
Naujausios
Po sunkios ligos atidarė būrimo saloną
51-erių metų Daiva Gustienė – daugeliui Žagarėje gerai pažįstama du dešimtmečius veikiančios gėlių parduotuvėlės savininkė. Tačiau dar jaunystėje draugėms kortas „išmesdavusi“ moteris nusprendė šį savo gebėjimą įteisinti ir jau dvejus metus dirba pagal individualios veiklos pažymą. Daiva atvira: labiausiai eiti šiuo keliu pastūmėjo prieš aštuonerius metus išgyventa patirtis, kada susirgusi tris savaites buvo panirusi į komą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Prieš būrimą pasimeldžia
Daiva Gustienė atveria kiemo gilumoje stovinčio mažo namelio duris ir pakviečia laiptais į antrą aukštą. Palėpėje – jos būrimo salonas, nors taip ir nevadina. Aplink – daugybė žvakių, vienoje lentynoje jos rikiuojasi kartu su juodomis kačių statulėlėmis.
„Žvakių šviesa šildo, ramina, jas uždegu, skirdama įvairioms dvasioms, gamtos stichijoms: žemei, vandeniui, saulei, ugniai. Turiu tarsi savo altorėlį, kur žvakių apsuptyje padedu man brangių žmonių bei tų, kurie sunkiai serga, fotografijas. Prieš būrimą visada pasimeldžiu“, – pasakoja žagarietė.
Žmogui, kuriam buriama, Daiva paduoda kauliukus. Jeigu dirba su įprastomis kortomis, jis turi mesti tris kauliukus, jei kitomis, kurios buvo specialiai pagal būrėjos sumanymą nupieštos vietos jaunojo menininko Tomo Udrakio, – vieną didesnį kauliuką. Koks skaičius iškrenta, tiek kortų bus traukiama.
Žagarietė dirba ir nuotoliniu būdu, galima seansą atlikti internetu.
Būrėja, bet ne ekstrasensė
„Būrimai trunka nuo pusantros iki dviejų valandų. Žmogui duodu popieriaus lapą ir tušinuką, kad užsirašytų, kas svarbiausia, nes vėliau nebeatsimins. Stengiuosi nepriimti daug klientų, tai išsekina. Be to, jei žmonės atvyksta iš toliau, kitiems ilgai tenka laukti. Tačiau kartą būriau vienai po kitos iš toliau atvažiavusioms trims moterims. Tad joms teko išbūti net šešias valandas. Žmonės ateina ne tik iš Žagarės. Turbūt daugiausia klientų atvyksta iš Joniškio. Bet yra ir iš Šiaulių, Mažeikių, Kauno, Latvijos. Nuotoliniu būdu esu būrusi lietuviams, gyvenantiems JAV, Airijoje. Kas pabandė, vėliau ir vėl sugrįžta“, – teigia D. Gustienė.
Žmonėms labiausiai rūpi santykiai su artimais žmonėmis, antros pusės paieškos, sveikatos, darbo reikalai, jie klausia, ar verta išvykti į užsienį, ar likti Lietuvoje. Kreipiasi, ir moterys, ir vyrai. Kai kurie, atrodo, nori tik išsikalbėti patys, pasiguosti.
Žagarietė pabrėžia esanti būrėja, bet ne ekstrasensė, ne chiromantė. Delno linijų neskaito ir kiaurai žmogaus permatyti negali, jai viską byloja kortos.
„Kartą paskambino moteris: „Man rytoj teismo posėdis, pasakykite, kaip turėčiau elgtis“. Bet aš negaliu burti per telefoną, reikia kompiuterio ir „Skype“ programos. Kitą kartą žmonės prašė padėti surasti išėjusią iš namų ir pasiklydusią močiutę. Jei būtų atsivežę jos nuotrauką, atvykę patys, gal ir būčiau bandžiusi, o tada tik palinkėjau jiems stiprybės. Aš jau žinojau, kad močiutės gyvos neberas, – vėliau tas faktas pasitvirtino, – tačiau nebūčiau sugebėjusi nurodyti vietos“, – atvirai sako Daiva.
Visada atsiras skeptikų, tačiau Daiva teigia, kad kol kas niekas jai į akis nepasakė, kad nusišnekėjo, nesąmonių pripasakojo.
Pojūčiai paaštrėjo po komos
Moteris teigia, kad netikėti pojūčiai paaštrėjo po sunkaus išgyvenimo – prieš aštuonerius metus po gripo komplikacijų patirtos komos, kurioje moteris išbuvo tris savaites.
