Prevencinių ir sveikatingumo projektų rengimas

Autorių nuotr.
1970-aisiais gyvenimo būdo samprata įgavo svarbą, pvz. dėka Marc Lalonde pranešimo „Naujas kanadiečių sveikatos požiūris“, kuris parodė, kad gyvenimo būdas yra atsakingas net 50% už kiekvieno žmogaus sveikatą. Šiuo metu atrodo, kad gyvenimo būdas turi dar didesnę įtaką daugelio gyvensenos ligų atsiradimui. Didelis stresas, susijęs su gyvenimo tempu, yra pagrindinės medžiagų apykaitos ir širdies ir kraujagyslių ligų priežastys.

Gyvenimo būdas lėmė ir lems žmonių ir visos visuomenės sveikatą. Sveika gyvensena – tai sąvoka, susijusi su individualiu, tam žmogui būdingu gyvenimo būdu, įskaitant fizinį aktyvumą ir tinkamą, subalansuotą mitybą. Pasaulio sveikatos organizacija, tarp dešimties pagrindinių veiksnių, susijusių su individualiu elgesiu, šiandien darančių įtaką ligų naštai, nurodo netinkamą mitybą bei mažą fizinį aktyvumą. Čia ir atsiranda sveikatingumo projektų svarba.

Ar prevenciniai ir sveikatingumo projektai finansuojami?

Prevenciniai ir sveikatingumo projektai skirti skatinti sveiką gyvenseną ir stiprinti žmonių psichinę sveikatą. Neabejotina, kad prevencinės ir sveikatingumo išlaidos yra nemažos. Nuolatinis siūlomų paslaugų kokybės gerinimas ir įstatymų pakeitimai kaupia išlaidas. Tačiau ne viskas turi būti finansuojama iš savo kišenės ar objekto pajamų – galima kreiptis dėl finansavimo. Kokios investicijos gali būti remiamos pagal subsidiją? Pagal kokias programas galima gauti bendrą finansavimą? Koks yra dotacijos gavimo procesas ir kaip jam pasiruošti? Tai labai aktuali informacija ir į šiuos klausimus atsakymus turi projektų rengimo specialistai finansavimui gauti.

Ir dar šiek tiek apie sveikatingumo puoselėjimo svarba

Sveikos gyvensenos propagavimas auga kartu su suvokimu, kad žmogaus sveikata tiesiogiai priklauso nuo gyvenimo kokybės. Sveikatos apibrėžimas taip pat turėtų būti suprantamas plačiau nei ligos nebuvimas, nes jis taikomas tiek fizinei, tiek psichinei sferai.

Sveikos gyvensenos sąvoka vartojama moksliniuose darbuose medicinos, dietologijos, psichologijos ir sociologijos srityse, o tai aiškiai parodo sveikatai palankaus elgesio svarbą įvairiais lygmenimis. Sveikas gyvenimo būdas yra ypač svarbus labai išsivysčiusiose šalyse. Kartu su pažanga, naujausių technologijų plėtra, nepaisant medicinos pasiekimų ir gerai veikiančių sveikatos priežiūros įstaigų, pastebimas didelis sergamumas ligomis, kurios vadinamos civilizacijos ligomis.