Pomidorų daigai veši bute

Pomidorų daigai veši bute

Pomidorų daigai veši bute

Šiaulietės Irenos Jankauskienės buto langus užkloję penkiasdešimt pomidorų daigų. Moteris ne tik kasmet augina daigus, bet ir kaupia apie juos informaciją.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Sodina sulčių pakeliuose

Pomidorų daigelius I. Jankauskienė sodina jau daug metų. Šiemet įprastą ciklą sutrikdė pasivėlinęs pavasaris – daigai išstypo ir lapais uždengė langus.

Irena pati sumeistravo rėmus, kurių modelį rado kalendoriaus lapelyje. Ant rėmų eilėmis sustatyti pakeliai nuo sulčių. Šie „vazonėliai“ tarnauja jau nebe pirmą sezoną.

Ant kiekvieno pakelio užrašyta pomidoro rūšis ir data, kada jis pasodintas. Tai sodininkė daro, kad perkeldama augalus į šiltnamį žinotų, kurioje vietoje sodinti: krašte – mažesnius, centre – aukštaūgius.

I. Jankauskienė sėklas suberia į mažesnius indelius. Kai prasikala lapeliai, perkelia į didesnius.

„Miegamajame sodinukai nuolat gairinami skersvėjo, gyvena streso sąlygomis. Aš jiems sakau: „Norit išgyventi - tai kentėkit“, – juokiasi Irena. – Čia laikau nelabai svarbias veisles.“

Pasak daržininkės, durpės ir žemė iš parko – geriausias mišinys augti pomidorams. Vien durpės pernelyg greitai išdžiūsta.

Veda augalų katalogus

Dabar jau pensinio amžiaus I. Jankauskienė anksčiau dirbo ekonomiste. Ji juokauja, jog tikriausiai todėl mėgsta viską skaičiuoti ir kataloguoti – ant palangės yra 9 rūšių pomidorų sodinukai.

Moteris kaupia augalų bylas – į segtuvus klijuoja kalendoriaus, žurnalų lapelius su reikalinga informacija apie augalus, jų maistingąsias savybes. Taip atsirado pomidorų, bulvių, vaismedžių, vaiskrūmių, prieskonių, gėlių, kenkėjų ir kiti žurnalai. Irena žymisi, kaip augalai augo, kokiomis priemonėmis tręšė, koks buvo derlingumas.

„Jeigu užaugę jie man nepatinka, kitais metais tokių augalų nebesodinu“, –  komentuoja I. Jankauskienė.

Tarp segtuvo lapų – ir šiltnamio planas. Sodo darbų statistiką ji veda nuo 1993 metų, tad gali palyginti atskirų metų derlių.

Magnetukų kolekcija

Virtuvėje – ne tik pomidorų daigelių rinkinys, bet ir magnetukų kolekcija ant šaldytuvo. Kai kuriuos Irena parsivežė kaip suvenyrą iš kelionių, kitus lauktuvių parvežė vyras, dukra. Magnetukai – iš Naujosios Zelandijos, Kinijos, Indijos, Australijos, Brazilijos, Kanarų salų, įvairių Europos šalių.

I. Jankauskienė egzotiškų augalų iš kelionių nesiveža, nes jie nelabai prigyja Lietuvoje.

„Džiaugiuosi, kad galiu vasarą darbuotis sode, ten atsipalaiduoju. Mūsų sodas prie Šiaulių jūros, tai nudegu kaip kokiame kurote būčiau buvusi“, – šypsosi moteris.

Autorės nuotr.

DAIGAI: Visus tris šiaulietės Irenos Jankauskienės buto langus užgožė pomidorų daigų sodinukai.

„Ant kiekvieno pakelio užrašyta pomidoro rūšis ir data, kada jis pasodintas.