Plytelių klojimas: žingsnis po žingsnio gidas pradedantiesiems

Autorių nuotr.
Plytelių klojimas – tai ne tik techninis, bet ir kūrybinis procesas, leidžiantis sukurti estetišką, ilgaamžį paviršių tiek vonios kambaryje, tiek virtuvėje, tiek kituose namų erdvėse. Nors šis darbas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti sudėtingas, turint aiškų planą ir tinkamus įrankius, net pradedantysis gali sėkmingai susidoroti su šia užduotimi. Žemiau pateikiame nuoseklų gidą, kuris padės jums atlikti plytelių klojimo darbus savarankiškai.

1. Pasiruošimas ir planavimas

Sėkmingo plytelių klojimo pagrindas – kruopštus pasiruošimas. Pirmiausia įvertinkite klojamo paviršiaus tipą: ar tai grindys, ar sienos, ar pagrindas lygus ir sausas. Jei paviršius nelygus, jį reikės išlyginti glaistu arba savaime išsilyginančiu mišiniu.

Toliau – plytelių pasirinkimas. Atsižvelkite į patalpos paskirtį: grindims rinkitės atsparias, neslidžias plyteles, sienoms – lengvesnes, estetiškas. Apskaičiuokite reikiamą plytelių kiekį, pridėdami 10–15 % papildomai dėl galimų nuostolių ar pjovimo klaidų.

Pasiruoškite ir įrankius: dantytą mentelę, plytelių pjūklą ar pjaustyklę, tarpelius (kryželius), gulsčiuką, kibirėlį mišiniui, mentele glaistui.

2. Plytelių klojimas ir pagrindo paruošimas

Paviršius turi būti švarus, sausas, tvirtas ir lygus. Jei tai senos plytelės, jas reikėtų pašalinti, o pagrindą išvalyti nuo dulkių ir riebalų. Esant drėgnoms patalpoms, rekomenduojama naudoti hidroizoliacinį sluoksnį. Prieš klijuojant plyteles, gruntuokite paviršių – tai pagerins klijų sukibimą.

3. Plytelių klojimas

Pradėkite nuo labiausiai matomo kampo arba centro – tai padės išlaikyti vizualinę simetriją. Naudodami dantytą mentelę, užtepkite plytelių klijus ant nedidelio ploto (kad jie nespėtų pradžiūti), tada prispauskite plytelę, šiek tiek ją paslinkdami pirmyn-atgal, kad gerai priglustų.

Tarp plytelių naudokite kryželius, kad tarpai būtų vienodi. Nuolat tikrinkite paviršiaus lygumą su gulsčiuku. Klijams išdžiūvus (paprastai po 24 val.), kryželius pašalinkite.

4. Pjovimas ir kampų apdaila

Plytelės aplink kraštus, vamzdžius ar kitas kliūtis turi būti tiksliai išpjautos. Naudokite plytelių pjaustyklę arba kampinį šlifuoklį su deimantiniu disku. Norėdami gauti estetiškai gražų kampą, galite naudoti plastmasinius arba metalinius profilius.

5. Siūlių glaistymas

Kai klijai visiškai sukietėja, galite glaistyti siūles. Naudokite specialų plytelių glaistą, parinktą pagal plytelių spalvą. Glaistą mentele įtrinkite į siūles, perteklių nuvalykite drėgna kempine. Po kelių valandų paviršių dar kartą nuvalykite, kad neliktų dulkių ar glaisto likučių.

6. Priežiūra ir patarimai

Plytelių priežiūra priklauso nuo jų tipo, bet dažniausiai pakanka reguliariai valyti švelniomis priemonėmis. Venkite rūgščių chemikalų, ypač jei naudojote cementinį glaistą – tai gali pakenkti siūlėms.

Išvada

Plytelių klojimas – darbas, reikalaujantis kantrybės ir tikslumo, tačiau laikantis šio gido žingsnių, net ir be patirties galite pasiekti profesionalų rezultatą. Svarbiausia – neskubėti, atidžiai matuoti ir tikrinti kiekvieną etapą. Taip ne tik sutaupysite, bet ir pasidžiaugsite savo rankų darbu.