikos instrumentus. Rodo nupintą smuiką su smičiumi, muzikos raktą. Sako, nupynusi ir padovanojusi ne vienas kankles. Vasaros stovykloje savo mokinėms kankliuotojoms pridarė įvairių puokščių ir kompozicijų.

Neseniai ponia Audronė atrado dar vieną pomėgį. Įsigijusi gerą fotoaparatą, pradėjo kurti atvirukus.

Moteris kiekvienai šventei ir savo namus papuošia. Paklausta, kaip namus puoš Velykoms, ponia Audronė sako, jog megztais kiaušiniais. Nuleisti ant siūlo, jie gražiai atrodo ir lange, ir palubėje, ir ant pamerktos beržo šakelės. Jeigu kambaryje šilta, beržo lapeliai išsprogs per savaitę.

IŠNAŠA: Nelaikykite verbos saulėje, o dulkių nebijokite nuplauti tekančiu vandeniu.

TAUTODAILININKĖ: Audronė Vaitekūnienė sako, jog verbos apšviečia, sušildo visus namus, į kuriuos tik patenka.

Jono TAMULIO nuotr.

ROŽĖS: Ponia Audronė riša ne tik verbas. Šios, iš rudeninių lapų sukurtos rožės, atrodo kaip tikros.

SPALVOS: Kuršėniškės sukurtos verbos nuo vilnietiškų skiriasi spalvų natūralumu.

VERBOS: Kiekvienais metais A. Vaitekūnienė suriša daugybę verbų. Kartais net į mugę vykti netenka — visas nuperka iš namų.

PUOKŠTĖS: Iš sausų augalų galima sukurti įvairiausių puokščių ir kompozicijų.