Pirmosios pamaldos naujoje bažnyčioje jau planuojamos

Pirmosios pamaldos naujoje bažnyčioje jau planuojamos

NAUJAS STATINYS

Pirmosios pamaldos naujoje bažnyčioje jau planuojamos

Šiaulių Švč. Mergelės Marijos nekaltojo prasidėjimo parapijos klebonas, Šiaulių dekanas Vytautas Kadys džiaugiasi miesto pietiniame mikrorajone besibaigiančiomis bažnyčios statybomis.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Namai didelei parapijai

Bažnyčios pastatas formuojamas pagal pradinį šiauliečio architekto Dariaus Jakubausko projektą ir žvelgiant iš viršaus primena maldai suglaustus delnus. Jau matomas centrinis bažnyčios įėjimas, „žvelgiantis“ į Gegužių— Lyros gatvių sankryžą. Bažnyčios išorė — šviesios spalvos, senos — betono, apšiltintos.

„Iš vidaus bažnyčia atrodo žymiai erdvesnė nei žvelgiant į kompaktišką jos išorę“, — kviečia įsitikinti klebonas. Įžengiame vidun. Klijuotos medienos kolonos jau remia lubas, kurios netrukus bus iškalamos lentelėmis. Šoninės sienos, klebono žodžiais, greičiausiai išliks betoninės, natūralios pilkos spalvos. Jas papuoš parapijos turimi Kryžiaus kelių paveikslai, buvę senoje bažnyčioje. Tik priekinė ir galinė bažnyčios sienos bus tinkuojamos ir dažomos. Taip norima išgauti rimties dvasią, asketišką aplinką.

Bažnyčioje bus sustatyti mediniai suolai, atsiras 380 sėdimų vietų. Apšvietimą užtikrins trys dideli sietynai ir keletas mažesnių šoninių. Grindys — šildomos dujomis. „Tačiau tikimės, kad bažnyčioje bus šilta ne dėl šildomų grindų, o dėl gausiai susirinkusių parapijiečių“, — šypsojosi klebonas.

Įžengus pro centrinį įėjimą, kairėje bus nedidelis religinių reikmenų knygynas-parduotuvė, greta jos įrengiama patalpa vaikams krikštyti, į kurią bus įeinama per vienas duris su dar nekrikštytais vaikais ir jie įvedami per kitas į bažnyčią jau pakrikštyti. Dešinėje pusėje nuo įėjimo nedidelė patalpa bus skirta Amžinosios adoracijos koplyčiai. Čia bus Šventasis sakramentas, prie kurio tikintieji galės užeiti pasimelsti ir dieną, ir naktį, kuomet pati bažnyčia bus uždaroma. Gegužių gatvėje bus padaryta bažnyčios stovėjimo aikštelė 30 automobilių. Lyros gatvėje išliks dalis BMX dviračiams skirtų kalnelių.

Klebonijos kiemas su žaliomis vejomis atskirs dviejų aukštų klebonijos pastatą nuo bažnyčios. Bažnyčią apjuos takas procesijai. Klebonijos pastatas bus dviejų dalių. Vienoje įsikurs raštinė, kurioje bus priimami interesantai ir įrengiamos gyvenamosios patalpos klebonui bei dviem vikarams. Antroji pastato dalis — parapijos namai. Pirmajame jų aukšte — per 100 kvadratinių metrų, apie 80 žmonių talpinanti salė susirinkimams, antrajame — šešios mokymo salės vaikams ruošti sakramentams. „Mūsų parapija — didelė, vienijanti per 70 tūkstančių, gal dabar — apie 50 tūkstančių parapijiečių. Kasmet pirmosios komunijos prileidžiame apie 500 žmonių, tiek pat — Sutvirtinimo sakramentui. Tikiu, kad nauji parapijos namai tenkins parapijiečių poreikius“, — viliasi klebonas.

