Prevencinių vėžio tyrimų svarba mūsų gyvenime

Autorių nuotr.
Žmonėms, kurie yra tam tikrų genetinių defektų nešiotojai, rizika susirgti vėžiu yra kelis ar net kelioliką kartų didesnė nei kitiems asmenims.

Įvairūs genų tyrimai, kuriuos galite atlikti tokiose institucijose kaip Genetikos klinika - Placenta.lt, ir prevenciniai vėžio tyrimai leidžia anksti diagnozuoti ligą nieko apie savo būklę net nenutuokiančiam žmogui. Taip pat nustatyti vėžio rūšį ir stadiją bei taikyti jam reikalingas procedūras.

Nustačius, kad asmeniui, kuriam buvo atliktas genetinis tyrimas, yra padidėjęs genetinis polinkis vystytis piktybiniams navikams, jam turėtų būti taikoma speciali onkologinė priežiūra ir stebėjimas. Tai gali padėti palengvinti ligos gydymo procesą. Šiandien šiame įraše skirsime dėmesį vėžio prevencijos svarbai, taip pat paaiškinsime, kas yra vėžio genetiniai tyrimai bei kaip jie turėtų būti atliekami.

Onkogenetika

Žmogaus genomą sudaro 23 poros chromosomų, kuriose yra apie 23 000 genų. Kiekvienas iš mūsų paveldime tam tikras genų kopijas, kurios yra iš mamos ir tėčio. Štai kodėl mes dažnai esame vienu ar kitu aspektu panašūs į savo tėvus. DNR esanti informacija iš esmės lemia mūsų gyvenimą, ligas ir jų vystymąsi, riziką sirgti tam tikromis ligomis, taip pat reakciją į vaistus ar alergenus ir galiausiai galimybę susilaukti sveikų palikuonių. Dėl šių priežasčių jūs taip pat galite turėti polinkį į tam tikras vėžio formas. Mūsų DNR mutacijos gali sukelti įvairias genetines ligas, o taip pat ir vėžį. Kaip to išvengti arba apie tai sužinoti gerokai anksčiau nei ima rodytis pirmieji simptomai? Specializuoti genetiniai tyrimai ir prevenciniai vėžio tyrimai yra geriausias būdas nustatyti, ar jūsų DNR seka yra teisinga ir ar jūs turite polinkį į vėžinius susirgimus.

Genetinis vėžio tyrimas – kas tai?

Genetinis vėžio tyrimas, paprastai tariant, yra testas, skirtas mūsų genetinės informacijos tikslumui nustatyti. Tai tyrimas, kurio metu laboratoriniais metodais galima nustatyti iš tėvų paveldėtus genetinius pokyčius, tokius kaip mutacijos ir kiti, atsirandančius tiriamo žmogaus genuose. Genetinis tyrimas tiria DNR genetinės medžiagos seką tam, kad surastų galimus pokyčius, galinčius turėti įtakos genetinių ligų, taip pat ir vėžio, vystymuisi. Šiam tyrimui paprastai tereikia kraujo ląstelių arba tepinėlio, paimto iš burnos.

Tyrimus turėtumėte aptarti su šios srities specialistais – genetikais. Ne kiekviena mutacija yra pavojinga sveikatai ir gyvybei, todai jūsų tyrimų rezultatus geriausiai išanalizuos būtent šie specialistai. Pamatę genetinio tyrimo rezultatus, jis gali informuoti pacientą, ar tam tikras pokytis jų DNR sekoje yra patologinis ir skatina didesnę vėžio riziką, ar jis nekenksmingas ir neturi klinikinės reikšmės.

Ar verta atlikti genetinius vėžio tyrimus?

Pavojų sveikatai keliančios mutacijos gali gerokai padidinti tikimybę susirgti onkologinėmis ligomis. Maždaug apie 5 - 10 % visų vėžio ligų yra paveldimos, t. y., perduodamos iš kartos į kartą. Dar mažesnis procentas apie tai nutuokia, tad likusi dalis žmonių tai supranta per vėlai – tada, kai liga ima reikšti pirmuosius simptomus. Kad sužinotumėte apie ligą dar ankstyvojoje stadijoje ir palengvintumėte ligos gydymo eigą jums būtina atlikti prevencinius vėžio tyrimus. Užsiregistruoti į tokius tyrimus – tai nedidelės pastangos, kurios, ligos atveju, jums atneš užtikrintumą ir galimybę ligą įveikti. Apie prevencinius vėžio tyrimus daugiau galite sužinoti čia: https://www.placenta.lt/vezio-prevencijos-tyrimai/.