Prekybos centrai nusiurbė ir turgaus klientų

Prekybos centrai nusiurbė ir turgaus klientų

Prekybos centrai nusiurbė ir turgaus klientų

Šiaulių Pabalių turgų pirmuosius metų mėnesius kausto sąstingis. Prekeiviai sako, kad prekyba vangi ne tik dėl dar neįsibėgėjusio sezono, bet ir dėl mieste atsidariusių naujųjų didžiųjų prekybos centrų, kurie paviliojo dalį turgaus klientų.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Sąstingio mėnesiai

Trečiadienį Šiaulių miesto Pabalių turgus — apmiręs. Tarp negausių mašinų pakelėje stovėjo tik vienas automobilis latviškais numeriais. Nors kalbama, kad latviai traukia į Lietuvą pigesnių prekių, Pabalių turguje šio antplūdžio nesijaučia.

Pirkėjai vangiai vaikščiojo tarp eilių, dažniau teiraudamiesi kainų, nei pirkdami. Didesnis susidomėjimas — ties sendaikčiais prekiaujančiais pardavėjais.

Kalbinti drabužių, batų pardavėjai vieningai tvirtino, kad sausis, vasaris, kovas — itin nepalankūs prekybai mėnesiai, todėl turguje jaučiamas sąstingis. Dar viena tuštoko turgaus priežastis — Šiauliuose atsidarę keturi didieji prekybos centrai.

Drabužiais prekiaujanti Valerija sako, kad aktyviausias pirkimas buvo prieš Naujuosius metus. Po Naujųjų iki šiol — tušti mėnesiai. Prieš Naujuosius buvo padaugėję ir pirkėjų iš kaimyninės Latvijos.

„Pirmieji metų mėnesiai sunkiausi ir turgaus pardavėjams, ir pirkėjams, — sako ponia Valerija. — Prastas turgus — ir šiandien, ir praėjusį šeštadienį. Oras — ne koks, todėl žmonės renkasi prekybos centrus.“

Vaikiškais drabužiais prekiaujanti Onutė irgi pritaria — po žiemos prekyba dar neprasidėjo.

Moteris sako turgaus versle su šeima esantys naujokai. Bet verslo perspektyva — miglota. Moteris turi valdišką darbą, todėl sako greičiausiai turguje pardavinėti liks sūnus.

„Būna dienų, kad net tai, ką už turgų susimokam, neatsiperka“, — sako moteris. Tuoj atkeliaus pavasarinė drabužių kolekcija, o dar neišparduota žieminė.

„Ko gero, reiks labdarai išdalyti“, — į pokalbį įsijungia Onutės vyras.

Pasak prekeivių, didžiausia problema — turgaus prekeiviams neįmanoma konkuruoti su prekybos centrais, kur žmonėms itin patogu apsipirkinėti: įvairiausios parduotuvės, maitinimo įstaigos, pramogos įsikūrusios po vienu stogu, viduje — šilta, šviesu, atraktyvu.

Prekybininkė ne kartą lygino drabužių kainas turguje ir prekybos centruose. Pasak jos, nors vaikiško kombinezono kaina turguje net 100 litų pigesnė nei parduotuvėje, žmonės vis tiek mieliau suka į prekybos centrą.

Dalis senųjų prekybininkų pradeda pardavinėti savo vietas turguje ir žvalgosi kitų darbų.

Pavojaus varpais neskambina

UAB „Pabalių turgus“ direktorius Žydrūnas Augustinas ramina, kad dėl nykstančio turgaus pavojaus varpais skambinti dar — per anksti.

„Kalbu su smulkiaisiais verslininkais: kol kas jie grėsmės nemato, bet prekiaujantys drabužiais, avalyne — pokytį jaučia. Tik reikia įvertinti, kad dabar pati rinka apsnūdusi. Tam įtakos turi ir infliacija Lietuvoje“, — sako Ž. Augustinas.

Direktoriaus teigimu, žmonių srautai į prekybos centrus plūsta jiems atsidarius, o paskui pirkėjai sugrįžta prie jiems įprasto ritmo.

„Kiekvienas prekiautojas sako: turiu savo pirkėją, jis mane žino, ieško manęs. Net metrą pasitraukęs, galiu prarasti nuolatinį pirkėją“, — pavyzdį pateikia turgaus direktorius.

Ž. Augustino teigimu, privalumas turgaus prekybininkams — prieinamesnė nei prekybos centruose ploto nuomos kaina. „Yra turgaus prekeivių, kurie turi prekybines vietas ir mugėse, ir prekybos centruose. Jie ir sako, kad kainos ten — daug didesnės“.

Šiuo metu turguje prekiauja apie tūkstantis prekybininkų, tarp jų — ir verslininkai iš Kėdainių, Tauragės.

Ž. Augustino teigimu, iš prekyba turguje verslo išeina atskiri žmonės. Tam įtakos turi ir sugriežtinta pardavimo vietų tvarka: prekiautojai būtinai turi pateikti verslo liudijimus.

SĄSTINGIS: Trečiadienį Šiaulių Pabalių turgus buvo apytuštis.

LAUKIMAS: Prekiautoja Valerija sako, kad ir pirkėjams, ir pardavėjams sunkiausi — pirmieji mėnesiai po Naujųjų.

SITUACIJA: Šiaulių Pabalių turgaus direktorius Žydrūno Augustino teigimu, kol kas iš turgaus pasitraukia pavieniai prekiautojai.

 

APKLAUSA

Kur perkate — prekybos centruose ar turguje?

Rima VALUKONIENĖ, šiaulietė:

— Oi, Pabalių turguje buvau seniai. Dabar perku mugėse ir parduotuvėse. Nauji prekybos centrai padarė didžiulę įtaką, aš dažnai perku juose. Patogiau — viskas vienoje vietoje. Manau, kad kainos ir turguje, ir prekybos centruose yra supanašėjusios.

Lionė BALČIŪNIENĖ, šiaulietė:

— Nors Pabalių turgus visai prie pat namų, labai retai ten apsilankau. Maistą perku dažniausiai prekybos centre, naudojuosi nuolaidų kortele.

Vygandas DOVEIKA, šiaulietis:

— Senokai Pabalių turguje buvau — gal prieš metus, perku parduotuvėse. Anksčiau retkarčiais į turgų nuvažiuodavau — pasižvalgyti dėl įdomumo. O dabar nieko nepasigendu: manau, kad viską galima nusipirkti parduotuvėse. Galbūt turguje ir yra kiek pigiau, bet nežinau dėl kokybės.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Išnaša: „Turgaus prekeiviams neįmanoma konkuruoti su prekybos centrais, kur šilta, šviesu, atraktyvu.