Jos išgijimą medikai tada vadino unikaliu atveju. Ligonės plaučiai dirbo vos 20 procentų, kilo grėsmė kitų vidaus organų veiklai. Sunkiai serganti moteris buvo paguldyta į rajono ligoninę, o netrukus išgabenta į Šiaulius, iš ten – į Vilnių
„Nebuvau linkusi sirgti, nesiskundžiau sveikata. Per visą gyvenimą gal tris keturis kartus turėjau aukštesnę temperatūrą, kada bandydavau rimčiau gydytis. Kitais atvejais „išvaikščiodavau“ ligą ir neprisimindavau, – pasakoja Daiva. – Bet tas kartas buvo kitoks. Pirmiausia prastai pasijuto sūnus. Pakvietėme greitąją pagalbą. Praėjus porai valandų sunegalavome abu su vyru: laužė kaulus, kamavo nuovargis, aukšta temperatūra. Pragulėjau tris paras. Kai atrodė, jėgos sugrįžo, išėjau į darbą. Tačiau po kelių dienų, užklupus stipriam kosuliui, nusprendžiau pati užsukti į greitosios pagalbos stotį. Man nustatė plaučių uždegimą, skyrė antibiotikų, liepė gulėti. Bet toliau lėkiau į savo gėlių parduotuvę. Po savaitgalio jaučiausi taip prastai, kad išsyk su švyturėliais greitąja buvau išsiųsta į Joniškio ligoninę, o iš ten – toliau.“
Vilniuje moteriai nustatytas kiaulių gripas, sepsis, patvirtinta sunki plaučių pneumonija, abejota, ar sudėtingą išbandymą atlaikys širdis, inkstai, kepenys. Reanimacijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėjas, stebėdamas pacientę, tada pasakė: „Laukime stebuklo“. Palaikydamas Daivos sutuoktinį Saulių, pridūrė: „Aš katalikas, tikintis: aukokite, melskitės“.
Tris nežinios savaites vyras, vaikai, artimi bičiuliai Senosios Žagarės bažnyčios Barborbos Žagarietės kriptoje degino žvakes. Liepsnos žiburėliai negeso prie stebuklingais išgijimais vietinių atmintyje pagarsėjusios XVII amžiaus dvarininkaitės karsto, kuriame kadaise gulėjo jos palaikai, imitacijos.
„Kai pati atsibudau iš tikros ar dirbtinai sukeltos komos (ligonei buvo leidžiami vaistai miegui skatinti, saugantys nuo skausmų, kuriuos galėjo patirti visą laiką prijungta prie aparatų ir bandydamas juos nudraskyti – aut. past.), mačiau medikus budinčius prie kitų palatos likimo draugių. Personalas lakstė, vos spėdamas tvarkytis su užplūdusiais ligoniais, kuriuos vežė kaip karo metais. Vadinu angelais tuos nuostabius žmones, vilkinčius baltais chalatais“, – negaili pagyrimų sostinės medikams Daiva Gustienė.
Vėliau ją maitindavusi slaugutė prasitarė, kad iš palatos vienintelė žagarietė išėjo savo kojomis.
„Tarsi Dievo pirštas jus paženklinęs“, – ištarė ji. D. Gustienė tiki, kad padėjo maldos – artimųjų ir žagariečių, ir kunigo Mariaus Dyglio, kuris tada aukojo mišias už jos sveikatą.
„Tada pasižadėjau, kad prie Barboros karstelio gėlės nevys. Galima sakyti, kad pastaraisiais metais vien dėl jos tą parduotuvėlę ir laikau, – sako žagarietė. – Pelno jau nėra, nes laidotuvių puokštėmis, vainikais prekiauti nenoriu. Noriu būti toliau nuo mirties. Todėl pradėjau naują paslaugą – gėlių puokščių pristatymą į namus pagal užsakymus. Tuo ypač naudojasi į užsienį išvykę žagariečiai ar artimieji, kurie nori pasveikinti savo šeimų narius, tėvus, draugus, gyvenančius Žagarėje. Kai nueini su puokšte, žmogus atidaro duris ir netenka žado, juk dažnas tikrai nepagalvoja apie tokį siurprizą“, – džiaugiasi D. Gustienė.
Moteris sako, kad būrimas šiuo metu jai tampa svarbesnis nei gėlių parduotuvė. Sako, kai pirmą kartą nuėjo į Mokesčių inspekciją pasiteirauti, kiek tai kainuotų, į ją su nuostaba pažiūrėjo: turbūt Joniškio rajone ji pirmoji sugalvojo „mesdama“ kortas ir iš to uždirbusi susimokėti mokesčius valstybei.
Autorės nuotr.
Daiva Gustienė prieš dvejus metus savo būrimo veiklą įteisino oficialiai.