Darbų pradžia ir pabaiga

Bažnyčios kertinis akmuo padėtas ir pašventintas pernai rugsėjo 13-ą. Planuota, kad parapijiečiams bažnyčia duris pravers jau šį rugsėjį, tačiau, klebono žodžiais, užsitęsus stogo dengimo darbams, keičiantis bažnyčios vidaus stogo laikymo konstrukcijoms, atidėtas grindų betonavimas. Po Žolinės tik šią savaitę išbetonuotos grindys bus dengiamos iš Kinijos atvežtu rausvu granitu. „Tikimės, kad darbai bus baigti jau spalį, vėliausiai pirmosios pamaldos bus surengtos gruodžio 8-ąją, kai pažymima Švč. Mergelės Marijos nekaltojo prasidėjimo šventė“, — skaičiavo V. Kadys.

Vargonai, varpai, kryžius, altorius

Į Šiaulius iš Vokietijos jau atvežti vargonai. Jie bus montuojami altoriaus kairėje. „Tradicinėje bažnyčioje vargonams skiriama patalpa virš įėjimo. Mūsų bažnyčioje kitaip, nes vargonai — nedideli, ir bijome, kad jų garsas gali būti per silpnas. Jie bus statomi prie altoriaus“, — aiškino klebonas.

1965 metais vargonai gaminti ir įrengti vienoje iš Vokietijos bažnyčių, kuri šiuo metu yra uždaryta. Vyskupo Eugenijaus Bartulio ir Vokietijoje dirbusio Pakruojo dekano kunigo Ričardo Rutkausko rūpesčiu Šiaulių bažnyčiai šiuos vargonus pavyko gauti dovanų.

Iš Lenkijos atkeliaus keturi bažnyčiai skirti varpai, kurių bendras svoris — 1010 kilogramų. Varpai bus pakabinti ant specialiai jiems jau įrengtų sijų vienoje iš lenktų bažnyčios sienų, jos gale.

30 metrų aukščio, bažnyčios duris apimsiantis nerūdijančio plieno kryžius į Šiaulius iš Klaipėdos, kur buvo pagamintas, atkeliavo išdalintas į tris dalis. Vietoje jis buvo montuojamas ir jau šiandien turėtų iškilti virš bažnyčios. Kryžiaus svoris — apie 8 tonas, plienas, iš kurio jis pagamintas — 12 milimetrų storio.

Bažnyčios altorių papuoš penkių metrų aukščio balta Švč. Mergelės Marijos statula, kurios maketas kuriamas Kaune, o pati statula iš betono bus liejama, dažoma Lenkijoje.

Pinigų dar reikės

Klebonas Vytautas Badys skaičiuoja: varpai kainuos apie 90 tūkstančių zlotų (apie 74 tūkstančius litų), 80 tūkstančių litų atsiėjo nerūdijančio plieno kryžius. Numatyta bažnyčios statybų ir įrengimo darbų sąmata — 9 milijonai litų, gauti pardavus senosios bažnyčios patalpas — buvusius „Nuklono“ kultūros namus su sklypu (šioje vietoje jau veikia “Akropolis“). “Tačiau šią sąmatą jau viršijome 200— 300 tūkstančių litų, ieškosime galimybių padengti šias išlaidas“, — sakė klebonas.

„Netolima statybos darbų pabaiga jau džiugina. Manau, nauja bažnyčia vėl suburs drauge bendruomenę, kuri išsiskaidė po kitas parapijas“, — sakė klebonas. Jis išreiškė viltį, kad nauja šventovė taps puikia vieta vargonų ir varpų muzikos koncertams.

Citata: „Tikimės, kad darbai bus baigti spalį, vėliausiai pirmosios pamaldos bus surengtos gruodžio 8-ąją.“

ĮĖJIMAS: Klebonas Vytautas Kadys rodo centrinį Švč. Mergelės Marijos nekaltojo prasidėjimo bažnyčios įėjimą, virš kurio jau šiandien turėtų būti iškeltas nerūdijančio plieno kryžius.

ERDVĖ: Iš vidaus bažnyčia yra žymiai erdvesnė nei atrodo iš išorės.

 

BAŽNYČIA: Ir išoriškai, ir bažnyčios viduje stengiamasi išsaugoti bažnyčios paprastumą, asketiškumą. Net siauruose jos languose — ne vitražai, o skaidrūs ir matiniai stiklai.

KRYŽIUS: Bažnyčios nerūdijančio plieno kryžius sveria apie 8 tonas ir yra 30 metrų aukščio.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.